+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Ceny stříbra jsou oddělením od zlata v nezmapovaných vodách

ceny_stribra_vlastimil_kojzar

Stříbro je investory považováno jak za drahý kov, tak i za průmyslový kov. Na trhu s drahými kovy se děje vskutku udivující záležitost — poměr cen zlata ke stříbru vystoupal na hodnotu, kde se nikdy předtím nenacházel. Při zavření termínovaného obchodování v New Yorku ve čtvrtek 19. března dosáhl tento poměr 1:124. Znamená to, že pro nákup jedné unce zlata je potřeba 124 uncí stříbra. Nejvyšší předešlá hodnota byla 1:100,8, která byla dosažena 25. února 1991. Poměru 1:100 bylo také krátce dosaženo v roce 1942. Nehledě k těmto dvěma případům, tak nikdy předtím nebyl poměr ceny zlata k ceně stříbra vyšší než 1:100. Jak jeden americký komentátor tento týden podotknul, tak nikdy za 5000 let nebylo stříbro vzhledem ke zlatu tak levné. V historii byl poměr ceny zlata k ceně stříbra většinou 1:16, ale naposledy byl na této úrovni v roce 1884. V moderních dobách poměr většinou dosahoval až k úrovním 90 uncí stříbra za 1 unci zlata.

ceny_stribra_vlastimil_kojzar

Poměr ceny zlata k ceně stříbra lze jinými slovy velice jednoduše posoudit: čím vyšší tento poměr je, tím mezi investory převládá větší faktor strachu, protože to indikuje, že zlato je považováno za bezpečný přístav.

Společnost Wheaton Precious Metals, která je kótovaná na burze cenných papírů jak v New Yorku, tak i v Torontu a má portfolio společností těžících zlato a stříbro, dospěla k závěru, že poměr cen zlata a stříbra stále slouží jako spolehlivý indikátor kondice světového monetárního systému.

Američané bojovali v prezidentské volbě o stříbro

Od roku 1687 do roku 1870 se poměr cen zlata a stříbra příliš nelišil od poměru 1:16. V roce 1912 dosáhl úrovně více než 1:30, prudce klesl v první světové válce, pak se ve Velké krizi odrazil na hodnotu více než 1:60 (možná je tento údaj významný vzhledem k tomu, kam poměr směřuje dnes). V pozdních šedesátých letech poměr klesl, ale pak se po krachu v roce 1987 opět odrazil vzhůru.

Ve dvou zemích mají lidé stříbro hluboce zakotvené v psychice.

První zemí je Čína, kde od časů dynastie Ming bylo stříbro měnovým standardem až do 4. listopadu 1935. Pak byl tento systém opuštěn, protože ho Čína již nemohla kontrolovat a velké množství kovu unikalo ze země, což způsobilo finanční zmatek.

Tou druhou zemí jsou Spojené státy, kde investoři při vzniku potíží směřují své investice do stříbra. Začátkem března 2020 oznámila mincovna Spojených států, že vyprodala jednodolarové stříbrné mince American Silver Eagle, nejpopulárnější stříbrný produkt, který nabízí. Zdá se, že se Američané opět ocitli ve stříbrné horečce.

V únoru 2020 totiž mincovna Spojených států prodala 650000 jednodolarových stříbrných mincí Silver Eagles – ale v prvních 12 dnech března jich prodala 1,57 miliónu kusů a vyprodala tak všechny zásoby. Současně bylo oznámeno, že obchodníci napříč Amerikou prodali všechny stříbrné produkty.

Jedna prezidentská volba byla do značné míry bojem o stříbro. V roce 1896 demokraté požadovali, aby se zákonným platidlem stalo jak zlato, tak i stříbro, zatímco republikáni (kteří vyhráli) chtěli pouze zlatý standard. Každý, kdo se zajímá o stříbro, tak zná pokus bratrů Huntových z Texasu (vlastnili pole bohatá na ropu) z roku 1979, kteří se snažili ovládnout trh se stříbrem tím, že v září 1979 nahromadili 55 miliónů uncí stříbra, 8% světových zásob. To vyhnalo cenu stříbra z 11 na 50 amerických dolarů za unci. Ale zatímco nakupovali fyzické stříbro, tak současně vystavili enormní množství termínovaných kontraktů. Jak větší množství kovu zaplavilo trh, tak se cena stříbra zhroutila a jejich bohatství se s kolapsem vypařilo.

V roce 1997 bylo zveřejněno, že Warren Buffett nakupuje stříbro, jehož cena byla tehdy potlačena. V roce 2006, kdy cena stříbra vzrostla, pak vyinkasoval zisk.

Poměr ceny zlata k ceně stříbra se v roce 2019 prudce zvýšil

V roce 2019 byl průměrný poměr cen zlata ke stříbru 86. Například v červnu vzrostla cena zlata na 1300 dolarů za unci, ale cena stříbra nemohla prorazit hodnotu 15 dolarů za unci. Zdá se, že investoři stříbro nekupovali, ale měli by mít na zřeteli upozornění magazínu Wheaton, který tvrdí, že poměr ceny zlata k ceně stříbra již nejméně 150 let slouží jako indikátor světové monetární kondice.

V dobách inflace tento poměr klesá; v časech deflační monetární destrukce naopak poměr roste. “Současné vysoké hodnoty nás varují před pronikavým nedostatkem kapitálu“ poznamenal magazín. A mělo by být zdůrazněno, že tento dokument byl napsán krátce před tím, než propukla virová pandemie COVID-19. Během Velké deprese a krachu v roce 1987 dosáhl tento poměr historických maxim a tato skutečnost může být považována jako potvrzení tohoto názoru.

V současné době je téměř nemožné nakoupit fyzické stříbro. Jak Americká tak i Kanadská mincovna mají na některé produkty rezervaci na 4 až 6 týdnů. K okamžitému prodeji nejsou k dispozici téměř žádné fyzické produkty.

Stříbro by se mělo chovat více jako drahý kov

V komentáři z října 2019 napsal Mickey Fulp (profesionální geolog, analytik a vydavatel informačního bulletinu), že “v dobách finanční krize a ekonomické nouze, má stříbro tendenci se chovat více jako drahý kov (s nárůstem poptávky a spekulace) na úkor trhu se zlatem“.

Poznamenal také, že poměr cen zlata a stříbra z doby před pěti měsíci kolem hodnoty 1:85 byl velmi anomální a že očekával jeho pokles. To se ale nestalo. Naopak se poměr zvýšil na hodnotu 1:124, kterou jsme nikdy předtím neviděli.

Nicméně cena stříbra musí náhle vzrůst a jako s většinou jiných finančních událostí v současnosti se zdá, že pokud se tohoto kovu týká, tak se nacházíme v neprobádaných vodách.

Zdroj:

20.3.2020
Robin Bromby