+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Oprava! K nákupu domu stačí dokonce méně uncí zlata a stříbra

Každý rok aktualizujeme naše diagramy o tom, kolik je ve Spojených státech zapotřebí uncí zlata a stříbra ke koupi domu. Je to vzrušující myšlenka, potenciálně být v pozici, kdy si můžete koupit dům vašimi uschovanými drahými kovy, což se vzhledem k nafouknutému trhu s bydlením vs nízkým cenám zlata a stříbra, zdá být stále více a více pravděpodobnější.

V minulých diagramech jsme použili “průměrnou“ cenu domu v USA, místo toho se nyní podíváme na “střední“ cenu domu.

Proč střední místo průměrné? Zde je jednoduchý příklad… Řekněme, že nedávno bylo prodáno deset domů, devět z nich za 100 000 dolarů každý, ale jeden dům byl prodán za 1 milion dolarů. Průměrná prodejní cena jednoho domu je tedy 190 000 dolarů — je ale zřejmé, že většina domů byla prodána za méně než za průměrnou cenu. Střední cena, na druhé straně, je jednoduše cena, při které je polovina čísel (cen) nad středem a polovina čísel pod ním. Střední cena je “uprostřed“ všech hodnot. Průměr a střed mohou být samozřejmě podobné, ale pokud je na jednom konci více vyšších hodnot nebo několik extrémních hodnot, může být “průměrná“ hodnota zavádějící.

A to je přesně náš příklad s cenami domů. Vzhledem k tomu, že některé domy jsou mimořádně drahé, posouvá tato skutečnost průměrnou cenu výše. Ale střední cena, střední hodnota, je přesnější, zejména pro střední třídu.

A tato malá změna způsobuje docela velký rozdíl…

Poměry cen zlata a stříbra ke středním cenám domu

Nakup_domu_mene_unci_zlata_stribra_Vlastimil_Kojzar

Náš nedávný článek naznačil, že na vrcholu býčího trhu zlata v lednu 1980 stačilo ve Spojených státech na nákup domu s průměrným oceněním 85,1 uncí zlata.

Ale na nákup domu se středním oceněním stačilo jen 74,9 uncí zlata.

To se nemusí zdát jako velký rozdíl, ale vezměte v úvahu, že při současných cenách zlata to dnes představuje investici přes 18000 dolarů! O tolik méně teď musíte zaplatit při nákupu domu, pokud by se poměr vrátil na jeho minimum z roku 1980.

Všechny ceny jsou nižší při použití střední ceny; minulý měsíc stačilo na nákup domu s průměrným oceněním 231 uncí zlata, ale jen 197,1 uncí podle středního ocenění.

Jako obvykle, u stříbra je rozdíl oproti zlatu výraznější. V lednu 1980 bylo na nákup domu ve Spojených státech s průměrným oceněním zapotřebí 1464 uncí stříbra, ale jen 1288 uncí podle středního ocenění.

Pokud se poměr vrátí na jeho minimum z roku 1980, můžete dnes při nákupu domu stříbrem ušetřit 4720 dolarů.

Nakup_domu_mene_unci_zlata_stribra_Vlastimil_Kojzar

Stejně jako u zlata, všechny hodnoty jsou nižší při použití střední ceny. Minulý měsíc stačilo na nákup domu s průměrným oceněním 16056 uncí stříbra, ale jen 13220 uncí podle středního ocenění, což je rozdíl 2836 uncí, téměř 6 kazet stříbrných uncí, každá po 500 kusech.

Jinými slovy, nákup domu zlatem a stříbrem může být vskutku dostupnější, než jsme uváděli. Pokud si myslíte, že byste někdy chtěli vyměnit část nebo všechny vaše drahé kovy za dům, mohlo by vám stačit dokonce méně uncí, než jsme si mysleli.

Pro některé z vás je rozdíl možná nepodstatný. Chtěli jsme ale tuto skutečnost předat dál, protože pokud máme pravdu, mohl by být dům ještě dostupnější, než jsme si uvědomovali, zvláště pokud jde o stříbro. Ve skutečnosti, pokud má Mike pravdu v tom, co je před námi, je možné, že cenový poměr stříbro/nemovitost poklesne na pouhých 1000 uncí stříbra. 

Představte si, že si budete moci koupit dům jen za dvě kazety amerických stříbrných orlů nebo kanadských javorových listů (před zdaněním). Nebo pokud vlastníte mnohem více stříbra, celý městský blok nemovitostí…nebo fungující firmu.

 Zdroj:

5.5.2021

Jeff Clark

GoldSilver.com