+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Obrat poměru Zlato/S&P 500: Jsou nejvýznamnější investoři připraveni?

Můj článek z minulého týdne o nadcházejícím obratu v poměru stříbro / S&P 500 byl úspěšný. Ale od mnoha z vás jsem slyšel… “Jak vypadá stejný poměr pro zlato?” Tento týden odpovídám. Můžeme se tak připravit dříve, než se nejvýznamnější investoři, až začne široký akciový trh oslabovat, obrátí ke zlatu. Při pročítání níže uvedených tabulek by vás mohlo zajímat totéž co mě: jsou si investoři do cenných papírů vědomi toho, jak velký pokles hodnoty jejich portfolia by se mohl stát?

Zlato vzhledem k akciím STÁLE levné

V roce 2019 vzrostla cena zlata o 19% a v roce 2020 o 24%. Přesto tyto po sobě jdoucí roční zisky téměř nezlepšily jeho poměr k širokému akciovému trhu.

Obrat_pomeru_zlata_Vlastimil_Kojzar

Ve vztahu k indexu S&P 500 zůstává zlato hluboce podhodnoceno. Poměr se nachází zpět na úrovni z roku 2006. Ve výše uvedeném diagramu lze vidět vrcholy, které tento poměr dosáhl dříve. K dosažení některého z těchto předešlých maxim by musel poměr vzrůst…

  • téměř třikrát, aby se vyrovnal maximu z roku 2011
  • více než 4krát k dosažení vrcholu z roku 1987
  • téměř 6krát, aby se vyrovnal vrcholu roku 1974
  • více než 17krát k opětnému dosažení vrcholu roku 1980!

Jelikož se jedná o poměr, jedno aktivum by se mohlo měnit víc než druhé, ale pravděpodobnějším scénářem je, že zlato poroste a akcie klesnou. A pravděpodobně dramaticky. Proč by se měl poměr obrátit? Akciový trh je podle jakéhokoli měřítka nadhodnocen a historie ukazuje, že během většiny jeho propadů má zlato tendenci růst. Hlavním důvodem je ale to, že necitlivé jednání centrálních bankéřů a politiků dosud nezpůsobilo žádné negativní dopady. Jakmile se tento proces rozběhne a rozšíří se strach a zmatek, investoři se pravděpodobně budou zbavovat akcií a přesunou se do zlata.

Jak by mohl obrat poměru zlato/S&P 500 vypadat? Pojďme se podívat na to, kam by zlato a index S&P mohly směřovat, kdyby se poměr vrátil k některým z výše uvedených hodnot…

 

Nadšení pro zlato, smutek pro akcie

Následující tabulky ukazují, co by se stalo s cenami zlata a indexu S&P 500, pokud by byly z jeho současných úrovní dosaženy tři výše uvedené poměry. Pro zjednodušení jsou tabulky vypočítány z cen 4200 dolarů pro index S&P a 1750 dolarů pro zlato. Za prvé, pokud by se poměr vrátil na maximum z roku 2011 o hodnotě 1,67, mohli bychom vidět v tabulce uvedené různé ceny zlata a indexu S&P.

Obrat_pomeru_zlata_Vlastimil_Kojzar

Ve většině scénářů, ve kterých zlato zaznamenává zisk, by index S&P 500 zaznamenal značné ztráty. Pouze při pětimístné ceně zlata by za tohoto poměru index S&P zaznamenal zisk. I kdyby zlato kleslo na 1000 dolarů za unci, index S&P by ztratil více než 85% své hodnoty.

I když je tento scénář docela střízlivý, pro investory do akcií se zhoršuje… Zde je, jak by vypadaly ceny zlata a indexu S&P, pokud by se tento poměr vyrovnal maximu 2,93 z prosince 1974.

Obrat_pomeru_zlata_Vlastimil_Kojzar

Při všech v tabulce uvedených cenách zlata akcie zisk nepřináší. Rozdíl mezi těmito dvěma třídami aktiv už nemůže být výraznější. Je zřejmé, že v poměrovém scénáři zlato/S&P 500 = 2,93 vyhrává zlato a akcie ztrácí.

A zde se opět dostáváme k poměru 7,58 ze začátku roku 1980.

Obrat_pomeru_zlata_Vlastimil_Kojzar

To by byl nepříjemný výsledek pro každého tvrdohlavého investora do akcií. Kdyby cena zlata vzrostla na 10000 dolarů, investoři do akcií by ztratili více než dvě třetiny hodnoty jejich portfolia. Připomínám, že z mé strany to nejsou předstírané ceny, modelové projekce nebo zbožná přání. Všechny tyto poměry se vyskytly již dříve. A vzhledem k tomu, kde se poměr aktuálně nachází, pravděpodobnost, že se bude výrazně zvyšovat, je skutečně velmi vysoká.

Až se poměr zlato/S&P 500 obrátí, ztráty akcií se budou stupňovat a zisky zlata vzrostou. Na základě historie budou pro obě skupiny investorů pohyby pravděpodobně podstatné. Investoři, kteří nevlastní zlato, musí zvážit, co by se stalo s jejich akciovým portfoliem až (ne když) se tento poměr začne obracet.

Doufám, že nejste jedněmi z těch, kteří akcie se ztrátou prodávají blízko jejich cenového dna a nakupují zlato blízko jeho vrcholu. Pokud to uděláte, stanete se obětí převodu bohatství — a nepřímo tak pomůžete mě a mým přátelům zbohatnout.

Místo toho, vzhledem k tomu, že akcie nebudou v býčím trhu věčně a že zlato je ve srovnání s akciemi hluboce podhodnoceno a že je velmi pravděpodobné, že při obrácení poměru poroste, nebylo by snad nyní moudré alokovat část vašeho portfolia do zlata? Doporučuji vám koupit si nějaké zlato hned teď. A pokud si teď zlato nekoupíte? Jak říká Mike Maloney, převod bohatství přichází a vy budete buď jeho obětí anebo vítězem. Vzhledem k tomu, kde se tento poměr nachází, jsou investoři do zlata předurčeni být vítězi.

Zdroj:

21.6.2021

Jeff Clark

Goldsilver.com