+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Bubliny, býčí trhy a šílenství! Proč je zlato a stříbro na řadě

Směřuje zlato a stříbro do výšin tak, jak se Mike Maloney domnívá?

Zlato patří do několika málo tříd aktiv, jejichž cena tento rok vzrostla. K dosažení cenových úrovní 5000 až 10000 amerických dolarů za unci, o kterých se zmínil, ale má stále ještě daleko. Stříbro je na tom hůře; nejenže jeho cena tento rok klesla, ale většina těžařů dokonce ani nemůže při současných cenách vytvořit zisk.

Budeme opravdu svědky trojciferných cen stříbra? Bude reálná cena zlata trojnásobná nebo čtyřnásobná?

Z našeho pohledu to nejsou ceny přitažené za vlasy. Jak to mohu vůbec říci?

Existuje mnoho důvodů, proč se domníváme, že cena zlata a stříbra podstatně vzroste. Jak vysoká jejich cena bude, není možné předem přesně určit, ale pokud shlédnete sedmý díl seriálu s názvem “Skrytá tajemství peněz“, tak získáte dobrou představu o tom, o čem se Mike Maloney domnívá, že je před námi a co by to mohlo znamenat pro drahé kovy.

Mnoho se můžeme dozvědět studiem historie. A pokud se týká investic, tak existuje jedno ponaučení, které je velmi jasné…

Finanční bubliny v cenách aktiv jsou běžné

Bubliny_byci_trhy_a_silenstvi_Proc_je_zlato_a_stribro_na_rade_Vlastimil_Kojzar

Stávají se neustále. Jsou předvídatelně časté. V následujícím diagramu jsou zobrazeny některé nejznámější bubliny v cenách aktiv za posledních 50 let. Tento přehled není úplný a není v něm zahrnut Bitcoin, ale jen tak si zkontrolujte, kolik býčích trhů během minulých pěti dekád investoři zažili…

Nejenže během posledních 50 let vzniklo mnoho investičních bublin, ale zlato mezi nimi navíc zaujímá dvě místa a stříbro dokonce tři. Pro nafukování finančních aktiv do bublin existuje silný historický precedence. Prudký vzrůst cen zlata a stříbra připomínající šílenství by tak naprosto neměl být překvapující. Pokud by se historie mohla proměnit na osobu, tak ta by při této představě zívala nudou. Samozřejmě, že před stávající bublinou vzniklo mnoho jiných bublin. Zde je několik z těch největších spolu s tím, co se stalo po jejich prasknutí …

Jihomořská bublina, UK, 1711. Na vrcholu byly akcie Společnosti jižních moří obchodovány za 1000 britských liber. Po krachu byla jejich hodnota NULA.

Floridská nemovitostní mánie, 1926. Půda na Floridě oceněná na $800000 mohla být o rok později prodána za $4000000. Za méně než rok se ceny nemovitostí zčtyřnásobily. Po krachu byly všechny zisky vymazány a nemovitý majetek se prodával za cenu před mánií.

Tulipánová horečka, Holandsko, 1634-1637. Na vrcholu tulipánové horečky mohla být jedna cibulka tulipánu vyměněna za celé jmění. Avšak po krachu měla táž cibulka tulipánu stejnou hodnotu jako jedna cibule!

Bitcoin, 2010-2017. Prudký vzestup bitcoinu je jedním z příběhů, který se zapsal do historických záznamů. Dolar investovaný v tzv. “dnu pizzy“ v roce 2010 se přeměnil na zhruba 6,6 miliónů amerických dolarů v prosinci 2017, kdy byl bitcoin na vrcholu. V době, kdy píšu tento článek, se bitcoin obchoduje za méně než polovinu jeho vrcholové hodnoty.

Bubliny_byci_trhy_a_silenstvi_Proc_je_zlato_a_stribro_na_rade_Vlastimil_Kojzar

Znalci historie znají více investičních bublin, ale nelze popřít, že se mnoho investic pravidelně vyvinulo do šílenství. A že zlato a stříbro vytvořily ještě větší bubliny, než které jsou zaznamenány ve výše uvedeném diagramu.

Sečteno a podtrženo, tyto historické údaje naznačují, že Mikovy předpovědi pro zlato a stříbro by mohly být klidně skutečné. A jak víme, že se investoři v nastávající měnové krizi uchýlí do zlata a stříbra? Jednoduše proto, že jejich chování lze předvídat.

Můžeme diskutovat o tom, zda je podstatou chamtivost nebo zda jsou bubliny výsledkem vládou způsobených deformací, ale logická skutečnost je taková, že chování investorů je předvídatelné. Jak se popisované události v sedmém dílu seriálu “Skrytá tajemství peněz“ začnou odehrávat, tak se investoři pohrnou do drahých kovů stejně jako do mnoha jiných investic a opět tak potvrdí, že “neexistuje žádná horečka, která by se podobala té zlaté“.

Spolu s vámi věříme, že jste připraveni participovat.

Zdroj:
Jeff Clark, GldSilver.com

1.5.2020