+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Nejlepší období v roce na nákup zlata a stříbra v roce 2021 je …

Nemůžete se rozhodnout, zda byste si měli koupit zlato hned nebo počkat?

I když fyzické zlato a stříbro mají dlouhodobé vlastnosti, které většina ostatních kovů nemá, všichni chceme při jejich nákupu získat nejlepší cenu. Je to jen přirozené a každý dobrý spotřebitel si rozhodne o načasování svých nákupních rozhodnutí. Je to jen otázka, kterou si téměř každý investor před nákupem položí: Přestože nyní získám dobrou cenu, budu moci později při prodeji získat lepší cenu? Historie pro vás má empirickou odpověď.

Prostudoval jsem si historické údaje, abych zjistil, zda k nákupu dokážu určit nejvhodnější období v roce. Tušil jsem, že leden bude nejlepší, ale co jsme zjistili, bylo zajímavé.

Vypočítali jsme průměrný zisk a ztrátu za každý den v roce od roku 1975 (odkdy bylo v USA legální znovu zlato nakupovat) a získané údaje jsme vložili do grafu. Zde je výsledek.

Nejlepsi_obdobi_v_roce_na_nakup_zlata_a_stribra_v_roce_2021_je..._Vlastimil_Kojzar

Vidíte, že v průměru má zlato v prvních několika měsících roku tendenci růst. Na jaře a v létě se cena ustálí a na podzim začne opět růst. To znamená, že z historického hlediska jsou pro nákup zlata nejlepší období začátek ledna, březen a začátek dubna nebo od poloviny června do začátku července.

Z grafu lze také odečíst, že cena se historicky nevrátí na své minimum z předchozího roku. Cenové minimum je skutečně v lednu — ale je to minimum toho roku, nikoli předchozího roku. Je zřejmé, že existovaly roky, kdy cena zlata poklesla — ale byly i roky, kdy prudce stoupala. Vyhlazením všech těchto cenových změn, korekcí, mánií a výprodejů lze zjistit, že pro investora je nejlepší cena pro nákup zlata na samém začátku roku nebo v předchozím roce.

Stejnou analýzu jsme provedli pro stříbro s následujícím zjištěním.

Vyšší cenová volatilita stříbra je zřetelná. Rovněž je zřejmé, že historicky se cena stříbra nevrací na své lednové minimum. Kromě začátku roku jsou k nákupu další nejlepší okamžiky v březnu a ke konci června.

Nejlepsi_obdobi_v_roce_na_nakup_zlata_a_stribra_v_roce_2021_je..._Vlastimil_Kojzar

Stejně jako u zlata si lze všimnout, že se cena stříbra zpravidla nepřiblíží ceně předchozího roku (i když určitě existovaly roky, kdy cena podkročila cenu na začátku roku). Historické údaje říkají, že pro investory je v průměru nejlepší cena k nákupu stříbra na začátku ledna nebo v předchozím roce.

Nejlepší měsíc roku pro nákup zlata

Pokud jste v lednu zmeškali nakoupit zlato, kdy je příští nejlepší období na nákup?

Historické údaje jsme vyspecifikovali podle měsíců a zde je výsledek.

Nejlepsi_obdobi_v_roce_na_nakup_zlata_a_stribra_v_roce_2021_je..._Vlastimil_Kojzar

Od roku 1975 měla cena zlata tendenci nejvíce klesat v březnu, a proto je tento měsíc pro nákup nejvhodnější.

Tento trend se však nevztahuje na stříbro.

Nejlepsi_obdobi_v_roce_na_nakup_zlata_a_stribra_v_roce_2021_je..._Vlastimil_Kojzar

Na rozdíl od zlata je cena stříbra v březnu “plochá“. Nejlepší měsíc pro nákup stříbra je červen, následovaný srpnem a říjnem.  

Nejlepší čtvrtletí na nákup zlata

Podívali jsme se také na to, které čtvrtletí roku je nejlepší pro nákup zlata. Na základě výše uvedených grafů pravděpodobně uhodnete, které čtvrtletí to je…

Nejlepsi_obdobi_v_roce_na_nakup_zlata_a_stribra_v_roce_2021_je..._Vlastimil_Kojzar

Od roku 1975 bylo druhé čtvrtletí (duben až červen) jednoznačně nejslabším obdobím zlata a je tedy nejlepším obdobím pro jeho nákup. Třetí čtvrtletí (červenec až září) je nejsilnějším obdobím.

Nejlepší čas pro nákup zlata (stříbra) je…

Z historických záznamů můžeme vyvodit několik závěrů.

Nakupujte zlato a stříbro …

  1. na začátku ledna, v březnu nebo v dubnu a koncem června. Údaje ukazují, že nákupy obou kovů by měly být provedeny před srpnem.
  2. v tomto roce, místo v příštím roce. Pravděpodobně letos získáte lepší cenu, než čekáním na ještě lepší cenu v příštím roce. Ať si chcete pro dlouhodobou držbu koupit jakékoli množství zlata, kupte si ho tento rok.

Z dlouhodobého pohledu to však je méně o vystihnutí přesného okamžiku nákupu s nejnižší cenou, ale více o tom, kolik uncí vlastníte. Nezapomeňte, že zlato má nepřímý vztah s dalšími investicemi, včetně akcií, takže je vhodné vlastnit významné množství drahých kovů předtím, než proběhne výprodej na akciovém trhu. Pokud tak neučiníte, vývoj ceny zlata vás může překvapit a vy budete nuceni platit nejen za jeho vyšší cenu, ale i za vyšší prémium.

My nečekáme. Při korekci nakupujeme další zlato, ale jde o to, že již nyní jsme připraveni na cokoliv, co nám budoucnost může přinést.

Doufám, že jste připraveni také. Pokud ne, doporučuji vám si nyní koupit fyzické zlato a stříbro, abyste ochránili majetek své rodiny.

Zdroj:

Jeff Clark

GoldSilver.com

(zkráceno)