+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Centrální banky: Největší spojenec zlata

V poslední době pravděpodobně sledujete nárůst ceny zlata, která z ceny 1591 amerických dolarů za unci dosažené 1. dubna 2020 vzrostla na dnešních 1907 dolarů za unci. To je téměř 20% zisk za období o něco málo delší než 6 měsíců, dokonce i při probíhajících výprodejích zlata. Současná cena 1907 dolarů je téměř dvojnásobek minimální ceny 1050 dolarů na konci posledního býčího trhu v prosinci 2015. To je velmi působivé, ale je to jen začátek.

Historie býčích trhů na zlatě (1971–80 a 1999–2011) ukazuje, že většina největších zisků přichází ke konci býčího trhu a ne na jeho začátku. To znamená, že i když jste zatím na býčím trhu na zlatě přišli zkrátka, stále můžete v příštích čtyřech letech zaznamenat obrovské zisky, jak se během této doby bude cena zlata zvyšovat na 10000 dolarů za unci nebo výše.

Cena 14000 dolarů do roku 2026 je naprosto možná. Jak? Pokud na zlatě jednoduše zprůměrujeme výkonnost posledních dvou býčích trhů a na tomto základě rozšíříme nový býčí trh, mohli bychom do roku 2026 očekávat maximální cenu zlata 14000 dolarů za unci. Jak jsem se již při mnoha příležitostech zmínil, s tímto číslem jsem nepřišel z ničeho nic nebo proto, abych byl kontroverzní. Je to jednoduše implicitní nedeflační cena zlata na základě peněžní zásoby M1 a za předpokladu, že má 40% krytí zlatem.

Co je hnací silou tohoto býčího trhu na zlatě? Nejsou to drobní investoři (kromě malého počtu, který rozumí dynamice) a nejsou to institucionální investoři (typické rozložení institucionálního portfolia do zlata je asi 1–2%). Stálý nákup místo toho přichází z centrálních bank (zvláště Ruska a Číny) a od super-bohatých, kteří klasicky ukládají své zlato v privátních nebankovních skladech ve Švýcarsku a ostatních jurisdikcích právního státu. Hnací síla směrem k větší alokaci portfolia do zlata (v některých případech až 10%) nepřichází ze strany samotných bohatých, ale od jejich správců majetku a správců aktiv. To je velká změna. Správci majetku po desetiletí zlato odmítali a tlačili své klienty do akcií, firemního úvěru a alternativních investic včetně soukromého kapitálu. Alokace do všech těchto portfolií selhaly, když se objevil koronavirus.

Akciové trhy se od té doby nemalou měrou zotavily díky masivní intervenci Fedu. Zotavení se nedá touto intervencí zcela vysvětlit, ale určitě hrála klíčovou roli. Trh je nicméně nastaven na další pád. Nadcházející volby jsou jen jedním katalyzátorem. Nejenže až do volebního dne bude vládnout nejistota. Bude vládnout i po volbách.

Pokud vyhraje Trump, demokraté budou výsledky voleb zpochybňovat u soudu, budou popírat legitimitu jeho vítězství a extrémní živly budou zapalovat americká města.

Pokud vyhraje Biden, jeho zákulisní manipulátoři se dostanou do popředí s požadavky na vysoké daně, větší regulaci, novou zelenou dohodu (Green New Deal) a na další prvky socialistických agend.

Nic z tohoto trhy plně nezohlednily. Nezohlednily chaos proti Trumpovi a nezohlednily skrytou agendu Bernie Bros, která bude naléhat na Bidena. Snížení podnikových úvěrů je zatím na historicky nejvyšších hodnotách a tento trh neudržitelnými způsoby podporuje Fed. Jak klesají první veřejné nabídky akcií, soukromý kapitál vypadá stále méně likvidní a většina investic do zajišťovacích fondů se nevyplácí. Zlato tak zůstává jako jedno z nejvýkonnějších tříd aktiv vůbec. Stále je ale ještě brzy.

Zde je, jak očekávám, že se celý proces bude odehrávat… Jak důvěra v dolar eroduje kvůli tisku peněz FEDem a kongresovým super-deficitům, investoři budou postupně hledat alternativní uchovatele hodnoty včetně zlata.

centralni_banky_nejetsi_spojenec_zlata_vlastimil_kojzar

Tyto trendy začínají pomalu a pak nabírají hybnost. Jak se dolarová cena zlata začne zvyšovat, investoři si toho všimnou. Ještě více lidí do něj začne investovat, čímž budou cenu zlata dále zvyšovat. Investoři rádi říkají, že cena zlata vzrůstá. Co se ale ve skutečnosti opravdu děje, je to, že hodnota dolaru klesá (pro nákup stejného množství zlata je potřeba více dolarů). To je reálná inflace a skutečný kolaps dolaru, který většina investorů v počátečních stádiích nepostřehne. Důvěra v dolar je nakonec úplně ztracena, centrální bankéři jí potřebují obnovit a proto se obrátí k nějakému typu zlatého standardu.

Od tohoto okamžiku jsme nyní ještě daleko. Pokud ale centrální bankéři, super bohatí a jejich poradci všichni naskakují do rozjetého zlatého vagónu, tak na co čekáte? Nejhorší medvědí trh zlata (2011–15) je za námi a v krátkodobém horizontu je žlutý kov nastaven na nové maximální ceny přes 3000 dolarů za unci a během příštích několika let na mnohem vyšší ceny.

Čas pro nákup zlata je nyní.

Zdroj:

19.10.2020

Jim Rickards

The Daily Reckoning