+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Měniče hry

Dnes jsou fundamenty pro zlato a stříbro velmi odlišné, než byly na začátku tohoto roku. Nyní se odehrávají velké změny, a ano, jsou to “měniče hry“ a jsou to fundamentální změny, které pro nadcházející roky ovlivní cenu zlata a stříbra. Věci se mění velmi rychle a většina lidí si není vědoma důležitosti toho, co se stalo. A není to jenom pandemie Covid-19.

Mnoho centrálních bank, včetně FEDu a ECB, je v současnosti více holubičích, než byly celá léta. Nejen, že vytvářejí více ničím nekrytých měn (tzv. fiat měn) než dříve, ale mnoho z nich také hromadí více zlata, než kdykoli za celá desetiletí. Ponořme se do této záležitosti trochu hlouběji.

Měnič hry č. 1

Banka pro mezinárodní platby (BIS) přehodnotila zlato na aktivum Tier 1.

menice_hry_vlastimil_kojzar

Tato událost se stala 29. března 2019 a znamená, že centrální banky nyní mohou poprvé od roku 1971 spolu s americkými státními obligacemi legálně držet zlato jako “rezervu“ v plné hodnotě. Před tímto přehodnocením mohly jako rezervu držet pouze státní obligace. Centrální banky v čele s ruskými, čínskými, tureckými, íránskými a dalšími centrálními bankami se staly hlavními kupci zlata. Tím se po zlatě vytvořila nová velká poptávka. Účinek této události můžete vidět v následujícím diagramu.

Myslíte si, že to byla “náhoda“, že cena zlata začala růst v době, kdy dohoda Basel 3 (zlato přehodnoceno na aktivum Tier 1) vstoupila v platnost?

Měnič hry č. 2

Americký dolar pomalu ztrácí svůj status celosvětové rezervní měny.

Začátek tohoto procesu nastal předtím, než Covid-19 poslal americkou ekonomiku do problémů a přinutil FED začít tisknout biliony dolarů, aby zabránil kolapsu. Držet dolary nebo aktiva založených na dolaru je nyní ztrátová záležitost a je to silný vítr do plachet pro zlato a stříbro.

Minulý podzim, kdy FED zkusil zvýšit úrokové sazby a zmenšit svou rozvahu, začaly akciové trhy klesat a Wall Street se začal dožadovat likvidity. Federální rezerva rychle otočila z jestřábího protiinflačního postoje na holubičí a začala snižovat úrokové sazby. V září 2019 na trhu zakročila a poskytla denně nejméně 75 miliard dolarů prostřednictvím dohody o zpětném odkupu (repos) a dvakrát týdně 35 miliard dolarů prostřednictvím dlouhodobých finančních operací (LTRO). Následně zvýšila velikost denních půjček na 120 miliard dolarů. Pro stabilizaci finančních trhů na Wall Streetu to byl začátek otevření peněžních stavidel FEDem. Poté, co Covid-19 způsobil uzavření ekonomiky, FED uvedl, že poskytne veškerou nezbytnou likviditu (tisk peněz) k podpoře akciového trhu a ekonomiky a přesunul se do dluhopisových trhů nákupem firemních a nekvalitních dluhopisů, aby udržel nízké úrokové sazby.

menice_hry_vlastimil_kojzar

Co to všechno znamená a proč je to měnič hry? Znamená to, že úrokové sazby se budou pohybovat kolem nuly a dokonce mohou klesnout pod nulu. Znamená to, že FED nemůže zvýšit úrokové sazby, bez toho aniž by poškodil akciové trhy a ekonomiku. Znamená to, že FEDem oznámená monetární politika je permanentní inflace – nebo jak byl Richard Russell zvyklý říkat“inflate or die nafouknout množství peněz nebo zemřít.”

Měnič hry č. 3

Držitelé “dlouhých“ COMEX kontraktů na zlato a stříbro požadují fyzické dodání kovu.

Tito držitelé dlouhých pozic poprvé kontrakty neuzavírají, nepožadují hotovost ani je nepřesunují do příštích měsíců. To je měnič hry. Pokud bude tento stav pokračovat, tak by to snadno mohl být konec futures trhu, protože emitenti kontraktů (velké banky drahých kovů – bullion banky) mají pouze zlomek požadovaného zlata a stříbra, které je kontrakty potvrzeno a “stoppers“ (ti, kteří nárokují dodávku aktuálního množství zlata a stříbra) požadují fyzickou dodávku kovu.

menice_hry_vlastimil_kojzar

Komerční banky (přední z nich je obvykle JP Morgan) tak budou muset najít způsob, jak zajistit držitelům kontraktů enormní množství zlata a stříbra k doručení. Budou muset zastavit prodej kontraktů nazývaných “naked shorting“, které nejsou kryty fyzickým zlatem a stříbrem. A co se stane, až “šortování“ skončí? Ceny drahých kovů vzrostou – jak to právě nyní vidíme.

Měnič hry č. 4

JP Morgan ukončila “šortování (naked shorting)“ zlata a stříbra.

Ve skutečnosti tato banka nedávno přešla do dlouhých pozic. Proč? Je to měnič hry. JP Morgan je banka, která prováděla většinu “šortování“ a tím potlačovala ceny zlata a stříbra. Ministerstvo spravedlnosti se nedávno na banku obrátilo kvůli parodování a podvodnému manipulování trhu s drahými kovy a nařídilo jí “šortování“ zastavit a prodat velké množství z jedné miliardy uncí stříbra, které banka od roku 2008 získala.

menice_hry_vlastimil_kojzar

V posledních několika měsících JP Morgan prodala asi 300 milionů uncí svého fyzického stříbra a poskytla je v “pasti“ chyceným prázdným prodejům v Comexu. Toto stříbro může být použito k uzavření kontraktů bez nutnosti přechodu na dlouhé pozice, což by již bývalo poslalo cenu stříbra na 100 dolarů za unci. Hra je stále manipulována v jejich prospěch, ale alespoň se zdá, že nárůst cen zlata a stříbra již nebude nijak omezován. Tento měnič jsem uvedl jako číslo “4“, ale snadno by to mohl být měnič číslo 1, protože eliminoval schéma potlačování cen drahých kovů Comexem a nyní umožňuje stanovit ceny drahých kovů podle jejich aktuální fyzické nabídky a poptávky.

Zdroj:

6.8.2020

Miles Franklin Newsletter (zkráceno)