+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Historické krachy zlata a stříbra: závažnost, délka a zotavení

Historické krachy zlata a stříbra: závažnost, délka a zotavení

Na základě toho, co se na trzích děje, je čas se podívat na historii krachů zlata a stříbra. Zrovna tak je důležité zjištění, jaké poselství si můžeme odnést i z jejich následných zotavení.

Navzdory nepříznivým událostem, které se dnes odehrávají na trhu se zlatem a stříbrem, lze říci, že to není nic nového. V historii bylo mnoho období, kdy se ceny zlata a stříbra zhroutily. Důvody jsou různé, stejně tak jako závažnost a trvání krachu.

Avšak, co bychom si měli uvědomit, jak později ukážu je to, že se jejich ceny zotavily. Vždy. Jediná sporná otázka je, jak dlouho proces trval a jak vysoko ceny nakonec vystoupaly.

Výslovně jsem vzal v úvahu tři období, která se zdají být nejvíce podobná tomu, co se děje dnes: Velká Recese, sedmdesátá léta dvacátého století a Velká Deprese. Do této studie nejsou zahrnuty medvědí trhy nebo poklesy po hlavních býčích trzích, protože podle mého názoru, to nemá s naším rozborem nic společného.

Podívejme se tedy na závažnost, trvání a zotavení těchto tří hlavních krachů a na to, jaké ponaučení si z nich můžeme odnést:

Finanční krize 2008

Byl to jiný druh nepříznivých událostí, ale finanční krize roku 2008 byla, stejně jako dnes, ve své podstatě deflační.

Největší krach na burze se stal v říjnu 2008. Ceny zlata a stříbra se tehdy rovněž prudce propadly, převážně ze stejného důvodu jako nyní, v zoufalé snaze získat likviditu – hotové peníze.

Takhle se vyvíjely ceny zlata.

Během sedmi krátkých měsíců se cena zlata propadla téměř o třetinu své původní hodnoty.

Stejně jako dnes, investoři zpochybňovali roli zlata jako bezpečného přístavu. Vzpomínám si na stovky těchto otázek.

Jak se dalo očekávat, tak pokles ceny stříbra byl dokonce větší.

Cena stříbra poklesla o více než polovinu, opět za pouhých sedm měsíců.

Tyto krachy ale vyvolaly velkolepé obraty. Zde je, co následovalo potom.

Cena zlata vzrostla o 166% za méně než tři roky.

Stříbro se činilo dokonce lépe.

Cena vystoupala o 448% za dva a půl roku.

Poselství z období Velké Recese je takové, že se ceny zlata a stříbra mohou zhroutit v náhlých tržních šocích. Také si ale uvědomíme, že tyto šoky mohou přitáhnout investory do zlata a stříbra a vyhnat tak jejich ceny mnohem výše. Jinými slovy, jakmile původní šok vyprchal a vynucené prodejní marže opadly, tak nastal překotný úprk investorů do zlata a stříbra a jejich ceny vzrostly.

Sedmdesátá léta

Dekáda sedmdesátých let byla bouřlivá. Prudká inflace, vzrůstající nezaměstnanost, krachující akciové trhy, energetická krize a ruská invaze do Afghánistánu.

Uprostřed všeho zkrachovalo zlato a stříbro. Tehdy to určitě vypadalo, že se jejich ceny vyvíjejí proti všemu očekávání. Jsem si jistý, že stejně jako dnes, bylo mnoho investorů překvapeno, proč tyto drahé kovy nefungovaly jako bezpečný přístav.

Takhle se v polovině sedmdesátých let vyvíjela cena zlata…

Cena zlata klesla téměř o polovinu. A nebyl to krátkodobý proces, protože trval rok a osm měsíců. Tento pokles měl dvojnásobně zvláštní příchuť, protože začal téměř okamžitě poté, co bylo občanům Spojených států opět umožněno vlastnit zlato (1. ledna 1975). To muselo zmást mnoho investorů, kteří si mysleli, že cena zlata v odpovědi na nový zákon vzroste — určitě to byl pro vzrůst jeho ceny nezpochybnitelný impulz.

Takhle se vyvíjela cena stříbra.

Zatímco cena stříbra klesla poněkud méně než cena zlata, tak pokles trval déle. A jako obvykle, cena byla nestálejší.

Pro investory do drahých kovů to muselo být matoucí období. Zmatky na trhu a v ekonomice byly patrné všude a vlastnění zlata bylo opět legální. Výprodeje ale netrvaly dlouho. Navzdory tehdejšímu zmatení téměř každého investora a jak se krize protahovala a investoři pokračovali v nakupování zlata a stříbra, tak obraty byly obrovské.

Cena zlata dosáhla dna v pozdním létě 1976. Pak se stalo toto.

Cena zlata vzrostla o 440% během příštích více než tří let. Velká část z toho se stala v posledním roce, přestože se cena zdvojnásobila před tím, než tento rok začal.

Zde je, jak si vedlo stříbro poté, co se zotavilo z krachu.

Cena stříbra během čtyř let vzrostla více než devětkrát. Podobně jako u zlata se většina nárůstu jeho ceny stala v posledním roce. Ponaučení je zde podobné tomu z období let 2008-2011. Ceny drahých kovů se zhroutily po počátečním šoku na trzích a v ekonomice. Znovu ale začaly vzrůstat, jak je více a více investorů vyhledávalo jako bezpečný přístav.

Ti, kteří navzdory zmatku po počátečním krachu vytrvali, byli bohatě odměněni. Čekání se vyplatilo.

Velká deprese

Možná se divíte, proč bychom měli brát v úvahu Velkou Depresi, protože nejenže podle zlatého standardu byla cena zlata svázána s americkým dolarem, ale také podle Rooseveltova nařízení z dubna 1933 bylo protizákonné zlato vlastnit. Co ale mohli američtí investoři vlastnit, byli akcie důlních společností těžících zlato. Zastupovaly zlato, protože zlato samotné investoři vlastnit nemohli.

Zde je celkový výkon akcií dvou největších důlních společností těžících zlato vs index Dow během období Velké Deprese.

Od roku 1929 do ledna 1933, akcie společnosti Homestake Mining, tehdy největšího producenta zlata ve Spojených státech, vzrostly o 474%. Společnost Dome Mines, největší tehdejší kanadský producent, vzrostla o 558%. Současně index Dow ztratil 73% své hodnoty. Kromě toho, o pět let dříve jste si mohli koupit oba akciové tituly za poloviční cenu roku 1929, což by bývalo vedlo k ziskům okolo 1000%.

To není všechno: během Velké Deprese obě společnosti zvýšily své dividendy; dividendy společnosti Homestake vzrostly ze 7 na 15 amerických dolarů za 1 akcii a společnosti Dome z 1 na 1,8 amerických dolarů za 1 akcii.

Částečné vysvětlení je, že těžaři měli garantovanou prodejní cenu (cena byla stanovena vládou), což jim přineslo prospěch, protože jejich provozní náklady klesaly. Těžko si lze ale nějak vysvětlit, co si tehdy investoři mysleli o akciích těžařů zlata: v období krachující trhů, vzrůstající nezaměstnanosti a front na polévku, během historicky jedné z největších deflací, nakupovali ohromné množství akcií společností těžících zlato.

Při pohledu na obrázek níže zjistíme, že akcie společnosti Homestake překonaly obyčejné kmenové akcie po neuvěřitelnou dobu 15 let.

V letech 1925 až 1940 vzrostly akcie společnosti Homestake 10krát, zatímco index Dow v podstatě směřoval do strany. Pozornost si zasluhuje zvýrazněná růžová sekce… během nejhoršího období krachu, kdy index Dow ztratil 89% své hodnoty, se cena akcií této společnosti více než zdvojnásobila.

Je zlato a stříbro předurčeno k poklesu?

Žádné dva výprodeje nebo zotavení nejsou stejné. Nadcházející krach bude mít také svojí vlastní DNA.

Ale jak tyto tři závažné krachy naznačují…

  • Na všechny uvedené krize zlato a stříbro časem zareagovalo. Ve všech třech případech ceny těchto kovů nakonec prudce vzrostly.

Stalo se to jak v období inflace, tak i v období deflace. I když se oběma kovům daří lépe v inflačním prostředí, tak v reakci na krizi ceny nakonec vzrostly nezávisle na prostředí.

Historie ukazuje, že navzdory současnému výprodeji zlata a stříbra, krize zláká více a více investorů a v důsledku toho časem posune jejich ceny rozhodným způsobem výše.

Ceny nejsou určovány jen investiční poptávkou po zlatě a stříbře. Je to také monetární poptávka. V současnosti jsou podnikána extrémní monetární opatření, která téměř určitě přemohou centrální bankéře, politiky, investory a obyvatele. Jakmile se tato realita začne projevovat, tak nastane úprk investorů do zlata a stříbra, který jsme nikdy předtím neviděli.

Zdroj:
Jeff Clark
Senior Analyst, GoldSilver.com 

19.3.2020