+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Nový zlatý standard: Řádný nebo Chaotický?

Nový zlatý standard: Řádný nebo Chaotický?

Monetární systémy se během posledního století mění každých přibližně 30 až 40 let. Před rokem 1914 byl světový monetární systém založen na klasickém zlatém standardu. Potom se na měnové a finanční konferenci v Bretton Woods v roce 1944 zrodil nový monetární systém, který trval od roku 1945 do srpna 1971. Minulé léto jsem Bretton Woods navštívil, abych si připomenul 75. výročí konání konference. V souladu s tímto systémem se stal dolar světovou rezervní měnou vázanou na zlato v poměru 35 amerických dolarů za unci zlata. V roce 1971 prezident Nixon ukončil přímou směnitelnost dolaru za zlato. Poprvé neměl monetární systém žádné krytí zlatem.

novy_zlaty_standard_radny-chaoticky_vlastimil_kojzar

Dnešní monetární systém je téměř 50 let starý a tak má jeho změna zpoždění. Zlato by v něm opět mělo hrát vedoucí roli. Roky veřejně píšu a mluvím o vyhlídkách nového zlatého standardu. Moje analýza je jasná. Mezinárodní autority mají možnost výběru. Zlato mohou do monetárního systému znovu uvést na pevném nebo volném základě (jako je “referenční cena“ při určování měnové politiky). To může být provedeno na základě výsledku jednání na nové monetární konferenci na způsob Bretton Woods, kterou by pravděpodobně svolaly Spojené státy s Čínou. Nebo mohou problém ignorovat, nechat proběhnout dluhovou krizi (na trzích úrokových sazeb a devizových trzích) a sledovat, jak se cena zlata zvyšuje na 14000 amerických dolarů za unci nebo výše, ne že by to chtěli, ale protože systém je mimo kontrolu.

Jak jsem se již vyjádřil, dříve jmenovaná možnost (monetární konference) by byla vhodnější, ale druhá možnost (chaos) je pravděpodobnější. První možnost bude ale pravděpodobně ignorována, až do té doby, kdy bude pozdě. Každopádně cena zlata vzrůstá.

Stejné síly, které učinily dolar světovou rezervní měnou, pracují na jeho sesazení. V Bretton Woods byl dolar oficiálně stanoven vedoucí světovou rezervní měnou — a toto jeho strategické postavení trvá do současnosti. Podle tohoto systému byly všechny hlavní světové měny pevným směnným kurzem navázány k dolaru. Dolar sám byl připoután ke zlatu v poměru 35 amerických dolarů za jednu unci zlata. Ostatní měny tak měly nepřímo pevně stanovenou hodnotu zlata, kvůli jejich vazbě na dolar, a pokud obdržely svolení od Mezinárodního Měnového Fondu (IMF), mohly proti dolaru devalvovat a tím i proti zlatu. Avšak dolar proti zlatu devalvovat nemohl, alespoň teoreticky. To byla podstata celého systému — úmyslně trvale připoutat dolar ke zlatu.

V letech 1950–1970 fungoval systém z Bretton Woods docela dobře. Obchodní partneři Spojených států, kteří vydělali dolary, si je mohli v pevném kurzu vybrat ve zlatě ve státní pokladně USA. V roce 1950 vlastnily Spojené státy asi 20000 tun zlata. V roce 1970 bylo toto množství redukováno asi na 9000 tun. 11000 tun se přesunulo k obchodním partnerům Spojených států, primárně do Německa, Francie a Itálie. Tyto státy si vydělané dolary vybraly ve zlatě.k následujícímu diagramu. Světová produkce stříbra vyvrcholila v roce 2015 a od té doby pokračuje v poklesu, zatímco těžba zlata dosáhla minulý rok nového rekordu:

Předtím, po konci Napoleonských válek a oficiálním přijetí zlatého standardu Velkou Británií, měla od roku 1816 dominantní roli rezervní měny britská libra šterlinků. Mnoho pozorovatelů se domnívá, že konference v Bretton Woods v roce 1944 byla tím okamžikem, kdy americký dolar nahradil britskou libru šterlinků jako vedoucí světovou rezervní měnu. Ve skutečnosti byla tato náhrada libry dolarem jako vedoucí světovou rezervní měnou procesem, který trval 30 let od roku 1914 do roku 1944. Období v letech 1919–1939 bylo vlastně jediným, ve kterém měl svět dvě hlavní rezervní měny — dolary a libry — fungující vedle sebe. Anglie nakonec v roce 1939 přerušila dodávky zlata, aby mohla bojovat ve druhé světové válce a role libry jako bezpečného uchovatele hodnoty byla značně oslabena. Konference v Bretton Woods v roce 1944 byla jen procesem uznání dolaru jako vedoucí světové rezervní měny, který začal v roce 1914.

Význam procesu, kterým dolar v průběhu třiceti let nahradil libru, má dnes pro nás velké důsledky. Oslabování jeho role jako vedoucí světové rezervní měny není nevyhnutelně něco, co by se stalo přes noc, ale je to pomalý a trvalý děj. Znaky tohoto vývoje jsou již viditelné. V roce 2000 tvořila dolarová aktiva asi 70% celosvětových rezerv a dnes je to asi 62%. Pokud bude tento trend pokračovat, tak si lze snadno představit, že v nepříliš vzdálené budoucnosti poklesnou dolarová aktiva pod 50%.

Stejně tak je zřejmé, že se vynořuje hlavní věřitelský národ, aby dnes vyzval Spojené státy, zrovna tak, jako Spojené státy vyzvaly Velkou Británii v roce 1914. Touto mocností je Čína. Spojené státy americké zažily masivní přísun zlata v letech 1914-1944 a Čína má stejnou zkušenost z posledních let. Zlaté rezervy Čínské lidové banky (PBOC) se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 zvětšily na 1948,31 tun. Jen pro srovnání, v červnu 2015 to bylo 1658 tun. Čína ale během posledních let získala tisíce tun zlata a o těchto nákupech neinformuje Mezinárodní měnový fond (IMF) nebo Světovou radu pro zlato (WGC). Na základě dostupných informací o importu zlata a těžbě čínských dolů jsou skutečné čínské vládní a privátní zlaté měnové rezervy pravděpodobně mnohem vyšší. Velikost těchto rezerv je těžké určit, protože Čína pracuje prostřednictvím tajných kanálů a oficiálně, kromě vzácných případů, o svých zlatých rezervách neinformuje. Akvizice čínského zlata nejsou výsledkem oficiálního zlatého standardu, ale probíhá tajným nakupováním na trhu. Čína používá zpravodajské a vojenské prostředky, tajné operace a manipuluje trh. Výsledek je ale stejný. V posledních letech přitéká zlato do Číny právě tak, jako přitékalo do Spojených států před konferencí v Bretton Woods.

Čína ve svých snahách dosáhnout věřitelský kredit a získat zlato není sama. Rusko během několika minulých let značně zvýšilo svoje zlaté rezervy a má malý vnější dluh. Snaha Ruska akumulovat zlato není žádné tajemství a Putinův rádce Sergey Glazyev říká: “Rubl je nejvíce zlatem krytá měna na světě.” Irán také importoval masivní množství zlata, většinou přes Turecko a Dubaj, ačkoliv nikdo přesně nezná jeho množství, protože íránské importy zlata jsou státním tajemstvím. Ostatní země skupiny BRICS jako jsou Brazílie, Indie a Jižní Afrika, se připojily k Rusku a Číně v jejich snaze se uvolnit z dolarové dominance Spojených států.

Libra čelila v roce 1914 jedinému protivníkovi, americkému dolaru. Dnes čelí dolar většímu množství konkurentů. Pokles dolaru jako světové rezervní měny začal v roce 2000 s příchodem eura a zrychloval se v roce 2010 se začátkem nové měnové války. Kolaps dolaru již začal a vzrůstá požadavek na vznik nového měnového řádu. Otázka je, zda to bude spořádaný proces, vyplývající z nové měnové konference nebo proces chaotický.

Naneštěstí to pravděpodobně bude proces chaotický. Nespoléhejte se na to, že elity budou jednat včas.

Zdroj:

7.1.2020
Jim Rickards