+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Všechny korekce zlata a stříbra během jejich dvou největších býčích trhů vs. současný býčí trh

Mike Maloney i já máme rádi každou korekci cen zlata a stříbra, protože nám poskytuje příležitost k nákupu dalších uncí za výhodnější cenu.

Ale ne každý investor má korekce rád. Některé z nich to zneklidňuje. Jiní se chtějí dozvědět, proč cena klesá. Jiní přemýšlejí o tom, zda korekce skončila a nastal ten správný čas pro nákup.

Nedávný pokles cen zlata a stříbra tyto obavy znovu vyvolal. A tak jsem uvažoval, že je čas náhlý výprodej přezkoumat a porovnat ho s jinými korekcemi během podobných období. Domnívám se, že při pohledu na korekce v souvislostech a prostřednictvím objektivu historie, nejsou v býčích trzích korekce nic jiného, než nákupními příležitostmi.

Podívejme se na dva největší býčí trhy na zlatě a stříbře a porovnejme je se současným býčím trhem. Začněme se starším z nich z pozdních sedmdesátých let…

1979-1980

korekce_zlata_stribra_behem_bycich_trhu_vlastimil_kojzar

K většině zisků býčího trhu sedmdesátých let došlo v posledním roce. A přesto během tohoto prudkého nárůstu došlo v relativně krátkém časovém rámci k četným korekcím.

V následujícím grafu jsou na zlatě zobrazeny korekce větší než 3%, spolu s celkovým procentuálním ziskem vytvořeným během posledního 13měsíčního období.

Během posledního roku klesla cena zlata o více než 3% celkem 11krát. To je téměř jednou měsíčně. Dva z těchto poklesů byly dvojciferné. Vše se stalo během období, kdy cena zlata vzrostla o 274,5%.

korekce_zlata_stribra_behem_bycich_trhu_vlastimil_kojzar

Nyní si prohlédněte korekce stříbra ve stejném časovém úseku, tentokrát větších než 5%.

Cena stříbra korigovala 12krát předtím, než dosáhla maxima všech dob 50 dolarů za unci. Tři z těchto poklesů byly dvojciferné. Prodej stříbra značně vzrostl, zatímco cena kovu dosáhla zisku 480%.

Poselství z největšího jednoročního zisku zlata a stříbra v moderní historii je toto: korekce se dějí vždy a někdy mohou být mohutné. A v tomto býčím trhu to byly opravdové nákupní příležitosti.

2009-2011

korekce_zlata_stribra_behem_bycich_trhu_vlastimil_kojzar

Po pádu hodnot všech aktiv v roce 2008, začalo zlato a stříbro doopravdy růst. Od ledna 2009 do maximální hodnoty v září 2011 se cena zlata zvýšila více než dvojnásobně.

A přesto se během této vytrvalé jízdy vzhůru stalo 17 korekcí větších než 3%.

Během tohoto období se v průměru stala jedna korekce každé dva měsíce. Pouze jedna korekce byla větší než 10%, ale výprodeje nesignalizovaly konec býčího trhu; v podstatě to byly prospěšné pauzy.

korekce_zlata_stribra_behem_bycich_trhu_vlastimil_kojzar

Zde jsou korekce stříbra větší než 5% — prohlédněte si všechny červené poklesy během této zářivé cesty vzhůru.

Zatímco se stříbro nacházelo v procesu nárůstu o téměř 340%, stalo se neuvěřitelných 23 výprodejů větších než 5%. Osm z nich bylo větších než 10%.

Poselství je zde podobné k tomu z pozdních sedmdesátých let: býčí trhy zažívají mnoho korekcí a některé z nich jsou velké. Obrovské nárůsty netrvají věčně, ale je-li to býčí trh, nesmíte býka nechat, aby vás setřásl.

V tomto historickém kontextu se nyní podívejme na náš současný trh…

2019-2020

korekce_zlata_stribra_behem_bycich_trhu_vlastimil_kojzar

Od roku 2016 cena zlata vzrůstala každý rok, ale poměry se opravdu začaly měnit minulý rok. Od okamžiku, kdy jsme na Silvestra v roce 2018 otevřeli láhev šampaňského, cena zlata vzrostla o 61,3% (k 6.srpnu 2020).

A ano, došlo k mnoha korekcím.

Cena zlata zaznamenala 13 korekcí větších než 3%. Poslední z minulého týdne, ze které měli někteří investoři obavy, dokonce ani nebyla největší. A nebylo to úplně překvapující, protože cena rostla 15 po sobě jdoucích obchodních dnech, vzácný jev.

korekce_zlata_stribra_behem_bycich_trhu_vlastimil_kojzar

Prohlédněte si korekce na stříbře v hodnotě 5% a větších ve stejném časovém úseku…

V posledních 20 měsících zaznamenala cena tucet poklesů. Stejně jako u zlata, byl ten poslední velký, ale ne největší.

Korekce jsou normální, prospěšné a navíc příležitostmi k nákupu

Historie ukazuje, že korekce jsou normální, dokonce i během ohromných nárůstů cen. Ve skutečnosti je to prospěšný tržní úkaz, který umožňuje zbavit se slabých investorů a trhu nabízí šanci se nadechnout.

A pro ty z vás, kteří posuzují situaci stejně jako Mike Maloney, korekce jsou také nákupními příležitostmi. Jsou pozvánkou, bez ohledu na to, co si o nich můžete myslet.

Nevíme, jak bude korekce hluboká, ale jde o to nakupovat během poklesů, nikoliv během nárůstů cen.

Pokud si nikdo nemyslí, že monetární, ekonomická, tržní, finanční, a geopolitická rizika byla vyřešena a že již dále není třeba držet fyzické zlato a stříbro, pak se při další korekci vyhněte jakýmkoli možným obavám a pozvánku přijměte.

Vaše budoucí já vám poděkuje.

Zdroj:

14.8.2020

Jeff Clark

GoldSilver.com