+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Předpověď ceny zlata pro rok 2021, trendy a pětiletá prognóza

Většina předpovědí nemá větší cenu než deštník v hurikánu. Existuje mnoho faktorů, mnoho neustále se měnících proměnných, že obvykle i odhady odborníků nejsou přesné. Někteří prognostici zakládají své předpovědi na jednom sporném bodě. “Úrokové sazby porostou, takže cena zlata poklesne.” Ani to není přesné tvrzení, natož odborná předpověď (je to reálná sazba, která ovlivňuje ceny zlata, jak ukážu níže). A tak i když bereme předpovědi s rezervou, podívejme se, jaké by mohly být ceny zlata v roce 2021 a v příštích 5 letech. Nejprve shrneme, co předpovídá mnoho analytiků a poté se podíváme na faktory, které asi budou mít největší dopad na cenu zlata. Rozvahu ukončím úvahou s pravděpodobnými cenami, které na základě těchto faktorů a také některých dlouhodobých projekcí předpokládám.

Zlatý křišťálový míč

Předpovědi cen zlata jsem sestavil na základě informací od řady bank a analytiků drahých kovů. Níže uvedená tabulka ukazuje predikci ceny zlata různými poradenskými společnostmi a nezávislými analytiky. Ne všechny zdroje poskytly předpověď pro obě časová období. Do tabulky jsem zaznamenal, jaké informace veřejně publikují.

predpoved_ceny_zlata_pro_rok_2021_trendy_a_petileta_prognoza_vlastimil_kojzar

Vidíte, že většina analytiků předpovídá, že cena zlata v roce 2021 překročí 2 000 dolarů za unci. Dva z nich předpovídají průměrnou cenu kolem 1900 dolarů. A z těch, které jsem našel, jsou všichni dlouhodobě velmi optimističtí (ačkoliv tento průzkum není vyčerpávající, protože vždy existují pesimističtí analytici). Následuje několik zajímavých postřehů, na které je vhodné upozornit…

Projekce skupiny CPM je nižší, než ostatních společností a analytiků, ale pokud by průměrná cena zlata dosáhla 1922 dolarů, znamenalo by to oproti roku 2020 nárůst ceny o 8,2% a cenový rekordní roční průměr. Skupina rovněž uvádí, že “očekáváme, že ceny někdy v budoucnu prudce vzrostou na nové výrazně vyšší rekordní hodnoty než 2000 dolarů. Očekává se, že takový nárůst cen bude způsoben tím, že v budoucí ekonomické a politické krizi budou investoři nakupovat větší objemy zlata… období 2023 – 2025 se jeví jako nejpravděpodobnější.”

Analytik Ross Norman, který získal devětkrát první místo v průzkumu cen zlata asociace LBMA předpovídá, že cena zlata letos vzroste o 20%. A konečně, průměrná předpověď těchto analytiků pro cenu zlata roku 2021 je 2228 dolarů za unci. Jaká je tedy moje předpověď ceny zlata na rok 2021? Abychom mohli na tuto otázku odpovědět, musíme se podívat na různé faktory, které pravděpodobně budou mít největší dopad na cenu, pozitivní i negativní.

Zlatá cesta

Na základě mých zkušeností v odvětví zlata zde uvádím přehled faktorů, o nichž se domnívám, že budou mít v letošním roce největší vliv na cenu žlutého kovu.

Měnový a fiskální stimul

Očekává se, že měnové stimuly Fedu letos nepoleví. Prezident chicagského Fedu Charles Evans jako příklad uvedl: “Ekonomové by měli být připraveni na … rozšíření naší rozvahy…”. A fiskální stimuly kongresu a prezidenta v roce 2021 pravděpodobně explodují. Zajímavostí těchto typů stimulů je, že obcházejí banky a poskytují finanční prostředky přímo do rukou lidí, kteří budou mít sklon je utrácet. Nově zvolený prezident Joe Biden výslovně uvedl, že jeho “první prioritou” po nástupu do funkce je stimulační balíček. A s návratem Janet Yellenové — nyní jako ministryní financí — další stimuly budou podporovány. Během jejího působení ve funkci předsedkyně Fedu a v nedávné komunikaci, je poselství velmi jasné: přicházejí další fiskální stimuly.

V tuto chvíli nejsou objemy fiskálních stimulů dokončeny, ale na základě toho, co bylo dosud zveřejněno, bychom měli v roce 2021 očekávat fiskální výdaje v rozsahu nejméně 3 bilionů dolarů. Monetární a fiskální stimuly jsou pravděpodobně jedněmi z nejsilnějších katalyzátorů pro cenu zlata, nemluvě o důsledcích, které z nich mohou plynout. Samozřejmě, pokud stimuly nebudou uzákoněny nebo budou, ale v mnohem menším rozsahu než se očekává, byla by to pro cenu zlata brzda. To se ale pravděpodobně nestane, alespoň letos.

Pokud budou stimulační opatření probíhat podle očekávání, cena zlata bude…

Předpoved_ceny_stribra_pro_rok_2021_Vlastimil_Kojzar

Nízké úrokové sazby

Fed signalizuje ultra-nízké monetární podmínky přinejmenším pro příští rok. Prezident chicagského Fedu Charles Evans řekl: “Politický postoj Fedu bude muset být nějakou dobu vstřícný… ekonomové by měli být připraveni na období velmi nízkých úrokových sazeb.” “Reálná” sazba (10-leté obligace mínus index spotřebitelských cen) je již v USA záporná. A mnoho analytiků očekává, že pokud se začne ekonomika zotavovat, rozpětí mezi nominální úrokovou sazbou a inflací se zvětší. Jinými slovy, i kdyby nominální výnosy zůstaly na stejné úrovni, skutečný výnos by nadále klesal, pokud inflace poroste.

Vztah mezi zlatem a reálnými výnosy je jedním z nejdůslednějších indikátorů ceny zlata. 

Výnosy očištěné o inflaci pravděpodobně zůstanou záporné. Pokud ano, cena zlata bude…

Předpoved_ceny_stribra_pro_rok_2021_Vlastimil_Kojzar

Dolar Spojených států: 

Vzhledem k tomu, že zlato je obecně oceňováno v amerických dolarech, obvykle jsou nepřímo úměrné. Slabý americký dolar proto podporuje vyšší ceny zlata. Pokračující stimulační snahy budou udržovat americký dolar pod tlakem — a vzhledem k letošním očekávaným objemům fiskálních výdajů bude dolar pravděpodobně klesat, což bude tlačit cenu zlata…

Předpoved_ceny_stribra_pro_rok_2021_Vlastimil_Kojzar

Pokud by byl virus potlačen a Fed a kongres by utlumily stimulační snahy, dolar by vzrostl a cena zlata by pravděpodobně…

sipka_pokles

Inflační hrozba:

Vzhledem k tomu, že Fed výslovně uvedl, že je spokojen s mírou inflace přesahující 2%, zřetelně existuje možnost vzniku vyšších spotřebitelských cen. Zvažte, co jiného by letos mohlo vést k vyšší míře inflace…

Dluhy a deficity dosáhly rekordních hodnot, což podle historických záznamů vedlo k vyšší míře inflace. Federální dluh roku 2020 dosáhl úrovně 135,6% HDP, bezkonkurenční úrovně v moderní historii. A federální deficit je nyní 3,2 biliony dolarů, což je více než dvojnásobek úrovně dluhu Velké recese a úrovně nikde v historii Spojených států nevídané.

Ceny komodit také vzrostly. Mnohé z nich o desítky procent, ceny dřeva jsou vyšší minimálně o 100%.

Pokud spotřebitelské ceny porostou i v roce 2021, investoři budou muset hledat zajištění proti inflaci, což bude tlačit cenu zlata…

Předpoved_ceny_stribra_pro_rok_2021_Vlastimil_Kojzar

Pokračující rozšiřování Covidu:

Zdá se, že se ve Velké Británii a Jižní Africe objevila nová varianta COVID-19. To by mohlo prodloužit izolaci a uzavření hranic. Musíme také vzít v úvahu možnost, že aktuální kmen viru není potlačen.

Vakcína je pro svět pozitivním krokem, ale stále existuje mnoho neznámých. 

Pokud bude rozšiřování viru pokračovat, bude to podpora pro zlato a jeho cena bude…

Předpoved_ceny_stribra_pro_rok_2021_Vlastimil_Kojzar

Pokud se vakcína osvědčí a povede k oživení ekonomiky, pak cena zlata pravděpodobně bude…

sipka_pokles

Prodloužená recese:

Navzdory tomu, že se americký akciový trh v současné době blíží rekordním hodnotám, mnoho podniků se ocitá v problémech a přetrvávají zprávy o uzavírání některých z nich. Je pravděpodobné, že bankroty ještě neskončí, stejně jako zvýšená úroveň nezaměstnanosti. Mnoho odborníků diskutuje o dvojité recesi. 

Vzhledem k tomu, že zlato si v recesích obvykle vede dobře, jeho cena bude pravděpodobně…

Předpoved_ceny_stribra_pro_rok_2021_Vlastimil_Kojzar

Černé labutě:

Černá labuť je událost, která investory zaskočí. A rok 2021 je na takovou událost zralý — mezi potencionální kandidáty černé labutě patří chaotický Brexit, sociální nepokoje nebo krach akciového nebo nemovitostního trhu. 

Další šok pro společnost nebo trhy by zaměřil pozornost na zajišťovací schopnosti zlata, stejně jako tomu bylo v roce 2020 a tlačil by jeho cenu…

Předpoved_ceny_stribra_pro_rok_2021_Vlastimil_Kojzar

Moje předpověď ceny zlata pro rok 2021

Moje prognóza ceny zlata v roce 2021 je založena na současném prostředí negativních reálných výnosů, slabého dolaru, rostoucích inflačních očekávání a pokračujících měnových a fiskálních stimulů. Musíme také vzít v úvahu klesající schopnost Fedu efektivně reagovat na krizi — jejich “soubor nástrojů” se skutečně snižuje.

predpoved_ceny_zlata_pro_rok_2021_trendy_a_petileta_prognoza_vlastimil_kojzar

Ve výsledku očekávám, že v roce 2021 bude cena zlata vyšší. Zde jsou moje předpovědi.

Nejdůležitější zprávou z této analýzy je, že i když se mýlím, málokdy bylo důležitější zlato vlastnit. To znamená, že je vhodné žlutý kov nakupovat při jakémkoli poklesu jeho ceny, zejména to platí ty, kteří ještě nemají významné množství.

Nezapomeňte však, že zlato je méně o ceně a více o jeho hodnotě, tedy o tom, co si za něj můžete koupit.

Zdroj:

Jeff Clark

Goldsilver.com

(zkráceno)