+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Mexiko a Peru – květen 2020: znovu velký pokles produkce stříbra

Podle údajů zveřejněných mexickými a peruánskými vládními údaji o těžbě, pokračovala v květnu domácí produkce stříbra v poklesu. Zajímavé je, že právě zveřejněné údaje o produkci mexickým institutem INEGI ukazuje, že květnová produkce stříbra v zemi byla dokonce nižší než ta, zveřejněná za duben.

Poprvé jsem o tom psal v mém článku nazvaném “V dubnu, dva největší světoví producenti stříbra drasticky omezily těžbu“.  Společná ztráta produkce stříbra z Mexika a Peru v dubnu 2020 byla 432 tun nebo 53% oproti stejnému měsíci minulého roku. Největší pokles 237 tun zaznamenalo v dubnu Peru ve srovnání s poklesem 195 tun v Mexiku.

Mexická produkce stříbra však v květnu klesla na 298 tun ve srovnání s 301 tunami produkce v dubnu. Zde je společná produkce stříbra Mexika a Peru od dubna 2019 do května 2020:

mexiko_a_peru_znovu_velky_pokles_produkce_stribra_vlastimil_kojzar

Čistá ztráta produkce stříbra z Mexika a Peru za poslední tři měsíce (březen až květen 2020) je 770 tun, což je o 32% nižší produkce ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Tudíž, pouze tyto dvě země vyprodukovaly o téměř 25 milionů uncí stříbra méně. Jakmile ale vezmeme v úvahu produkční ztráty stříbra z ostatních zemí, celkové ztráty bílého kovu by mohly být 35-40+ milionů uncí.

Toto je ale pouze FÁZE JEDNA kolapsu celosvětové produkce stříbra. Zkonstatoval jsem, že jak ekonomika Spojených států i celého světa začne ve druhé polovině roku 2020 a v následném období zpomalovat, budeme svědky snížené poptávky po základních kovech. S velkým množstvím v budoucnu nezaměstnaných lidí, způsobí globální deprese-recese významné snížení poptávky po mědi, zinku a olovu. Tudíž ve FÁZI DVĚ, následkem snížené poptávky po základních kovech nastane i omezení produkce těchto tří kovů.

55% celosvětových důlních dodávek stříbra vzniká jako vedlejší produkt při těžbě základních kovů. Jakékoli snížení produkce mědi, zinku a olova negativně ovlivní trh se stříbrem.

Specifikace světových důlních dodávek stříbra v roce 2019:

  • Z čistě stříbrných dolů – 240 milionů uncí (29%)
  • Vedlejší produkt při těžbě zinku, olova a mědi – 460 milionů uncí (55%)
  • Vedlejší produkt při těžbě zlata – 132 milionů uncí (16%)
  • Světová produkce stříbra v roce 2019 celkem – 832 milionů uncí
mexiko_a_peru_znovu_velky_pokles_produkce_stribra_vlastimil_kojzar

S do budoucna pokračujícími negativními fundamenty pro globální dodávky stříbra spolu se zvýšenou investiční poptávkou svět nakonec zjistí, že je tento kov jedním z nejvíce podhodnocených aktiv na světě.

Ano, je pravda, že ve druhém čtvrtletí 2020 poptávka po stříbře v klenotnictví a v průmyslových aplikacích pravděpodobně významně poklesla. Přesto, s více než 450 biliony amerických dolarů investovaných do světových akcií, dluhopisů a nemovitostí, je celková globální investice do stříbra zlomek zlomku z uvedené sumy. Podle výroční zprávy o globálním trhu se stříbrem (World Silver Survey), kterou vydává Vědecká společnost pro stříbro (Silver Institute), existuje na světě asi 2,5 miliardy uncí “identifikovatelných nadzemních” zásob investičního stříbra. Níže jsem připravil několik jednoduchých ocenění tohoto kovu:

2,5 miliardy uncí zásob investičního stříbra x $25 za unci = $62,5 miliard

5,0 miliard uncí zásob investičního stříbra x $25 za unci = $125 miliard

Kdyby se jen 1 bilion amerických dolarů z uvedených 450 bilionů dolarů pokusil přesunout do stříbra, tak to zvýší jeho cenu skoro osm krát… na téměř 200 dolarů za unci (1 bilion dolarů/5 miliard uncí). Platilo by to ale pouze v případě, kdyby všech 5 miliard uncí stříbra bylo na trhu k dispozici. Domnívám se ale, že velké procento tohoto stříbra zůstane v tzv. SILNÝCH RUKÁCH (majitelé svoje stříbro na trh nenabídnou).

Zdroj:

1.8.2020

SRSrocco