+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Kolik zlata k těžbě ve světě zůstalo?

Minulý měsíc dosáhla cena zlata rekordní hodnoty a dostala se přes 2000 dolarů (£1575) za unci. Zatímco byl tento růst cen tažen obchodníky se zlatem, vyvolává to otázku ohledně nabídky drahých kovů a toho, kdy budou zásoby zlata nakonec vyčerpány. Zlato je velmi žádané jako investice, symbol postavení a je klíčovou součástí mnoha elektronických produktů. Ale je to také omezený zdroj a nakonec přijde doba, ve které již žádné zlato k těžbě nezůstane.

Vrchol těžby zlata

Experti se vyjadřují k pojmu “vrchol těžby zlata“, kdy jsme v každém roce vytěžili většinu kovu, kterou jsme vytěžit mohli. Někteří z nich se domnívají, že jsme tohoto bodu již dosáhli. Podle Světové rady pro zlato (World Gold Council) byla v roce 2019 celková těžba zlata 3531 tun, o 1% nižší než v roce 2018. Jedná se o první roční pokles produkce od roku 2008.

„Zatímco v příštích letech může nárůst důlních dodávek zpomalit nebo mírně poklesnout, protože jsou stávající ložiska vyčerpána a nalézání nových významných ložisek je stále vzácnější, naznačování, že produkce zlata dosáhla vrcholu, může být ještě trochu předčasné,“ říká Hannah Brandstaetter, mluvčí Světové rady pro zlato. Dokonce, i když nastane vrchol těžby zlata, odborníci říkají, že během bezprostředně následujících let pravděpodobně neuvidíme dramatický pokles produkce. Místo toho bychom po několik desetiletí mohli zažít její postupné snižování. 

Kolik_zlata_k_tezbe_ve_svete_zustalo_Vlastimil_Kojzar

„Důlní produkce se příliš nemění a pravděpodobně se nachází na sestupné trajektorii, ale ne dramaticky,“ dodává Ross Norman z MetalsDaily.com.

Kolik zlata tedy zbývá?

Těžařské společnosti odhadují objem zlata, které zůstává v zemi, dvěma způsoby:

Rezervy – zlato, které je ekonomické těžit při současné ceně

Zdroje – zlato, které bude po dalším průzkumu ložiska potencionálně ekonomické těžit nebo těžit při jeho vyšší ceně

Objem zlatých rezerv lze vypočítat přesněji než objem zdrojů, třebaže to stále není lehký úkol. Podle Americké vědeckovýzkumné vládní agentury (United States Geological Survey) se v současné době podzemní zásoby zlatých rezerv odhadují na přibližně 50000 tun. Pro představu, celkem bylo vytěženo přibližně 190000 tun zlata, ačkoli odhady se liší. Na základě těchto hrubých údajů, stále existuje asi 20% kovu, které lze těžit. Je to ale nesnadné určit. Nové technologie mohou umožnit vytěžit některé známé rezervy, které se v současné době ekonomicky těžit nevyplatí. Mezi nejnovější inovace patří velká data, umělá inteligence a chytré vytěžování údajů, které mohou potenciálně optimalizovat procesy a snížit náklady. Robotiky se již v některých lokalitách používají a očekává se, že se při průzkumu dolů stanou čím dál více standardními technologiemi.

Největší zdroje

Kolik_zlata_k_tezbe_ve_svete_zustalo_Vlastimil_Kojzar

Největším jednotlivým zdrojem zlata v historii byla Witwatersrandská pánev v Jižní Africe. Zlato z této pánve představuje zhruba 30% veškerého zlata, které se kdy vytěžilo. Mezi další významné zdroje zlata patří extrémně hluboký důl Mponeng v Jižní Africe, doly Super Pit a Newmont Boddington v Austrálii, indonéský důl Grasberg a doly v americké Nevadě. Čína je v současnosti největším světovým těžařem zlata. Kanada, Rusko a Peru jsou také významnými producenty. Pokud jde o společnosti, Barrick Gold je majoritním vlastníkem nevadských zlatých dolů, které jsou největším jednotlivým komplexem těžby zlata na světě produkujícím přibližně 3,5 milionu uncí ročně. Ačkoli je stále možné objevit nové zlaté doly, objevy velkých ložisek jsou stále vzácnější, tvrdí odborníci. Výsledkem je, že v současné době pochází většina produkce zlata ze starších dolů, ve kterých se těží po celá desetiletí.

Obtížnější těžba?

Těžba ve velkém měřítku je mimořádně kapitálově náročná, vyžaduje mnoho strojů a odborných znalostí k dobývání rozsáhlých oblastí na povrchu a pod povrchem. Dnes je zhruba 60% světových těžebních operací prováděno v povrchových dolech a zbývající v hlubinných dolech. “Těžba je stále těžší v tom smyslu, že mnoho velkých, nízkonákladových a starších dolů jako jsou v Jižní Africe, jsou blízko vytěžení,“ dodává pan Ross Norman. Na druhou stranu jsou čínské zlaté doly mnohem menší, proto mají vyšší náklady. K těžbě zlata existuje relativně málo neprozkoumaných oblastí, i když možná nejslibnější se nacházejí v některých nestabilnějších státech světa, například v západní Africe.

Rekordně vysoké ceny

I když ceny zlata dosáhly v srpnu rekordního maxima, automaticky se to neprojeví nárůstem aktivity při jeho těžbě. Ve skutečnosti, změny v produkci zlatého dolu často velmi výrazně zaostávají za změnami v ceně kovu. „Vzhledem k rozsahu příslušných operací trvá nějakou dobu, než se změní důlní plány v reakci na změny vnějších faktorů, jako je cena zlata,“ dodává paní Hannah Brandstaetter. Během omezení kvůli Covidu-19 také rekordně vzrostly ceny žlutého kovu a ztěžovaly jeho těžbu, protože doly byly uzavřeny nebo částečně odstaveny, aby se zabránilo šíření viru. Růst cen byl ve skutečnosti způsoben pandemií, jelikož v dobách ekonomické nejistoty investoři považují zlato za bezpečnější aktivum.

Nepravděpodobná místa

Zatímco stanovit množství zlata v zemi může být obtížně, není to jediný zdroj. Zlato se vyskytuje také na Měsíci. Náklady spojené s jeho těžbou a transportem zpět na Zemi jsou však podstatně vyšší než hodnota zlata.

„I když se na Měsíci zlato vyskytuje, nikdy by nebylo ekonomicky smysluplné ho tam těžit,“ říká vesmírný expert Sinead O’Sullivan. „Při jeho těžbě a dopravě na Zemi byste ztratili nekonečně větší množství peněz, než kolik byste získali jeho prodejem.“ Podobně, existují některá známá ložiska zlata v Antarktidě, jejichž těžba nemusí být nikdy ekonomická, kvůli extrémním povětrnostním podmínkám kontinentu. Zlato je rozptýleno také na mořském dně, ale těžba je považována za neekonomickou. 

Kolik_zlata_k_tezbe_ve_svete_zustalo_Vlastimil_Kojzar

Nicméně jeden faktor, který má zlato na své straně, je ten, že na rozdíl od jiných neobnovitelných zdrojů jako je ropa, může být recyklováno. Zlato nám nikdy nedojde, i když ho už nebudeme moci těžit. Velké množství zlata je používáno v elektronických výrobcích, které jsou obecně určeny k jednorázovému použití, jako jsou mobilní telefony. Množství zlata v průměrném telefonu má hodnotu několika liber. Realizace programů k získání zlata recyklací z elektronického odpadu již probíhá.

Zdroj:

23.9.2020

Justin Harper

Business reporter, BBC News