+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Institucionální investoři přicházejí — jak by tento posun mohl přemoci průmysl se zlatem

Poznámka redakce: Nebyla to jen společnost Warrena Buffeta, která v minulém čtvrtletí koupila podíl společnosti Barrick Gold za 565 milionů dolarů. V médiích to byla průlomová zpráva, ale zlato kupovalo mnohem více institucionálních investorů. A to je teprve začátek. Níže uvedený průzkum naznačuje, kolik peněz by mohlo vstoupit do průmyslu se zlatem.

V pátek 14.srpna 2020 se objevila překvapující zpráva, že společnost Berkshire Hathaway koupila 20,9 milionů akcií společnosti Barrick Gold. Překvapilo to mnoho investorů včetně mě, protože postoj Buffeta ke zlatu byl negativní, i když koupil podíl pouze jedné společnosti. Neudělal by to, kdyby si myslel, že cena zlata bude brzy klesat. Ale jak se ukázalo, neustálé zvonění mého telefonu ohledně Buffetova velkého nákupu byl jen vrchol zlatého ledovce; nebyl sám. To je významné, protože podle všeho posun do zlata (a stříbra) institucionálními investory teprve začal — obvykle nezaujímají velké pozice jen na jedno čtvrtletí, ale investují do toho, co považují za trend.

Tato událost vyžadovala provedení nějakého průzkumu. Jak velký by tento posun mohl být? Kolik hotovosti by tento typ investorů mohl reálně vložit do trhu se zlatem? A co by to mohlo udělat s cenou kovu? Pokud jste investorem do zlata a stříbra, výsledky níže uvedeného průzkumu jsou působivé. Pokud investorem nejste, zvažte, jaký dopad může mít záplava hotovosti institucionálních investorů na malý trh se zlatem… a jestli nenastal čas si během příští korekce nějaké unce pořídit. Nejprve se podívejme, co udělali někteří institucionální investoři v minulém čtvrtletí…

Posun začal

Bez vědomí mnoha investorů, vstoupila na trh zlata (a stříbra) ve druhém čtvrtletí 2020 vedle Warrena Buffeta spousta zajišťovacích fondů.

  • Zajišťovací fond Ray Dalia s názvem Bridgewater Associates investoval ve druhém čtvrtletí přes 400 milionů dolarů do burzovně obchodovaných fondů se zlatem. Fond zvýšil podíly v GLD (SPDR Gold Trust) z 600,6 na 914,3 milionů dolarů, což z něj činí jednoho z největších investorů do fondu a je druhým nejcennějším podílem fondu Bridgewater Associates. Společnost také zvýšila svůj podíl ve společnosti iShares Gold Trust ze 176 na 268,4 milionů dolarů, čímž se tato investice stala jeho šestým největším vkladem.
  • V minulém čtvrtletí zaujaly zajišťovací fondy Mason Capital Partners, Sandell Asset Management a Caxton Associates v GLD nové pozice.
  • Indická centrální banka (RBI) oznámila, že plánuje zvýšit své zlaté rezervy ze současných 6,5% na 10% svých celkových rezerv. Kolik to je? RBI má přibližně 540 miliard dolarů v hotovosti … 3,5% z toho se rovná 18,9 miliardám dolarů, což odpovídá 9,45 milionům uncí … což je 56% veškerého investičního zlata nakoupeného minulý rok.
  • I když je nákup zlata centrální bankou letos pomalejší než v roce 2019, centrální banky Kazachstánu, Turecka, Mongolska, Indie, Kambodže, Kataru a Ruska minulý měsíc zlato nakupovaly.

V posledním čtvrtletí se nejednalo jen o Buffetův nákup společnosti Barrick Gold za 565 milionů dolarů. Mnoho dalších zajišťovacích fondů zjevně vidí to, co vidí Warren: zralé prostředí pro velké zisky na zlatě. Existuje však větší účinek, který bude mít vstup Berkshire Hathaway na trh se zlatem: zprávu, kterou posílá na trh…        

Jeho nákup odstraňuje stigma investorů, že “zlato je špatné”, v zásadě otevírá dveře k tomu, aby se do tohoto průmyslového odvětví přesunulo více univerzálnějších investorů. Buffett je jedním z nejznámějších investorů na světě, takže ostatní investoři určitě budou následovat. Podle všeho, institucionální investoři na trh se zlatem právě začínají vstupovat. Pokud budou následovat další fondy, jaký druh hotovosti by mohl vstoupit do tohoto drobného sektoru? Držte si hrnek kávy, protože čísla, která uvidíte, jsou ohromující.

Institucionální hotovost vs. Investiční zlato

Už jsme mluvili o tom, jak je trh se zlatem malý, ale vzhledem k hotovosti, kterou má institucionální svět k dispozici, je zakrnělý.

Jak zakrnělý? Zde je graf aktiv ve správě některých nejběžnějších skupin institucionálních investorů ve srovnání s CELKOVÝM známým nadzemním investičním zlatem, spolu s investiční poptávkou v roce 2019 (v bilionech dolarů).

Cena aktiv ve správě těchto skupin investorů zastiňuje cenu investičního zlata nakoupeného za celý loňský rok (sloupec zcela vpravo) a také dalece převyšuje cenu veškerého známého investičního zlata (žlutý sloupec).

Tento kontrast však dále klame, protože v býčím trhu bude většina investorů zlato kupovat, nikoliv prodávat. Jinými slovy, mnoho uncí, které jsou v současné době v oběhu, nebude pro nákup k dispozici. Je možné, že někteří z těchto investorů by mohli vyvolat dražební válku, aby získali to, co chtějí.

Kolik zlata by tedy investoři mohli chtít koupit? Obecným pravidlem pro velké instituce, jako jsou penzijní fondy a pojišťovny, je vložit 2% svých aktiv ve správě na jakýkoli investiční projekt. Zajišťovací fondy by mohly věnovat vyšší procento, v závislosti na jejich mandátu; pro agresivnější fondy by 5% nebo více nebylo neobvyklé.

V následující tabulce jsou uvedena procenta investiční poptávky z minulého roku (16,6 milionů uncí), které by tyto skupiny pohltily, kdyby vložily 5%, 2% a 1% své hotovosti do zlata.

Nad červeným řádkem podél spodní části tabulky jsou zobrazena procenta, o která by každá kategorie překročila nákup loňských investic do zlata. Například, pokud by institucionální investoři vložili 5% svých spravovaných aktiv na trh s fyzickým zlatem, bylo by to o 23813% VÍCE než všechno zlato nakoupené investory v loňském roce. Pouze nicotné 1% by převýšilo loňskou investiční poptávku po zlatě o 4762,6%.

Samotný penzijní průmysl by nakoupil více než 1349% vloni vyražených mincí, cihel a slitků.

Závěr je zde docela zřejmý: pro tyto skupiny institucionálních investorů neexistuje dostatek zlata ke koupi, ani kdyby vložili pouze 1% svých spravovaných aktiv do žlutého kovu. A mějte na paměti, že tabulka ani není úplným seznamem institucionálních investorů. Zlata zjevně není k dispozici dostatek.

Pokud by institucionální investoři jako skupina požadovali 2% expozici do zlata, bylo by to 95krát více, než cena nakoupeného investičního zlata v loňském roce. Vypadalo by to asi takto.

Ano, tato grafika má měřítko. Samozřejmě, ne každý fond bude chtít zlato, některé fondy budou preferovat akcie těžařů a některé fondy si zlato koupit nemohli (například vyhrazený dluhopisový fond). Realita situace je však velmi jasná:

Průmysl se zlatem je ve srovnání s množstvím hotovosti v držbě institucionálních investorů tak malý, že by mohl být touto hotovostí snadno a zcela přemožen. Ceny zlata by mohly prudce vzrůst jen z tohoto samotného katalyzátoru.

Nadcházející zlatý šok se přibližuje

Nacházíme se v úvodních fázích býčího trhu na zlatě. Je to schodiště, dva kroky nahoru a jeden krok dolů, ale směr vede vzhůru. Pokud nemáte počet uncí, které chcete, moje rada je si je koupit při příštím poklesu za nižší cenu.

Zdroj:

24.8.2020

Jeff Clark, GoldSilver.com