+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

AKTUALIZACE: Jak zlato a stříbro jednou umožní bydlení cenově velmi dostupným

Je to jedno z našich nejoblíbenějších témat: kolik zlata a stříbra je potřeba ke koupi domu? Naposledy jsme se na tyto poměry podívali v létě roku 2019, takže nastal čas na aktualizaci. Jak víte, ceny zlata a stříbra jsou výše, než byly před 18 měsíci — ale ceny nemovitostí jsou také vyšší. Částečně kvůli posunu geografických trendů způsobených pandemií, ale hlavně kvůli extrémně nízkým úrokovým sazbám. V prosinci dosáhly sazby hypoték historického minima, což usnadňuje financování domu jako nikdy předtím.

Zůstává tedy poměr cen nemovitostí k cenám zlata a stříbra zvýšený? A kde se poměry nacházejí ve srovnání s posledním velkým býčím trhem drahých kovů? Je to důležitá otázka, protože jsme přesvědčeni, že měnová krize, která nás čeká, posune tyto poměry zpět na jejich historická minima a vlastníkům dostatečného množství drahých kovů poskytne příležitost k přímému nákupu domu. Pokud máme pravdu, koupě domu z výnosů z prodeje zlata a stříbra může být skutečně velmi cenově dostupná.

Poměr cen Nemovitosti/Zlato

Tento poměr je odvozen vydělením ceny průměrného domu v USA cenou zlata.  Začneme v roce 1975, kdy bylo opět legální vlastnit zlato. Spolu s aktuálním poměrem ke konci února 2021 jsou také označeny maxima a minima.

Jak_zlato_a_stribro_jednou_umozni_bydleni_cenove_velmi_dostupnym_Vlastimil_Kojzar

Z grafu lze odečíst, že v roce 2018 začal poměr klesat, ale od poloviny roku 2020 se znovu zvyšoval. Na vrcholu ceny zlata v roce 2011 bylo možné cenově průměrný dům ve Spojených státech koupit za pouhých 135 uncí. A v roce 1980 to bylo jen 85 uncí. Nechceme dělat předčasné závěry, ale domníváme se, že v příštích několika letech tento poměr poklesne. Je dokonce možné, že pro nákup domu by mohlo stačit méně uncí zlata, než v roce 1980…

Na rozdíl od sedmdesátých let se dnes většina hlavních tříd aktiv nachází v bublině, čehož byla historie zřídka svědkem. Globální finanční systém je také mnohem křehčí kvůli negativním “reálným” sazbám, nadměrnému tisku měn, historicky nejvyššímu globálnímu dluhu a deficitním výdajům na úrovních, jaké v historii Spojených států nikdy nebyly.

Po sečtení všech skutečností je těžké si představit scénář, ve kterém ceny zlata a stříbra nerostou — a ceny nemovitostí neklesají. Za zmínku stojí také fakt, že v sedmdesátých letech ceny domů vzrůstaly — ale poměr stále klesal, protože ceny zlata a stříbra se zvyšovaly více. Není to ale jen tento poměr, který mě udivuje…

Poměr cen Nemovitosti/Stříbro

Zde je historický vztah cen nemovitostí a stříbra od roku 1975, spolu s maximy, minimy a aktuálním poměrem (do února).

Jak_zlato_a_stribro_jednou_umozni_bydleni_cenove_velmi_dostupnym_Vlastimil_Kojzar

Cenově průměrný dům ve Spojených státech lze dnes koupit za 15319 uncí stříbra. V roce 2011 stačilo jen 5521 uncí a v roce 1980 to bylo jen 1464 uncí!

Jak naši čtenáři vědí, takto nízké počty uncí jsou způsobeny vyšší volatilitou stříbra. Naší strategií je těžit z této volatility, protože se domníváme, že jednoho dne budou pro nákup domu opět stačit pouhé tři kazety (po 500 ks) stříbrných mincí. Nebo pokud preferujete 100 uncové cihly, těch bude zapotřebí 15.

  • Cenově průměrný dům ve Spojených státech by jednoho dne bylo možné koupit za pouhých 1500 uncí stříbra (před zdaněním). Pravděpodobně je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak se průměrný člověk může podílet na převodu majetku.

To je množství, které zvládnou i lidé se skromným rozpočtem. Pokud se týká zlata, u typů krizí, které jsou před námi, by poměr mohl ještě dále klesnout. Docela vzrušující, že?

  • Až měnová krize začne nabírat na síle, pro nákup domu bude stačit stále méně a méně uncí. Pokračujte v nakupování uncí, abyste toho mohli plně využít.

Zdroj:   

3.3.2021

Jeff Clark