+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Pozor na medvěda – brzy se vrátí

Jak světová ekonomika směřuje k implozi, tak si velmi málo investorů uvědomuje, čemu budou čelit. Kupci akcií při jejich poklesu nechápou, že tentokrát je to opravdu jiné, protože svět nyní čelí největší destrukci bohatství v historii. V příštích několika letech ceny akcií, dluhopisů a realit v reálné hodnotě pravděpodobně poklesnou nejméně o 95%. Jak nebudou státní a soukromé dluhy spláceny, tak mnoho dluhopisů klesne v ceně na nulu a úrokové sazby značně vzrostou.

Nyní se zde nezmiňujeme jen o Spojených státech a Evropě, ale o celém světě včetně Číny, Japonska a rozvíjejících se trzích. To bude nepochybně zahrnovat nepříjemný a chaotický reset, který povede k velkému utrpení. Ale neexistuje jiný způsob řešení obrovského dluhového problému způsobeného centrálními bankami. To, co nyní tyto banky provádějí, je samozřejmě parodie. Dluhový problém takových rozměrů, kterým svět dnes čelí, nemůže být nikdy vyřešen vydáváním dalšího dluhu. Je to podvodné řešení světových centrálních bank, do kterého se znovu pustily.

Absurdní nadšení převažuje

Zatímco je 30 miliónů Američanů nezaměstnaných a při očekávaném poklesu HDP Spojených států ve druhém čtvrtletí roku 2020 o 40%, tak se index Dow Jones v posledních 5 týdnech zotavil téměř o 6000 bodů. A akciové tituly FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google) dosáhly nových maxim. Jeví se to tak, že šťastné dny jsou opět zde. Přinejmenším se tak domnívají stále optimističtí investoři do cenných papírů, kteří věří, že všechny nově vytvořené peníze světovými centrálními bankami opět vyvolají další desetiletý býčí trh. 

Investoři se domnívají, že Coronavirus je již minulostí. Velmi málo z nich si uvědomuje, že CV není základní důvod pro kolaps světové ekonomiky, ale pouze spouštěč. Domnívají se zřejmě, že tato hrozná epidemie brzy skončí. Nerozumí bohužel tomu, že bude pravděpodobně ovlivňovat svět mnoho let. A naděje na nalezení účinné očkovací látky proti viru, který má mnoho rozmanitých mutací, se jeví příliš optimistická. Historie to potvrzuje. Vyvinout vakcínu normálně trvá roky. Očkovací látky proti chřipce v minulých letech měly pouze 30% účinnost.

Moje zkušenost z roku 1999

Optimismus trhu mi připomíná mojí 85letou tetu z Floridy. Podle její sestry byla moje teta v nákupu technických akcií v roce 1999 tak úspěšná, že radila své uklízečce, jak na akciích vydělat peníze. Moje teta do nich nikdy před vzestupem technických akcií neinvestovala, ale nyní byla jako každý v té době, expert. Moje zkušenost byla sledovat, jak slepý vede slepého na akciový trh. To byl nejjasnější důkaz konce bubliny akciového trhu podobný tomu, kdy vám čistič bot radí, které akcie máte nakupovat.

Ve stejné době vybudoval můj přítel úspěšnou obchodní technickou společnost, do které jsem byl také zahrnut. Bylo to v době, kdy tyto společnosti zrovna nevytvářely žádný zisk, ale byly stále ohodnoceny na P/E=10. Tušil jsem, že tech bublina neskončí dobře. Společníkovi jsem navrhl, že bychom měli společnost prodat a nechat si hotovost nebo akcie, které bychom mohli okamžitě prodat. Podnik jsme pak prodali společnosti Nasdaq v Hong Kongu a okamžitě jsme se našich akcií zbavili. O dva roky později ztratil titul Nasdaq 80% a společnost, kterou jsme prodali, zkrachovala. 

Rychle vzrůstající světový dluh

Žádná konjunktura nebo bublina není stejná. Zřejmé ale je, že světový dluh vzrostl z 80 biliónů amerických dolarů v roce 1999 na 125 biliónů v roce 2006 (na začátku Velké finanční krize) a na 270 biliónů dnes. Zrychlování tisku peněz, které se nyní odehrává, pravděpodobně zvýší světový dluh v příštích několika letech na více než 300 biliónů. Byl by to ale optimistický základní odhad. Pokud vezmeme v úvahu krachy bank a rovněž firemní bankroty, tak by se světový dluh mohl zvýšit na hodnotu 500 biliónů amerických dolarů. A jakmile exploduje bublina derivátů, tak svět může čelit dluhu ve výši kvadriliónů amerických dolarů.

Zotavení akcií – zájem investorů

Podle mého názoru jsme nyní svědky zotavování akcií. Pro investory, kteří k jejich nákupu poklesu využili a rovněž pro stálé investory, to neskončí dobře. Býčí trh tak ale normálně končí. První panický pokles a pak mohutný vzestup, který každého naláká zpět. V posledních 5 týdnech to právě vidíme. Korigující zotavení pravděpodobně skončilo 29. srpna nebo může trvat dalších několik dní. Riziko poklesu existuje a příští pád bude pravděpodobně zničující se silným šokem pro investory.

1929 vs dnes

pozor_na_medveda_brzy_se_vrati_vlastimil_kojzar

To samé jsme viděli v roce 1929, kdy index Dow klesl z 381 amerických dolarů na 190 a pak se zotavil o 50% na 300 předtím, než se zřítil na 40 v roce 1932.

Dlouhodobý diagram indexu Dow níže ukazuje nedávný pokles ve čtvrtletním MACD (Moving average convergence divergence). To je velmi důležité. V tomto století indikátor ukázal dva obraty. První byl na konci akciové technické bubliny v roce 2000, což vedlo k poklesu indexu Dow o 40%. Druhý se stal během krize na hypotečním trhu v roce 2007 s 55% propadem. Dnes se indikátor MACD obrátil z mnohem vyšší hodnoty a pád bude pravděpodobně mnohem větší.

Domnívám se, že se nyní nacházíme na konci důležitého 300letého cyklu nebo eventuálně dokonce delšího a že pokles bude větší než 90% pokles z let 1929-32, přinejmenším v reálných hodnotách, měřeno proti zlatu. Index Dow ve jmenovité hodnotě možná během nadcházející hyperinflační deprese neklesne o více než 90%, zvláště kdyby cena zlata byla vyjádřena číslem s mnoha nulami, což je pravděpodobné. Například cena zlata ve Venezuele je nyní VEF425 miliónů (Bolivarů). Očekávám ale, že relativně krátké hyperinflační období, dlouhé zhruba 1,5 až 3 roky, bude následováno deflační implozí aktiv a dluhu. Index Dow tak může velmi snadno klesnout na hodnotu 500 až 1000, kde se nacházel v sedmdesátých letech až do začátku osmdesátých let. To by znamenalo pokles o 98%.

Dolar Spojených států

pozor_na_medveda_brzy_se_vrati_vlastimil_kojzar

Nejsou to jen Američané, kteří jako měřítko dolar využívají. Je rovněž používán v mnoha zemích, které tvrdou měnu nemají a je jím hodnoceno mnoha druhů zboží. Samozřejmě, že je to podvod hodnotit cokoliv měnou, která nepřerušovaně klesá 50 let. Před dvěma týdny jsem ve svém článku uvedl, že od roku 1970 klesl dolar proti švýcarskému franku o 78%.

Proti jediným penězům, které v historii přežily, klesl dolar od roku 1971 o 98%. Těmi penězi je zlato. A pouze v tomto století klesl dolar proti zlatu o 83%.

Zlato

V únoru 2019 jsem psal o zlaté Maginotově linii, která od roku 2013 zadržovala cenu zlata pod úrovní 1350 amerických dolarů. Zlato tehdy stálo 1320 dolarů a já jsem předpovídal, že tato 6letá hladina odporu bude překonána během 3 měsíců. Zlato tuto úroveň prolomilo na začátku června 2019 a od té doby už se po ní neohlédlo. To byl signál, že vzestupný trend ceny zlata začal také v dolarech. Ve všech ostatních měnách byl již vzestupný trend potvrzen. Cena zlata zatím za méně než jeden rok vzrostla o 350 dolarů a nyní je 1700 dolarů. Pravděpodobně budeme svědky relativně rychlého nárůstu ceny zlata na 2000 dolarů a nad tuto hodnotu. 

Technicky se zlato pro tuto chvíli jeví neobyčejně silně a očekává se důraznější pohyb ceny vzhůru. Pokud technické předpoklady naznačují pohyb, tak za normálních okolností vždy existuje nějaký spouštěč nebo fundamentální faktor, který tento pohyb způsobí. Masivní tisk peněz světovými centrálními bankami poskytuje dokonalé pozadí pro zrychlené znehodnocování měn a pro nárůst ceny zlata.

Mnoho lidí se mě ohledně zlata ptá, jakou jeho cenu tento a následující roky předpovídám. Vzhledem k tomu, že do zlata investujeme 18 let, tak jsme si s jeho cenou nikdy starosti nedělali. Vždy mi bylo jasné, že se tisk peněz zrychluje a že se finanční systém dostane pod nesmírný tlak. Dokonce do té míry, že možná v současné podobě nepřežije. 

Za těchto okolností je zcela nepodstatné, jaká bude cena zlata zítra nebo za 6 nebo za 12 měsíců. Držíme fyzické zlato, abychom se ochránili před prohnilým finančním systémem a měnami, které budou velice pravděpodobně ještě dlouho tištěny. Proč by potom mělo být považováno za důležité, jestli cena zlata bude 10000 nebo 100000 amerických dolarů v dnešních penězích nebo v miliardách nebo biliónech v hyperinflačních penězích?

Uvažování o alternativě nevlastnit zlato nemá cenu.

A pokud po hyperinflačním období nastane deflační kolaps, tak zlato bude stále jedinými penězi a bude si vést mnohem lépe než jakékoli jiné platební prostředky. 

A tak moje rada je se na zlato nedívat jako na tradiční investici a starat se o to, kam směřuje nebo zkoušet dosáhnout na jeho nejnižší nákupní cenu. Je také úplně nepodstatné poměřovat zlato v bezcenné natištěné měně. Fyzické zlato je rozhodující životní pojistka a ochrana proti nejhorší finanční bouři v historii. To by měla být vaše jediná úvaha. 

A tak nečekejte, až bouře přejde, ale naučte se tancovat v dešti. 

Zdroj:

Egon von Greyerz

8.5.2020