+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Rostoucí inflační obavy mění poptávku po drahých kovech

Rostoucí inflační obavy mění poptávku po drahých kovech

Jak Joe Biden oznámil svůj výběr osoby pro viceprezidenta, klesající poptávky na podporu v nezaměstnanosti oživily naděje Wall Streetu na ekonomické zotavení ve tvaru písmene “V“. Tyto naděje podporuje i index S&P 500, který se blíží maximální hodnotě. Mezitím byl trh s drahými kovy tvrdě postižen. 

Minulé úterý 11.8., v jednom z historicky největších poklesů cen drahých kovů z hlediska nominální hodnoty dolaru, poklesla cena zlata o více než 100 USD. Samozřejmě, tento značný pokles nastal v okamžiku, kdy zlato dosáhlo maximální ceny více než 2000 USD za unci.

Jak ceny zlata v průběhu času rostou – a nezdá se, že z dlouhodobého hlediska dosáhly maxima – můžeme očekávat více takových jednodenních 100 USD cenových výkyvů. 100-bodové pohyby indexu Dow Jones Industrials Average bývaly vzácné, ale nyní jsou běžné, když se blue-chip akcie indexu DJIA obchodují blízko hodnoty 28000 USD. 

Stejně jako index Nasdaq inklinuje k větší volatilitě než index Dow, stříbro se obchoduje s větší volatilitou než zlato. Bílý kov byl v úterý tvrdě zasažen více než 15% obchodní ztrátou nebo jinak vyjádřeno – poklesem zhruba 4 USD za unci. Ceny se však z minima odrazily a ve čtvrtek se prudce zvýšily a získaly zpět velkou část dřívějších ztrát. 

Investoři se budou nyní více zaměřovat na nadcházející volby, když Demokraté zveřejnili svou prezidentskou kandidátku. Bývalý viceprezident Joe Biden stanovil kalifornskou senátorku Kamalu Harrisovou jako svou kolegyni.

V reakci na to, prezident Trump včera zavolal do Fox Business a označil jak Bidena tak Harrisovou za “velké příznivce zavedení daní“, což by způsobilo zhroucení trhů.

Donald Trump: Ona chce zavést daně stejně jako Joe. Chtějí daň 4 biliony dolarů. Bude to zdaleka největší zvýšení daní v historii. Budou trojnásobné a jsou to velké daně. Je to něco, co nebude fungovat. Uvidíte depresi, jakou jste nikdy neviděli. Všichni vědí, že pokud Biden volby vyhraje, trhy zkrachují. Chystá se vytvořit předpisy a zdanit obyvatele 4 biliony dolarů.

Nelze popřít, že akciový trh si vedl dobře poté, co byl Trump zvolen prezidentem. Přes tvrdý březnový výprodej kvůli omezení ekonomiky z důvodu hysterie kolem viru, která vymazala mnoho prezidentských ekonomických úspěchů, Wall Street nyní opět stoupá vysoko. 

novy_zlaty_standard_radny-chaoticky_vlastimil_kojzar

Zlato a stříbro ale v posledních týdnech vystoupaly dokonce výše. Biliony dolarů nouzových a stimulačních programů zvyšují inflační obavy, protože zvyšují hodnoty aktiv a investoři raději diverzifikují investiční rizika do drahých kovů. 

Nákupy investičného kovu se výrazně zvýšily od té doby, co se úřady ve Wasingtonu rozhodly zaretušovat reálné ekonomické poklesy falešnými stimuly ničím nekrytých měn. To byla docela dramatická změna pro trhy se zlatem a stříbrem, které byly během prvních tří let prezidentství Donalda Trumpa docela nevýrazné.

Pokud bude Trump znovu zvolen, nákup investičního kovu by mohl zažít přinejmenším přechodný útlum. Investoři, kteří chtějí nakupovat zlaté a stříbrné mince nejvíce, aby se ochránili před riziky, mají totiž během republikánské správy sklon vnímat nižší politické riziko.

Vidíme, že rizika pro ekonomiku a hodnotu amerického dolaru se dramaticky zrychlují navzdory tomu, že Trump zůstává v Bílém domě. Zlato za vlády Trumpa dosáhlo rekordní hodnotu a v případě jeho vítězství v listopadových volbách lze předpokládat pokračování dlouhodobého býčího trhu na zlatě. 

Ve skutečnosti nemají Trump ani Biden žádné funkční plány, jak ukončit explodující rozpočtové deficity nebo zastavit Federální Rezervu od zahájení kampaně ke zvýšení míry inflace. 

Pro systém dvou politických stran ve Washingtonu je inflace jediná cesta vpřed. Navzdory jejich veřejnému hašteření o daně a programy dávek, jak Republikáni, tak Demokraté – s několika vzácnými výjimkami – se v zásadě shodují, pokud jde o měnovou politiku. 

Výsledky voleb nezmění současný kurz Fedu při prosazování záporných reálných úrokových sazeb a neomezeného tisku měny.

V tomto prostředí by bylo moudré, kdyby se investoři soustředili spíše na celkový obraz znehodnocování měny a jeho důsledků než na politiku.

Nepředpokládáme ale, že by ukončení býčího trhu s drahými kovy byl jedním z nich.

Zdroj:

14.8.2020

Mike Gleason