+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Mají nyní cenné papíry po korekci větší hodnotu než zlato a stříbro?

Krize koronaviru Covid-19 má na trh cenných papírů negativní vliv. Tento rok klesl index S&P 500 o 24%. Index Dow klesl o 26,5%.

Pro některé investory snad může být překvapující, že se zlato letos nachází v kladných číslech. Na konci roku 2019 byla cena zlata 1514 amerických dolarů za unci. K dnešnímu březnovému dni, kdy píšu tento článek, je tak o více než 6% dražší.

Znamená to, že jsou nyní cenné papíry po výprodeji dobrou investicí? Nesignalizuje to, že možná nastal čas prodávat zlato a nakupovat běžné akcie?

Pro odpověď na tyto otázky se podívejme na poměr cen zlata a stříbra k ceně indexu S&P 500.

Poměry cen zlata a stříbra k ceně indexu S&P 500

maji_nyni_cenne_papiry_po_korekci_vetsi_hodnotu_nez_zlato_a_stribro_vlastimil_kojzar

Vztahová analýza má svá omezení, ale může být poučná, když dvě třídy aktiv dosáhnou extrémních hodnot.

Vydělením ceny zlata a stříbra cenou indexu S&P 500 zjistíme následující závislosti: pokud je poměr vysoký, tak je lepší nakupovat akcie. Pokud je poměr nízký, tak má vyšší hodnotu zlato a stříbro.

Tento diagram ukazuje poměr cen zlata k indexu S&P 500 od roku 1970 až do 25. března 2020. Aktuální poměr je zvýrazněn růžově. V diagramu jsou rovněž zvýrazněny předchozí maximální hodnoty.

Pokud trochu zaostříte, tak můžete rozpoznat poslední “skok” v hodnotě poměru, který je způsobený březnovou korekcí na akciových trzích. V porovnání s minulostí však současná hodnota poměru jasně svědčí o tom, že zlato je ve vztahu k běžným akciím stále enormně podhodnoceno.

V porovnání s předchozími maximálními hodnotami by se musel poměr zvýšit…

  • více než dva a půl krát, aby dosáhl maxima roku 2011

  • více než tři krát, aby dosáhl maxima roku 1987

  • více než 11 krát, aby dosáhl maxima roku 1980.

Ceny zlata se budou muset hodně zvýšit a ceny majetku hodně klesnout předtím, než nám tento poměr naznačí, že je čas prodávat zlato a nakupovat akcie.

Jinými slovy, navzdory tento rok dosud vzrůstajícím akciovým trhům, je mnohem výhodnější nakupovat zlato než běžné akcie.

V tomto diagramu je uveden poměr ceny stříbra k indexu S&P 500 (až do 25. března 2020).

maji_nyni_cenne_papiry_po_korekci_vetsi_hodnotu_nez_zlato_a_stribro_vlastimil_kojzar

Jak lze z diagramu odečíst, tak i přesto, že cena stříbra za poslední rok poklesla o 20%, tak poměr nezaznamenal žádnou viditelnou změnu.

Jsme přesvědčeni, že poměr bude podstatně vzrůstat. Pokud máme pravdu, tak by poměr musel vzrůst…

  • téměř šest krát, aby dosáhl maxima roku 2011

  • více než 16 krát, aby dosáhl maxima roku 1983

  • a více než 78 krát, aby dosáhl maxima roku 1980

Stříbro je zde zjevně nejvýhodnější koupě. Akcie, vztažené ke stříbru, nejsou. Potenciál vzrůstu ceny stříbra je enormní.

Aktualizovaný poměr cen zlata ke stříbru

V tomto diagramu je aktuální zobrazení poměru zlato/stříbro (cena zlata vydělená cenou stříbra). Žluté políčko zobrazuje historickou maximální hodnotu za dobu 5000 let. V diagramu je téměř nerozeznatelná hodnota poměru 111 (z 25. března), která je stále velice blízko k historické maximální hodnotě poměru 123,49.

maji_nyni_cenne_papiry_po_korekci_vetsi_hodnotu_nez_zlato_a_stribro_vlastimil_kojzar

Rozdíl mezi cenou stříbra a cenou zlata nebyl nikdy větší. Stříbro tak nyní nabízí jedinečnou životní příležitost.

Jak jsme již dříve ukázali, stříbru se nikoliv nevyhnutelně daří uprostřed pádů na trhu cenných papírů. Jakmile se ale poměr ceny zlata k ceně stříbra obrátí, tak při právě probíhajícím skrytém tisku peněz bude výnos na stříbře dramaticky větší než výnos na zlatě. Upřímně, Mike a já si myslíme, že by to mohlo být úchvatné.

  • Je těžké stanovit, jaký potenciál má nárůst cen zlata a stříbra ve vztahu k akciím. A o kolik více vzroste cena stříbra než cena zlata.

Moje rada je, abyste se na tuto událost dobře a včas připravili.

Zdroj:

26.3.2020
Jeff Clark
Senior Analyst, GoldSilver.com