+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Banquův duch a zlato

Všichni jsme byli nedávno fascinováni zvýšením ceny zlata, která v několika minulých týdnech vzrostla o více než 200 dolarů a žlutý kov se nepřerušovaně obchodoval za 2000 dolarů za unci. Cena překonala předchozí maximum ze srpna 2011 a dosáhla nové maximální hodnoty. Samozřejmě, zlato je volatilní (trh s papírovým zlatem je volatilní), některé dny cena klesá a jiné dny vzrůstá. Trend k mnohem vyšším cenám je ale zřejmý. Dnes se tento kov obchoduje kolem 1940 dolarů, ale brzy se bude opět obchodovat za 2000 dolarů a v příštích letech za mnohem vyšší ceny.

Pravidelní investoři tomuto trendu rozumí, ale Federální Rezerva nikoliv. Požadavky na zlatou rezervu americké peněžní zásoby byly ukončeny v roce 1968 a možnost zahraničních obchodních partnerů přeměnit si americké dolary za zlato při pevné ceně byla ukončena v roce 1971. Od té doby, centrální bankéři obecně a zejména Fed, vytěsňují zlato z konverzace a tvrdí, že pokud se domníváte, že zlato má v peněžním systému místo, jste podivný nebo slabomyslný člověk nebo něco horšího. Ale stejně jako Banquův duch v Shakespearově tragické hře Macbeth, zlato se stále objevuje jako nezvaný host u jídelního stolu, aby pronásledovalo centrální bankéře. Ekonomové možná zlato opustili, ale investoři ne.

A možná nejslavnější investor ze všech nyní sází na zlato…

Banquuv_duch_a_zlato_Vlastimil_Kojzar

Warren Buffet v minulosti zlato zesměšňoval, protože nepřináší žádný užitek. Ptal se, proč ho vykopat ze země jenom proto, abychom ho poté drželi v trezoru? Mimochodem, americký kongresman Howard Buffett byl Warrenův otec. Pevně věřil ve zlatý standard a byl jedním z posledních zbývajících veřejných činitelů, kteří ho po druhé světové válce prosazovali. V tomto případě spadlo jablko docela daleko od stromu. Zdá se ale, že Warren Buffet na zlato názor změnil… zbavil se většiny svého vkladu v JPMorgan a v bance Wells Fargo a vsadil ohromných 563 milionů dolarů na Barrick Gold.

Existují pro to základní příčiny, včetně faktu, že bankovní příjmy pravděpodobně utrpí jak z důvodu ploché výnosové křivky (banky nemohou vytvořit zisk na marži, když žádná marže neexistuje) tak z důvodu akumulace úvěrových ztrát z ekonomického kolapsu způsobeného COVIDEM-19 a i z důvodu hrozící platební neschopnosti. Samozřejmě, společnost Barrick Gold profituje z rostoucích cen zlata, které jí umožnily splatit většinu dluhu a tak má dobré předpoklady k získávání akvizicí nakupováním menších těžařských společností s prokázanými rezervami.

Existuje ale ještě další možnost, jak na tento obchod, s hlubšími důsledky pro investory, nahlížet. Banky vytvářejí peníze poskytováním půjček a navyšování půjčky na účtech dlužníků pokračuje pomocí několika účetních záznamů. Banky vytvářejí papírové peníze. Na druhou stranu těžaři zlata vytvářejí peníze jeho vydolováním ze země, zpracováním a prodejem rafinériím, jinými slovy, vytvářejí tvrdé peníze.

Buffett signalizuje ztrátu důvěry v dolar. Opouští obchody s papírovými měnami a vstupuje do obchodů s pravými penězi. Ekonomové to nazývají “preference likvidity.” Já tomu říkám znamení doby. Pokud se Buffett přesunuje do pravých peněz ve formě zlata, možná byste měli také. Samozřejmě to ale není jenom Warren Buffett. Turecká centrální banka ztratila svojí nezávislost a turecký prezident požaduje nízké úrokové sazby a větší tisk peněz. To povede k pádivé inflaci. Zlato je zřejmá ochrana. Lidé se obracejí ke zlatu také v Číně, Jižní Koreji, Německu a jinde po celém světě.

Banquuv_duch_a_zlato_Vlastimil_Kojzar

Znovu to dokazuje, že každodenní investoři jsou prvními, kteří v důležitých ekonomických bodech zvratu jednají jako první a centrální bankéři se o těchto přelomových okamžicích dozvědí jako poslední. Ještě není příliš pozdě si ke stávajícím alokacím zlata přidat nějaké další před zavedením nových omezení na nákup nebo vlastnictví zlata.

Zdroj:

24.8.2020

Jim Rickards
pro 
The Daily Reckoning