+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Konečně. Důkaz, že ceny drahých kovů jsou manipulovány…

Někdy v polovině 3. století před naším letopočtem, nařídil král Hieron ze starořeckého městského státu Syrakusy (na dnešní Sicílii) místnímu zlatníkovi, aby vytvořil novou, krásnou, zlatou korunu. Když ale Hieron korunu dostal, cítil, že něco není v pořádku. Král pojal podezření, že si zlatník část zlata strčil do své kapsy a že většinu koruny vyrobil z méně ušlechtilých kovů. Ale to bylo jen podezření, potřeboval důkaz.

Obrátil se tedy na nejchytřejšího učence ve svém království – Archimeda – a požádal ho, aby zjistil, zda koruna je nebo není vyrobena z čistého zlata. Archimedes nad problémem uvažoval celé týdny, frustrovaný, že nemůže přijít na způsob, jak určit čistotu zlata, ze kterého je koruna vyrobena.

A pak jednoho dne, jak legenda pokračuje, Archimedes navštívil veřejné lázně a všiml si, že hladina vody stoupá na základě toho, jak velká část jeho těla je ponořena do vodní lázně v kádi. Znovu a znovu si toto pozorování ověřoval. Nořil do vody různé látky a kovy, aby zjistil, o kolik se hladina vody zvýšila.

Nakonec Archimedes dokázal stanovit, že různé kovy mají různou hustotu. Například zlato má hustotu 19,3 gramů na centimetr krychlový. Hustota mědi je menší než polovina této hodnoty, konkrétně 8,96 gramů na centimetr krychlový. A protože různé kovy mají různou hustotu, ponoření různých kovů se stejnou hmotnosti způsobí, že zvýšení hladiny nebude stejné. Hladina vody se zvýší tím méně, čím bude mít ponořený kov větší hustotu. Na základě tohoto principu mohl Archimedes určit, že koruna NENÍ vyrobena z čistého zlata a že zlatník krále podvedl.

Podle starověkého římského učence Vitruvia, Archimedes po tomto objevu vyběhl z lázeňského domu úplně nahý do ulic Syrakus a křičel: “Heureka!“ (Zjistil jsem to!). Z historie se nám nedochovalo, co se stalo s nepoctivým zlatníkem, ale můžeme si představit, že král spokojený nebyl. A pokud jde o drahé kovy, rozhodně to nebylo naposledy, kdy se někdo pokoušel lidi podvést.

Jen před několika dny dostal bankovní gigant JP Morgan pokutu téměř 1 miliardu dolarů za provádění nelegálních manipulací s cenami drahých kovů. Ukazuje se, že po dobu nejméně šesti let bylo několik obchodníků z JP Morgan zapleteno do ‘klamných obchodů’ s drahými kovy. V podstatě to znamená, že prováděli falešné obchody s využitím manipulací cen zlata a stříbra za účelem vlastního prospěchu.

dukaz_ze_ceny_drahych_kovu_jsou_manipulovany_vlastimil_kojzar

Mnoho investorů vědělo, že se to děje. Drobní obchodníci si na podvádění začali stěžovat již v roce 2011. Já jsem se o tom poprvé dozvěděl v roce 2013, kdy mi o tom řekl Jim Rickards. V té době většina nejdůležitějších médií tento názor odmítala jako bláznivou konspirační teorii. V roce 2016 mi o tom řekl výkonný ředitel významné společnosti těžící stříbro, že obchodníci nelegálně potlačovali ceny stříbra. Pro podporu svých tvrzení měl mnoho důkazů a konkrétně zmínil společnost JP Morgan jako jednoho z viníků. Nikdo ho ale nebral vážně.

Považoval jsem to za absurdní. Je opravdu tak těžké uvěřit tomu, že by se velká finanční instituce nemohla za účelem zisku zaplést do nelegální činnosti? Prakticky každý měsíc se objevují zprávy o nějakém velkém skandálu, který se týká důležitých bank. Zprávy zahrnují podvody a okrádání klientů bank. Proč by to mělo být jinak?

Nyní to už ale žádná směšná konspirační teorie není. Je to pravda. Existuje důkaz. A bylo to zveřejněno: společnost JP Morgan se zapletla do nelegální cenové manipulace a Ministerstvo spravedlnosti jí udělilo tvrdou pokutu. Kdyby tito obchodníci tolik let nepodváděli, je pravděpodobné, že by ceny zlata a stříbra mohly být mnohem vyšší. Výsledkem toho je, že mnoho investorů možná přišlo o krátkodobé zisky. Dlouhodobě to však těmto bankám nevadí. Společnost JP Morgan může manipulovat a potlačovat ceny, jak chce.

dukaz_ze_ceny_drahych_kovu_jsou_manipulovany_vlastimil_kojzar

Pokud ale budou centrální bankéři pokračovat v čarování a vytvářet biliony dolarů z ničeho;

pokud se budou vlády zadlužovat biliony dolarů a odsoudí tak příští generaci do úpadku;

pokud budou politici zavírat ekonomiky;

pokud bude ve světě chaos a nevědomost…

zlato si bude i nadále udržovat svoji hodnotu, stejně jako to dělalo po více než 5000 let lidské historie.

Zdroj: 

1.10.2020

Simon Black