+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Jaká je skutečná cena zlata?

Jaká je cena zlata? Zdá se to jako směšně snadná otázka. Právě sleduji obrazovku s obchodními údaji a ta zobrazuje cenu 1733,80 amerických dolarů za unci. V době, kdy sledujete obrazovku, může být tato cena trochu odlišná. Nový údaj o ceně zlata získáte dalším krátkým pohledem na obrazovku. Záležitost je uzavřena.

Jaká je cena stříbra? Opět se to zdá jako směšná otázka. Moje obrazovka s obchodními údaji právě teď ukazuje cenu 26,82 dolarů za unci. Tato cena se také mění, ale nový údaj o ceně stříbra získáte dalším krátkým pohledem na obrazovku. K tomu se nedá nic dodat.

Kéž by byly odpovědi na tyto otázky tak jednoduché. Ale ony nejsou. Ve skutečnosti je stanovení ceny zlata a stříbra mnohem obtížnější, než se zdá. Rozdílné hodnoty znázorněných cen a důvody k objasnění těchto rozdílů nám mohou hodně napovědět, co se právě na trzích s drahými kovy děje.

Papír, nikoliv kov

Především, ceny, které uvádím výše, nejsou určeny pro tradiční zlato a stříbro ve fyzickém smyslu slova. Jsou to ceny zlata a stříbra za unci pro COMEX futures kontrakty. COMEX, divize chicagské obchodní burzy, je pro obchodování s kovy největším světovým trhem s futures kontrakty a s opcemi. Futures kontrakt poskytuje držiteli cenovou expozici, ale nezaručuje mu fyzické zlato nebo stříbro. Jedná se o papírovou smlouvu, která se řídí směnnými pravidly. Podle těchto pravidel může smlouva podléhat předčasnému ukončení v případě narušení nebo jiných rozkolů na trhu. Mluvíme tedy o papírovém zlatě a papírovém stříbře, nikoli o skutečných kovech.

Po uplynutí dlouhé smluvní pozice existuje proces doručení fyzické dodávky, ale to je realizováno pouze u malého počtu smluv, jejichž lhůta vyprší. Většina smluv je vypořádána v hotovosti, převáděna nebo spárována, aniž by byl dodán jakýkoli fyzický produkt. Pokud by více než malý počet držitelů kontraktů požádal o fyzické dodání kovu, autorizovaným trezorům by drahé kovy rychle došly a zasáhla by burza za účelem vypořádání kontraktů v hotovosti nebo by nařídila, aby držitelé “obchodovali pouze pro likvidaci.“ Fyzická dodávka by byla odepřena. Proč tedy obchodníci upřednostňují papírové zlato a stříbro před fyzickým kovem?

Pákování, Pákování, Pákování

Zlaté a stříbrné futures kontrakty nabízejí pákový efekt. Obchodník je povinen složit počáteční obnos, obvykle asi 5% z hodnoty drahých kovů, které jsou předmětem smlouvy. Pravidla pro počáteční částku znamenají, že kapitál ve výši 100000 amerických dolarů může ovládat zlato nebo stříbro v hodnotě 2 milionů dolarů. Posun ceny kovu vzhůru o 5% by měl za následek 100% návratnost základního kapitálu investované hotovosti. To je důvod, proč zajišťovací fondy obvykle raději obchodují s futures, než s fyzickými drahými kovy, protože hotovostní výnosy jsou mnohem vyšší.

Jaka_je_skutecna_cena_zlata_Vlastimil_Kojzar

Samozřejmě může nastat i opačná varianta. K anulování počátečního kapitálu by stačil 5% pokles ceny a obchodník by utrpěl 100% ztrátu. Nesplnění výzvy k dodatkové úhradě má za následek ukončení smlouvy a pravděpodobně vyloučení obchodníka v platební neschopnosti z dalších směnných obchodů. Je to velmi složitý obchodní proces, ale hlavním aspektem je, že se neobchoduje s fyzickým zlatem ani stříbrem.

A co smlouvy na zlato a stříbro s velkými bankami, které jsou členy Londýnského trhu s drahými kovy (London Bullion Market Association)? Tyto nákupy jsou také papírovými smlouvami pro takzvané “nepřidělené“ drahé kovy. Je to módní způsob, jak říci, že tyto “drahé kovy neexistují.“ Banka LBMA může mít jednu tunu zlata a na základě této jediné tuny prodat kontrakty na 100 tun takzvaného nepřiděleného zlata. Pokud by všichni držitelé smlouvy oznámili, že chtějí změnit smlouvu na plně přidělené drahé kovy a fyzicky je obdržet, k dispozici by nebylo dostatek zlata nebo stříbra. Stejně jako u futures by tyto LBMA smlouvy podléhaly předčasnému ukončení a vypořádání v hotovosti. Když byste to nejvíce potřebovali – během nákupní paniky, nakonec byste žádné fyzické drahé kovy nezískali.

Ano a Ne

A co slavná London Gold Fix? Zahrnuje beze vší pochybnosti fyzické drahé kovy a předkládá veřejnosti spravedlivou tržní cenu? Ano a ne. Tento proces zahrnuje nákup a prodej fyzických drahých kovů a je realizován prostřednictvím aukce.

Zlatého fixu se zúčastňuje 15 bank včetně HSBC, Goldman Sachs, Citi, JPMorgan Chase, Bank of China, Koch Supply, Morgan Stanley a Toronto Dominion Bank. Problémy spočívají v tom, že London Gold Fix není přístupná veřejnosti, zahrnuje pouze velká množství (minimální velikost zlata je 400 uncová cihla v hodnotě přibližně 720000 dolarů) a většina zlata se nikdy fyzicky nepřesunuje. Zlato jednoduše zůstane v určeném trezoru a vlastnictví změní majitele prostřednictvím dokumentu nazvaného skladový příjem nebo položky v hlavní knize. Mimochodem, existuje také London Silver Fix.

Podvody a manipulace

Stručně řečeno, všechna tato obchodní místa — futures, LBMA termínové ceny a London fix — mají jedinečné smluvní charakteristiky, které buď nezahrnují žádné fyzické drahé kovy, nebo je obchodování omezené na velké banky, které obchodují ve velkých objemech a proto nejsou přístupné běžným investorům. Přestože zlato a stříbro je pouze papírové a nikoli fyzické, pokušení podvodně manipulovat trhy se zdá být neodolatelné.

Všechny trhy s papírovým zlatem a stříbrem a London Fix byly v posledních letech vyšetřovány a bylo zjištěno, že se zabývají různými druhy zakázaných postupů při uzavírání obchodů, manipulacemi trhu a manipulacemi nabídek. Byly vyměřeny závažné pokuty a sankce a některá opatření vedla k odsouzení za trestný čin. Ale co když si chcete koupit fyzické zlato a stříbro a převzatou dodávku kovů skladovat v bezpečném nebankovním trezoru? Jak byste v tomto případě postupovali? Tady začínají být záležitosti zajímavé a odhaluje se skutečná cena zlata a stříbra. První překážkou je najít prodejce. Není to tak snadné, jak to vypadá.

Vyhledejte správného prodejce

K dispozici jsou stovky online prodejců. Někteří mají skvělou pověst a nabízejí vynikající služby.

Jiní jsou povrchní a snaží se vás natlačit do drahých “vzácných mincí” (nestojí to za to, pokud nejste skutečným sběratelem a v takovém případě byste se měli obrátit na zavedeného prodejce vzácných mincí). V opačném případě se pravděpodobně více zajímají o získání vašeho individuálního důchodového účtu (IRA) než o dodání mincí a cihel.

Provize dealera také kolísá a může být docela přemrštěná. Webová stránka UK Royal Mint právě nyní nabízí jednouncový zlatý slitek s 9,2% přirážkou nebo provizí nad COMEX cenou. Na stříbře jsou provize nebo přirážky dokonce ještě vyšší. Na stříbrné mince nejsou neobvyklé 15% přirážky. Tím by se cena jednouncové stříbrné mince zvýšila z 26,82 na 30,85 dolarů nebo na vyšší cenu.

Samozřejmě to předpokládá dostupnost. Americká mincovna (The U.S. Mint) pravidelně oznamovala, že od prodejců nebude přijímat nové objednávky kvůli nedostatku zlata a mincovní kapacity. Až do odvolání zůstává mincovna v provozu pouze k vypořádání stávajících objednávek.

A tak opět, jaká je cena zlata a stříbra? Odpověď závisí na tom, zda požadujete papírovou smlouvu nebo fyzické dodání drahého kovu. Záleží na tom, zda vyžadujete použití pákového efektu (a maržovou výzvu) nebo přímé vlastnictví. A také to závisí na tom, zda kupujete novou nebo starší produkci, vzácnější mince atd.

Daně z obratu, náklady na skladování a pojištění, směnné kurzy (pokud nakupujete od zahraniční mincovny) a náklady na dopravu činí výpočty cen ještě komplikovanějšími.

Dvě klíčová ponaučení

Přes tyto proměnné jsou jasné dvě věci.

Náklady na vlastnictví zlatých a stříbrných mincí, slitků nebo cihel, které můžete držet v ruce, jsou podstatně vyšší, než oficiální “ceny“, které uvádějí burzy. To vám napovídá, že fyzické drahé kovy jsou podstatně vzácnější než “papírové“ zlato a stříbro.

Za druhé, nedostatek fyzických drahých kovů ve srovnání s papírovými smlouvami na zlato a stříbro, se v nákupní panice objeví s velkou razancí. Tato horečka může vzniknout z jakéhokoli počtu katalyzátorů, včetně války, nové pandemie, krachu akciového trhu, selhání bank nebo sociálních nepokojů.

Jaka_je_skutecna_cena_zlata_Vlastimil_Kojzar

Držitelé papírových kontraktů se je pokusí převést na fyzický kov a zjistí, že je příliš pozdě. Trezory budou prázdné. Poučení pro investory je také jasné. Obstarejte si fyzické zlato nebo stříbro nyní, dokud stále můžete. Nevyjednávejte o provizi, protože to je skutečná cena. Potom v klidu čekejte.

Moje předpověď pro cenu zlata je 15000 dolarů za unci. Provize ve srovnání s celkovou situací nejsou ničím.

Nákupní panika je jen otázkou času.

Zdroj: 

2.3.2021

Jim Rickards

for The Daily Reckoning