+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

NEROVNOMĚRNÉ ROZDĚLENÍ BOHATSTVÍ & STŘÍBRO – INVESTICE DEKÁDY

Zakládající otec a prezident Thomas Jefferson pochopil extrémní nebezpečí, které vznikne předáním pravomoci emise peněz bankéřům:

“Centrální banka je institucí existujícího smrtelného nepřátelství proti zásadám a formě naší ústavy. Jsem nepřítel všech bank, které diskontují směnky nebo bankovky na cokoli jiného než na mince. Pokud Američané někdy dovolí soukromým bankám kontrolovat vydávání jejich měn, nejprve inflací, pak deflací, banky a korporace, které kolem nich vyrostou, připraví lidi o veškerý majetek, dokud se jejich dětí neprobudí bez domova na kontinentu, který jejich otcové dobyli.” – Thomas Jefferson. (1743-1826).

Podíváme-li se jen na jeden příklad “připravit lidi o jejich majetek”, jak uvedl Jefferson, důsledky pro obyčejného člověka jsou zničující. Podle údajů Federálního rezervního systému vlastní 59 nejbohatších Američanů majetek v hodnotě 2 bilionů dolarů, který má stejnou hodnotu jako majetek nejchudších 50% nebo 165 milionů lidí. Pokud místo toho vezmeme v úvahu nejbohatší 1%, jejich bohatství ve druhém čtvrtletí 2020 bylo 34 bilionů dolarů a rovnalo se tak 17 násobku majetku nejchudších 50%.

Nerovnoměrné rozdělení bohatství

Toto nerovnoměrné rozdělení bohatství, jak řekl Jefferson, vede k extrémní chudobě a nakonec k sociálním nepokojům nebo revoluci. To je to, co se v současnosti začíná odehrávat ve Spojených státech. Centrální banky a bankéři okrádají chudé a zvýhodňují bohaté a v historii je během tohoto procesu ničení ekonomiky a měny spíše normou než výjimkou. Několikrát jsem citoval slova Jeffersonova současníka, Mayer Amsel Rotschilda (1744-1812): “Dovolte mi vydávat a kontrolovat peníze národa a je mi jedno, kdo vytváří zákony.” Jefferson si bankéřů typu Rotschilda zjevně nevážil.

John Law & Jekyll Island

Svět nyní směřuje ke konci další dlouhé éry trvající sto let, kdy se bankéřům a centrálním bankéřům podařilo vydávat a kontrolovat peníze neomezeným a nemorálním způsobem. Bezohlední bankéři však existovali v celé historii. Ukázkový příklad je John Law ve Francii a jeho Mississippská společnost počátkem 18. století. Od krále Ludvíka XI. získal kontrolu nad vydáváním peněz, rychle měnu zničil a zruinoval mnoho lidí.

Plány podobného puče, který provedl Law, zrealizovala řada bankéřů a americký ministr financí na Jekyll Island v roce 1910. Zde se zrodila myšlenka FEDu jako soukromé banky, kterou vlastní a kontrolují soukromí bankéři s právem vydávat národní měnu.

Ochrana bohatství

Již 18 let diskutuji v mnoha článcích na KWN a na našich webových stránkách GoldSwitzerland.com o důležitosti ochrany bohatství ve formě fyzického zlata uloženého mimo bankovní systém.

V globálním měřítku akcelerace narůstání deficitů a dluhů dále urychlí vytváření peněz, které jsme dosud v historii nezažili. To povede k úplnému znehodnocení všech měn, protože kupní síla klesne na jejich vnitřní hodnotu, která se rovná NULE. Od roku 1971 se v reálném vyjádření vzhledem ke zlatu, kupní síla měn snížila již o 97-99%. Jak vlády tisknou neomezené částky, ke konci dolaru a většiny hlavních měn pravděpodobně dojde v příštích 2-5 letech.

Zlato je králem kovů a jsou to jediné peníze, které v historii přežily. Korunním princem drahých kovů je ale stříbro a v příštích několika letech pravděpodobně uvidíme jeho velkolepý nárůst ceny. V roce 1980 byla cena stříbra 50 dolarů za unci a této úrovně opět dosáhlo v roce 2011. Nákup stříbra při jeho současné ceně kolem 25 dolarů za unci je oproti nákupu jakýchkoliv jiných aktiv neuvěřitelně výhodný. Stejně jako zlato jsou peníze již 5000 let, stříbro bylo během mnoha historických období hlavní měnou. Například francouzské slovo Argent znamená jak stříbro, tak i peníze.

Stříbro – Investice dekády

Stříbro je průmyslový i drahý kov. Používá se v mnoha elektrických a elektronických výrobcích. Očekává se také, že v příštích 5-10 letech exploduje poptávka po fotovoltaických nebo solárních panelech. Z roční důlní produkce 27000 tun, což je 850 milionů uncí (21 miliard dolarů) je 66% využito v průmyslu. S velkým nárůstem výroby solárních panelů je pravděpodobné, že toto procento podstatně poroste. Protože klenotnictví absorbuje 25% důlní produkce, na mince, slitky a cihly zbývá jen 10%. Rozdíl připadá na recyklaci odpadového stříbra, ale normálně je každoročně stříbra nedostatek.

Jak roste poptávka po zlatě, poptávka po stříbře podstatně poroste, jak vidíme v roce 2020. Na stříbro se vždy pohlíželo jako na zlato chudého muže a jak pro mnoho investorů budou ceny zlata příliš vysoké, budou místo něj nakupovat stříbro.

Nerovnomerne_rozdeleni_bohatstvi_Vlastimil_Kojzar

V dubnu 2020 dosáhl poměr cen zlata ke stříbru téměř 130, což byl extrém. Prohlédněte si graf níže. Poměr nyní klesl na hodnotu 77 a zpočátku pravděpodobně dosáhne hodnoty 30, kde byl v roce 2011. Nakonec pravděpodobně uvidíme návrat zmíněného poměru k historickému průměru 15 nebo dokonce 10, což v přírodě odpovídá poměru výskytu stříbra ke zlatu.

Důsledkem podstatného zvýšení průmyslové a investiční poptávky bude výrazné zvýšení cen stříbra. Můj dlouhodobý cíl pro cenu zlata, který v dnešních penězích dosáhne 10000 dolarů, bude pravděpodobně výrazně překročen. Pokud ale předpokládáme cenu zlata 10000 dolarů za unci a poměr cen zlata ke stříbru 15, byla by cena stříbra 666 dolarů za unci. Zajímavé je, že v bibli se uvádí, že král Šalamoun dostával ročně 666 talentů zlata, což by dnes mělo hodnotu 1,4 miliardy dolarů.

Nerovnomerne_rozdeleni_bohatstvi_Vlastimil_Kojzar

Pokud se však na základě ShadowStatistics podíváme na cenu stříbra očištěnou o skutečnou inflaci, maximální dosažená cena 50 dolarů v roce 1980 by se dnes rovnala 950 dolarům. A tak cena stříbra mezi 600 a 1000 dolary za unci není nereálná.

Cena stříbra má tedy potenciál vzrůstu mezi 24 a 40 násobkem dnešní ceny, která je zhruba 25 dolarů za unci. Aktivum na ochranu majetku s takovým potenciálem zisku musí být investicí desetiletí. Výše uvedená cílová cena se může zdát jako senzační fantazie, ale to zdaleka není tento případ. Investoři však musí pochopit, že stříbro je extrémně cenově nestálé, takže korekce budou hrozivé. Stříbro není pro slabé povahy.

A co je nejdůležitější, stříbro by se mělo kupovat pro účely uchování bohatství, nikoli pro spekulaci. Proto musí být drženo ve fyzické formě mimo křehký bankovní systém.

Zdroj:

15.10.2020

Egon von Greyerz

(zkráceno)

Prohlášení ke zveřejnění článku:

Obsah tohoto článku vyjadřuje vlastní pohled a názor autora a nelze jej považovat za radu pro investování