+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Příprava na zlatou éru zlata

Máte obavy ze zlatého sentimentu? Nemějte. Mainstreamová média nyní zlatu nevěnují pozornost, sentiment pro drahé kovy je na tříletých minimech a to i přesto, že loňský rok dosáhla cena zlata historického maxima. Je to důvod ke znepokojení? Vůbec ne. Ve skutečnosti naopak. Mínění většiny investorů o zlatě je mylné a níže ukážeme, proč kvůli stromům nevidí les. Na rozdíl od lovců trendů, spekulujících hráčů a zlatých medvědů, sofistikovaní odborníci na drahé kovy a historicky (a také matematicky) uvědomělí investoři jsou nyní nejen klidní, ale trpělivě čekají na, promiňte mi slovní hříčku, zlatou éru zlata.

Priprava_na_zlatou_eru_zlata_Vlastimil_Kojzar

“Rostoucí sazby”

Prozatím nejjednodušší vysvětlení (nad rámec běžné cenové manipulace a šortování) současného nezájmu o zlato spočívá v tom, že sazby rostou a v prostředích, kde úrokové sazby překonávají míru inflace, zlato oproti očekávání nedosahuje dobrých výsledků. Podíváme-li se například na sazby měřené výnosem amerických státních obligací se splatností 10 let, za necelý rok dramaticky vzrostly z hodnoty 0,4% do pásma výrazně nad 1,5%. Opět, pro zlato to není vítr do plachet. Ale jsou zde pro něj přece jen (dosud ignorované) příznivé zprávy: Sazby už nebudou o moc stoupat a inflace je na cestě. Mnozí budou samozřejmě oprávněně namítat, že to je jen zbožné a předpojaté myšlení dvou (Egonova a mého) švýcarských propagátorů drahých kovů.

Proč budou sazby potlačeny

Začněme tedy sazbami, a proč už (krátkodobě) nemohou vzrůstat o mnoho více. Je to proto, že takový nárůst představuje dlouhodobou hrozbu pro mnohem vyšší ceny zlata a výsledek provedení rychlého výpočtu to potvrzuje. Vzhledem k tomu, že Bidenova administrativa ke stávajícímu toxickému dluhu přidává další “stimulační “ dluh ve výši 1,9 bilionů dolarů, bude vládní dluh Spojených států na konci prvního čtvrtletí přes 30 bilionů dolarů. A s ohledem na to, že státní ekonomika je na kolenou a daňové příjmy se zmenšují, tento dluh, a tedy i deficity USA, budou na konci roku mnohem vyšší. Porovnejme nyní tuto současnou realitu s předpandemickým stavem roku 2019, kdy se přehnaně stimulovaná (tj. umělá) ekonomika začala přehřívat.

Je to jednoduchá matematika

Během této doby Spojené státy utratily 4 biliony dolarů a od daňových poplatníků vybraly 3 biliony dolarů. Výsledkem byl roční deficit 1 bilión dolarů. Opět: Tento deficit vznikl v “silném prostředí“, kde výdaje na úhradu úroků z dluhu Spojených států byly kolem 400 miliard dolarů — zhruba 10% celkových výdajů.

Pokud se ale rychle (s kalkulačkou v ruce) přesuneme do roku 2021, situace (a matematika) se velmi rychle změní k horšímu.

Při celkovém dluhu 30 bilionů dolarů a úvaze o tom, že by byl umožněn nárůst sazeb mnohem výše kamkoli poblíž historicky normální hodnoty 5%, znamenalo by to pro strýčka Sama roční výdaje na úhradu úroků z dluhu ve výši 1,5 bilionů dolarů, což by odpovídalo 50% daňových příjmů spíše než 10%. Takový scénář růstu sazeb by matematicky způsobil, že se Spojené státy dostanou do platební neschopnosti. Mimochodem, podobný scénář růstu sazeb by platil stejně v Asii, EU, Velké Británii, Kanadě, Austrálii atd. Jednoduše řečeno, sazby nebudou vyšší z jednoduchého důvodu, že země (a centrální bankéři) to nemohou připustit. Výsledkem je, že centrální banky nemají jinou možnost, než omezovat a potlačovat sazby tak dlouho, jak jen to bude možné, až celý systém imploduje a sazby, výnosy a inflace rychle vzrostou. Prozatím je však potlačování sazeb nevyhnutelné: Je to záležitost jednoduché matematiky a umělého přežití.

Jazykový souboj Fedu s transparentností

Minulý týden Powell oznámil, že očekává zrychlení inflace, ale že počítá s tím, že to nebude dlouhodobá záležitost. To je humorné… Stejně jako Bernankeho sliby, že tisk peněz po roce 2008 skončí do roku 2010… Fed nikdy nemůže přiznat, že má v plánu vytvořit co největší inflaci, aby problém dluhu vyřešil. To je realita. Každý znalý politický pozorovatel je s ní seznámen.

Nikdy veřejně neuvidíte ani neuslyšíte, že Fed podnikne všechny kroky, aby vytvořil vyšší inflaci a zároveň že hledá způsoby, jak mylně informovat o míře inflace s využitím indexu spotřebitelských cen. Jako každá centrální banka, která je v dnešním světě v potížích, řešení dluhu Fedu má být umožněno mnohem vyšší inflací, která je vyšší než nominální sazby. Tímto způsobem může Fed splatit svůj fixní dluh stále bezcennějšími dolary. Ale opět: Centrální bankéři to nikdy veřejně nepřiznají, protože by to znamenalo připustit, že kupní síla jejich měn klesá. Mimochodem, Powell také uvedl, že nabídka peněz nemá žádný ekonomický dopad na inflaci a to navzdory skutečnosti, že rostoucí nabídka peněz je samotnou definicí inflace.

Více znehodnocování měny

Jak již dávno všichni sofistikovaní investoři do zlata pochopili, pokračující intervence centrální banky (tj. tisk peněz), nezbytné k udržení nízkých sazeb znamená jednu věc: Větší tvorba peněz a z toho důvodu větší destrukce peněz. Zlato je samozřejmě zajištěním proti dolaru a inflaci, ale na rozdíl od většiny ostatních komodit a kovů (jako např. mědi) má přidanou vlastnost, že není citlivé na ekonomiku. To znamená, že k růstu ceny zlata není nutná vzkvétající ekonomika. Místo toho zlato slouží jako bezpečný přístav a jako ochrana proti krachujícím měnám a proti rostoucí inflaci, což je stav, kam tento narušený svět směřuje.

Priprava_na_zlatou_eru_zlata_Vlastimil_Kojzar

Obhajování pravdy spíše než oceňování spekulativního bohatství

Navzdory současnému souběhu faktorů (“rostoucí” sazby, rostoucí dolarový index, divoké spekulace a post-Covidovská “normálnost”), které ze zlata odsávají peníze, dlouhá hra, ke které historie směřuje, se smršťuje na toto: Před námi je více inflace, větší tisk peněz a větší devalvace měny. To znamená, že ti, kteří měří své bohatství v dolarech, eurech, librách šterlinků, jenech atd., budou měřit spíše stíny než podstatu. Pokud se jedná o střízlivé měření a rozumné zachování bohatství, aktivem číslo jedna je zlato, na které se informovaní a připravení investoři mohou obrátit.

Prozatím je toto klíčové aktivum podhodnoceno, ale mnohem důležitější je, že bude triumfovat ve své kritické roli zachování kapitálu v nemocném světě dluhů poznamenaném nebezpečnými spekulacemi a zanikajícími měnami.

Zdroj: 

15.3.2021

Matthew Piepenburg

(zkráceno)