+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Nadcházející obrat poměru Stříbro/S&P 500 bude šokující

Bublina na akciovém trhu nadále roste, zatímco se cena stříbra pohybuje ve stejném pásmu. Obrat v těchto dvou třídách aktiv však přichází a do historie by mohl být zapsán jako jeden z rekordních. Při zkoumání níže uvedených tabulek možná dokonce přestanete popíjet horkou kávu…

 

Zpětný pohled pro stanovení pravděpodobných cen stříbra a akcií v budoucnosti

K překvapení mnoha hlavních investorů stříbro loňský rok překonalo všechny hlavní akciové indexy. Od březnového výprodeje roku 2020 se cena stříbra více než zdvojnásobila. V letošním roce jeho cena vzrostla o 6%.

Přesto je však cena stříbra ve srovnání s obecným trhem, věřte tomu nebo ne, stále blízko svého historického minima.

Obrat_pomeru_stribra_Vlastimil_Kojzar

Růst ceny stříbra za poslední rok prakticky tento poměr nezměnil. Pouze na začátku nového tisíciletí byl tento poměr nižší, než je nyní. Z grafu výše lze odečíst, kdy v minulosti dosahoval maxim.

Ve srovnání s dneškem byl poměr vyšší…

  • 4,4 krát v roce 2011
  • 13,3 krát v roce 1983
  • 62,5 krát v roce 1980!

Pointa je zde zřejmá. Pokud by se historie opakovala a poměr by se vrátil na kteroukoli z těchto předchozích úrovní, znamenalo by to, že by akcie směřovaly níže (a pravděpodobně o hodně), zatímco stříbro by stoupalo výše (a pravděpodobně o hodně). Jistě, poněvadž se jedná o poměr, mohla by se stát jen jedna z těchto změn, zatímco druhý činitel by stagnoval, ale mnohem pravděpodobnější scénář je takový, že by se měnily oba činitelé. A protože se poměr blíží historickým minimům, bude obrat pravděpodobně dech beroucí. Jak dech beroucí? Proč? Jsem rád, že jste se zeptali…

 

Nadšení pro stříbro, smutek pro akcie

Následující tabulky ukazují, co by se stalo s cenami stříbra a indexu S&P 500, pokud by výše uvedené tři poměry měly být dosaženy ze současných cenových hladin. Pro zjednodušení jsou tabulky vypočítány pro hodnoty 4200 dolarů pro index S&P 500 a 28 dolarů pro stříbro.

Obrat_pomeru_stribra_Vlastimil_Kojzar

Za prvé, pokud by se poměr vrátil na své maximum z roku 2011 na hodnotu 0,038, jsou v tabulce uvedeny různé ceny stříbra a indexu S&P 500, které bychom mohli zažít.

Cena stříbra by se musela přiblížit 200 dolarů za unci, než by se index S&P 500 vyhnul jakýmkoli ztrátám.

Pokud by stříbro dosáhlo 100 dolarů, znamenalo by to cenový nárůst o 257%, zatímco by index S&P ztratil 40%. Pokud by stříbro dosáhlo 500 dolarů, index S&P by se ze současných úrovní téměř ztrojnásobil, ale to by znamenalo, že by cena stříbra ze současné ceny vzrostla téměř 17 krát.

To vše jen při návratu k poměru z roku 2011, což je situace, kde jsme se ve výše uvedeném grafu nacházeli během posledního býčího trhu na nejnižším vrcholu.

Zatímco je tento scénář střízlivý, situace pro investory do akcií se zhoršuje. Zde je, jak by vypadaly ceny stříbra a indexu S&P, pokud by se tento poměr vyrovnal maximu 0,1 z roku 1983.

Obrat_pomeru_stribra_Vlastimil_Kojzar

Při tomto poměru by investoři do akcií měli zisk pouze v případě, že by cena stříbra dosáhla 500 dolarů za unci — ve všech ostatních scénářích ztrácejí a ve většině případů dramaticky. Cena stříbra 200 dolarů by znamenala pokles indexu S&P o více než polovinu. Není to přehnané, protože tento poměr nastal již dříve — a cena stříbra 200 dolarů by dokonce nevyrovnala 743% nárůst z roku 1979/1980.

A nyní nastal čas odložit šálek kávy … k prozkoumání poměru 0,445 z roku 1980.

Nejedná se o nic menšího než o úplný kolaps širokého akciového trhu.

Obrat_pomeru_stribra_Vlastimil_Kojzar

Investoři do indexu S&P dokonce utrpí 74% ztrátu jejich akciového portfolia i při ceně stříbra 500 dolarů za unci. Při tomto poměru by cena stříbra musela vzrůst na více než 2000 dolarů za unci, aby index S&P nezaznamenal žádnou ztrátu. Pamatujte, že to nejsou předstírané ceny, modelové projekce nebo zbožné přání příznivců stříbra. Všechny tyto poměry se již dříve vyskytly. A vzhledem k tomu, kde se poměr aktuálně nachází, pravděpodobnost toho, že bude výrazně vzrůstat, je skutečně velmi silná. Až se poměr stříbro/S&P 500 začne obracet, ztráty akcií budou vzrůstat a zisky stříbra porostou. Na základě historie budou pohyby pro obě skupiny investorů pravděpodobně velmi podstatné.

A zde je něco k zamyšlení: jak si myslíte, že zareaguje průměrný investor, až obrat poměru začne nabírat na obrátkách? Prodali by alespoň část svých akcií a přešli by do stříbra?

Investoři pouze do akcií: Cítíte se šťastní?

A tak investoři bez stříbra, použiji slavné filmové klišé, abych vám položil upřímnou otázku: cítíte se šťastní?

Pokud setrváte v akciích a nebude mít žádné pozice ve stříbře, doufám, že nebudete jedněmi z těch, kteří budou nakonec prodávat své klesající akcie blízko jejich cenového dna a nakupovat stříbro blízko jeho vrcholu a nepřímo tak mě a mým přátelům příznivcům stříbra pomáhat zbohatnout. Nebo místo toho, vzhledem k tomu, že akciové trhy neporostou navždy a že stříbro je relativně velmi podhodnoceno a téměř jistě v příštích několika letech poroste, může být nyní moudré alokovat část vašeho portfolia do stříbra? Jen nečekejte příliš dlouho, protože stříbro má tendenci cenově náhle a prudce stoupat.

Pokud žádné stříbro nevlastníte, doporučuji vám si nějaké koupit právě nyní. Při současném poměru stříbro/S&P 500 je vaše riziko velmi nízké. A pokud si stříbro nyní nekupujete? Jak Mike Maloney říká, převod bohatství přichází a vy budete buď obětí, nebo vítězem. Vzhledem k tomu, jaký je poměr nyní, jsou investoři do stříbra předurčeni k tomu, být vítězi.

Zdroj:

14.6.2021

Jeff Clark

Goldsilver.com