+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Krize postihne akcie a podpoří zlato

Bezpečné aktivum neexistuje. V roce 2002 jsme doporučovali našim investorům držet až 50% jejich finančních aktiv ve fyzickém zlatě. Dnes v roce 2020 zvažuji, že až 100% je správná hodnota, protože neexistuje bezpečné aktivum kromě fyzických drahých kovů.

Nyní se nacházíme na konci skutečně globální bubliny hodnoty majetku v historii, která je podporována explozí dluhu impozantních rozměrů. Nikdy předtím nedosáhly vrcholu všechny hlavní ekonomiky společně. Tyto vrcholy jsou poháněny vytvářením kvadriliónů kreditů, tištěním peněz a deriváty.

Super-optimističtí investoři budou šokováni

Ačkoliv je magnituda tohoto býčího trhu větší než všechno, co jsme dříve viděli, tak psychologie současného trhu je podobná dřívějším spekulativním bublinám z let 1929, 1973, 1987, 1999 nebo 2007. Na vrcholu těchto období dosáhla psychologie akciového trhu super-optimismu. Například v roce 1929, ekonom z Yale univerzity Irving Fisher prohlásil v New York Times: “Ceny akcií dosáhly toho, co vypadá jako permanentně stálá úroveň”. O tři roky později ztratil index Dow 90%.

Zdali trhy vyvrcholí nyní nebo vystoupají lehce výše, není podstatné. Euforičtí investoři a počítače mohou posunout index Dow na psychologickou úroveň 30 000 USD nebo mohou trhy vyvrcholit nyní. Jasné je to, že obrat je bezprostředně hrozící, ať se stane dnes nebo během několika týdnů. A jakmile obrat začne, tak pravděpodobně budeme svědky 90% poklesu v reálných hodnotách.

Bude spouštěčem koronavirus?

Katalyzátorem pro nadcházející kolaps trhu a dluhu může být řada událostí. Pokud se koronavirus brzo zázračně nepřestane rozšiřovat, tak by to velmi pravděpodobně mohl být spouštěč, který poškodí světovou ekonomiku.

400 miliónů číňanů je v izolaci

Nyní v polovině února 2020 je 400 miliónů Číňanů v izolaci. Na základě informací zdravotnického časopisu “The Lancet“ by celá Čína mohla být v karanténě během několika týdnů.

Situace je vážná, protože Čínské hospodářství je zablokované. Více než 65% čínské ekonomiky je zastaveno. To se také týká více než 80% zpracovatelského průmyslu a 90% vývozního průmyslu.

Musíme si připomenout, že čínská ekonomika tvoří 17% světové ekonomiky a jakékoliv zastavení jeho výrobního motoru bude mít pro zbytek světa vážné následky. Kromě toho, čínský dluh explodoval. Na začátku tohoto století byl 2 bilióny USD a nyní je 42 biliónů USD. Jak se krize kolem koronaviru rozšiřuje, tak pravděpodobně velká část tohoto dluhu nebude splacena.

Čínské autority kolem koronaviru potlačují většinu informací a rovněž tak i jeho vliv na ekonomiku a tak je velmi složité zjistit, jaká jsou skutečná čísla. Na základě různých zpráv, které získáváme, je docela jisté, že skutečná čísla jsou značně horší než ta oficiální.

Globální kvantitativní uvolňování zaplaví trhy bezcennými penězi

S vážnými nesnázemi v amerických a evropských finančních systémech, jak FED, tak i ECB spustily programy kvantitativního uvolňování. Čína bude nyní muset odstartovat velké programy injektování likvidity, aby zabránila kolapsu svého finančního systému.

Jak se světová výroba zastavuje a vážná epidemie se rozšiřuje po zeměkouli, tak se zdá, že zbytek světa žije ve vysněné zemi. Je neskutečné, že index Dow právě dosáhl nové maximální hodnoty a německý Dax od ní nebyl moc daleko.

Při světovém obchodu, který je potenciálně téměř před zastavením, žijí investoři do akciových trhů na jiné planetě. Tito přesvědčení “býci“ neberou špatné zprávy vážně a místo toho věnují pozornost bezcenným falešným penězům, které centrální banky vytvářejí z ničeho. Investoři z nějakého nevysvětlitelného důvodu věří, že tištění peněz vytváří bohatství. Jak trhy stoupají vzhůru, tak se chvíli zdá, že tomu tak je. Ale hudba přestane brzy hrát. Až se tak stane, tak svět asi zažije šok s krachujícími trhy a padajícími bankami. Tato událost bude mít mnohem větší závažnost, než ta v letech 2006-9.

Výnosové křivky dluhopisů se opět obracejí

Na trzích s dluhopisy znovu začal “útěk do bezpečí”. Investoři nakupují jak desetileté, tak třicetileté americké pokladní poukázky (obligace ministerstva financí) s opět klesajícími výnosy, které se přibližují minimům všech dob. Výnosová křivka se opět obrátila tak, že výnosy krátkodobých dluhopisů jsou vyšší než dlouhodobých. Obrácení výnosové křivky je obvykle předpovědí přicházející recese.

Pro mě je nepochopitelné, jak někdo může považovat dluhopisy USA za “JISTOTU”. Jsou to papírové dluhy vydané prakticky zbankrotovaným vypůjčovatelem v měně, která zkolabuje právě tak, jako většina jiných měn. V amerických dluhopisech nebo v jakýchkoliv jiných státních dluhopisech je fakticky NULOVÁ jistota. Tyto dluhopisy nemohou a ani nebudou nikdy splaceny v penězích se skutečnou hodnotou. Osud těchto dluhopisů s největší pravděpodobností spočívá v nekonečném prodloužení platební lhůty nebo velice pravděpodobněji v defaultu. Kdyby existovalo jakékoli proplacení, tak by bylo v kompletně znehodnocených, bezcenných penězích.

Epocha zlata začíná

Naše společnost vstoupila na trh s fyzickým zlatem v roce 2002, kdy byla jeho cena 300 USD za unci. V té době jsme našim investorům doporučovali, aby si uložili až 50% svých finančních prostředků do zlata. Od té doby vzrostla cena zlata ve většině měn 5 až 6 krát. Zlato v  tomto století také předčilo všechny hlavní druhy aktiv včetně akciových trhů.

Na začátku desátých let tohoto století jsem byl zcela přesvědčen, že zlato bude nejlepší ochrana proti vratkému finančnímu systému. Moje obavy byly potvrzeny Velkou finanční krizí v letech 2006-9. Jako zázrakem se centrálním bankéřům podařilo systém přechodně zachránit. Bylo to ale za obrovskou cenu, která v současné době přivedla systém do mnohem riskantnější situace. Světový dluh se ze 125 biliónů USD více než zdvojnásobil na současných 260 biliónů USD. Když se dluh zdvojnásobí, tak se riziko zvětší exponenciálně.

Existují nejméně 3 tucty rizik, které by mohly spustit kolaps. Pokud se koronavirus rozšíří po světě, tak je to další faktor, který by mohl zapůsobit jako katalyzátor, který poškodí již tak křehký systém.

Jak jsem se již zmínil, investoři žijí ve vysněné zemi. Nerozumí tomu, že dnes neexistuje bezpečné aktivum. Bubliny v akciových, dluhopisových a majetkových trzích jsou neuvěřitelně riskantní. Do té doby, kdy bude příliš pozdě, si to uvědomí jen málo lidí.

Podívejme se na index Dow. Jak se koronavirus rozšiřuje kolem světa, tak minulý týden (únor 2020) získal Dow téměř 1000 bodů. Brzy zažijeme pozoruhodný pád akciových trhů, který otřese všemi přesvědčenými býky.

Rovněž jsem se zmínil o tom, že v roce 2002 jsem byl přesvědčen, že zlato je nejlepší aktivum pro pojištění a ochranu bohatství. Uložení až 50% finančních prostředků do zlata se zdála být poněkud agresivní rada, ale ukázalo se, že byla správná.

Dnes je ale svět v úplně jiné situaci. Ačkoliv od začátku tohoto století vzrostla cena zlata o několik stovek procent, tak býčí trh na zlatě sotva začal. Manipulace na trhu s papírovým zlatem BISem (Bankou pro mezinárodní vypořádání) a bankami drahých kovů (bullion banks) jeho cenu významně potlačuje.

Jakmile vlastníci papírového zlata požádají o jeho fyzické doručení, tak intervence v určitém okamžiku pravděpodobně selžou. To povede k defaultu trhu s papírovým zlatem a k nárůstu ceny fyzického zlata, protože papírové nároky jsou 100 krát větší než disponibilní fyzické zlato.

Rozhodující je porozumět tomu, že fyzické zlato nemá riziko protistrany a má následující vlastnosti:

  • Jsou to opravdové peníze
  • Není nikoho závazkem
  • Ochrana proti inflaci
  • Ochrana proti krizi
  • Jediné peníze, které v historii přežily

Svět nyní čelí největší krizi v historii. Méně než 0,5% lidí je na ni připravena. Fyzické zlato (a ostatní drahé kovy) je základní ochrana právě tak jako životní pojištění proti přicházejícímu kolapsu finančního systému.

Zdroj:

13.2.2020
Egon von Greyez
Matterhorn Asset Management