+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Klesající dodávka & vzrůstající fyzické investice. Mohli bychom zažít bláznivé ceny stříbra

Klesající dodávka & vzrůstající fyzické investic.

Mohli bychom zažít bláznivé ceny stříbra.

Pouze málo investorů si uvědomuje, že fundamenty pro stříbro se zlepšují každý den. Bohužel, býčí nálada je pro nákup stříbra ztracena. Ztracena na trhu, který je naprosto šílený obchodováním nadhodnocených, předlužených technologických a ostatních nekvalitních finančních aktiv. Tak dnes vypadá současný svět… ale VELKÁ ZMĚNA přichází.

Jak jsem již znovu a znovu konstatoval, nadcházející “ENERGETICKÝ ÚTES“ změní svět, který známe. Až se sníží světová produkce ropy, tak hodnota většiny akcií, dluhopisů a nemovitostí poklesne. Vzhledem k masivním ekonomickým omezením v boji proti světové nákaze, která pravděpodobně směřuje do druhé vlny, jsme již pravděpodobně tento proces zahájili.

klesajici_dodavka_vzrustajici_fyzicke_investice_vlastimil_kojzar

Zatímco globální nákaza během několika minulých měsíců ovlivnila nejvíce světovou těžbu stříbra, tak se domnívám, že v druhé polovině roku 2020 ji zhorší ještě více. Podle článku zpravodajské agentury Reuters se těžba stříbra v Mexiku sníží v roce 2020 o 17%, což může podstatně ovlivnit jeho nabídku, protože Mexiko je největší producent stříbra na světě.

Takto vidím situaci pro světovou těžbu stříbra, která je negativně ovlivněna tento a následující roky.

  1. Uzavření dolů ovlivní dvouměsíční nabídku stříbra (hlavně dubnovou a květnovou). Většina globálních dodávek důlní těžby stříbra ovlivněných světovou nákazou se odehrála v Mexiku a jižní Americe, kde je vyprodukováno nejvíce stříbra.
  2. Dokonce i po znovuotevření světových ekonomik spolu s důlním průmyslem, bylo těmto ekonomikám způsobeno příliš mnoho škod; v druhé polovině roku 2020 a pravděpodobně v roce 2021 to také sníží světové HDP. To omezí těžbu základních kovů, kde je jako vedlejší produkt při těžbě mědi, olova a zinku vytěženo 55% světových dodávek stříbra.

To nás přivádí k následujícímu diagramu. Světová produkce stříbra vyvrcholila v roce 2015 a od té doby pokračuje v poklesu, zatímco těžba zlata dosáhla minulý rok nového rekordu:

klesajici_dodavka_vzrustajici_fyzicke_investice_vlastimil_kojzar

Globální produkce stříbra dosáhla vrcholu v roce 2015 při 893 miliónech uncí (Moz) a minulý rok poklesla na 836 Moz. Zatímco světová produkce stříbra od roku 2015 klesá, tak světová produkce zlata se zvětšila ze 104 Moz v roce 2015 na 111 Moz minulý rok. Světová těžba stříbra tedy od roku 2015 poklesla o 6%, zatímco světová produkce zlata se zvýšila o 7%.

Následky globální nákazy pravděpodobně omezí produkci kovu o dalších 30-50 Moz, což situaci s dodávkami stříbra ještě zhorší. S velkou pravděpodobností tak v roce 2020 světová důlní těžba poklesne pod 800 Moz zhruba na 785-795 Moz a může to být ještě méně, pokud se v druhé polovině roku 2020 situace zhorší.

Velká většina investorů nemá nejmenší představu o tom, jak je stříbro podhodnocené aktivum. S klesající nabídkou a vzrůstající poptávkou po fyzické investici v budoucnosti, bychom tak mohli být svědky bláznivých cen stříbra.

Zdroj:

10.6.2020
SRSrocco