+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Proč je býčí trh na stříbře nevyhnutelný

Na konci devadesátých let, na přelomu tisíciletí, provedl legendární investor Warren Buffet velký nákup: koupil zhruba 130 milionů trojských uncí stříbra — primárně na komoditní burze COMEX za cenu kolem 5 dolarů za unci. Nyní je veřejně známo, že Buffet je hodnotový investor, který se zaměřuje na aktiva, o nichž se domnívá, že jsou obchodována za méně, než je jejich vnitřní hodnota. Možná z tohoto důvodu investoři poté, kdy se v roce 1997 Buffet zaměřil na stříbro, přesunuli svojí pozornost na podhodnocený kov.

Média tento krok samozřejmě zaregistrovala. Časopis Forbes se zaměřil na trh se stříbrem, který v průběhu let charakterizuje diagram ceny stříbra upravený o inflaci. Níže se můžete podívat na graf sami. Co tento graf ukazuje je to, že Buffet nakupoval stříbro za nejnižší cenu v zaznamenané historii. Díky tomu se lidé začali zajímat o podhodnocené aktivum jako o bezpečný přístav.

Jak_zlato_a_stribro_jednou_umozni_bydleni_cenove_velmi_dostupnym_Vlastimil_Kojzar

V grafu jsou uvedeny údaje pouze do roku 1998. Pokud by tato analýza zahrnovala i poslední dvě desetiletí, viděli byste, že cena stříbra upravená o inflaci již dosáhla úrovně 1000 dolarů za unci. Mimoto, kdyby byl tento graf aplikován dnes, bylo by zřetelné, že stříbro je nyní téměř tak levné, jak bylo, když ho kupoval Buffet. (Nezapomeňte: Graf je přizpůsoben inflaci).

Načasování je všechno, zejména na rychle se měnícím trhu, jako je trh se stříbrem, kde 90% změny ceny se stane v posledních 10% změny času. Unce stříbra zůstává uncí stříbra, jediná věc, která se mění, je cena s ní spojená a jako logický důsledek její hodnota.

Roky studia drahých kovů potvrzují skutečnost, že stříbro a zlato dlouhodobě chrání majetek. Zatímco tyto kovy držíte po celá desetiletí a po celou dobu si uchovávají stejnou kupní sílu, existují období, ve kterých ji výrazně převýší. Je zřejmé, že v současné době se blíží jedno z těchto období, ve kterém se měnová krize začíná rozvíjet.

Všechny okolnosti se nyní odehrávají ve prospěch asymetrických zisků. Více než na zlatě, se tyto zisky z mnoha důvodů projeví zvláště na stříbře. Jako aktivum s hodnotou, která je v průběhu let tak zkreslována, jako cenově dostupné aktivum a jako aktivum, o kterém se zvyšuje povědomí a množství a dostupnost informací. Na zlatě a stříbře je zajímavé to, že nepotřebujete zprostředkovatelský účet, nepotřebujete protistranu; ve velkých městech jsou ve vašem bezprostředním okolí k dispozici prodejci, u kterých si můžete svojí fiat měnu vyměnit za skutečný majetek. Pokud žijete na venkově, existuje internet.

Při investování do těchto aktiv je však třeba zdůraznit, že se jedná o dlouhodobou záležitost. Nakoupit stříbro tento týden a očekávat, že jeho cena bude příští týden mnohem vyšší, je krátkozraké. Nejlepší způsob, jak nahlížet na tento trh, je dlouhodobé nastavení mysli; stát se pravidelným kupcem. Neustále nakupujte malé množství stříbra, a až jeho cena začne vzrůstat, přehodnoťte své cíle. Dokonce, i když si stříbro koupíte na novém cenovém maximu, jeho cena se bude dále zvyšovat, jakmile bude prolomeno současné obchodní rozmezí — takto trhy fungují.

Zde má cenu, se vzestupem digitálních měn, se o něčem zmínit: celkem může být vytěženo 21 milionů bitcoinů, takže srovnání nabídky bitcoinů s nabídkou stříbra je zajímavým kontrastem. Existují pouze 2 miliony 1000 uncových komerčních cihel stříbra — na kterých je trh se stříbrem závislý — takže existuje 1/10 stříbrných komerčních cihel, než kolik je bitcoinů, přesto je jejich cena zhruba poloviční ve srovnání se současnou cenou 21 milionů bitcoinů. Bitcoin je v éteru, je to nehmotné aktivum, zatímco stříbro je nedílnou součástí mnoha zařízení, která umožňují náš moderní způsob života. Přemýšlejte o tom.

Hloubková analýza průmyslové poptávky po stříbře nám odhaluje, že před dvěma desetiletími poptávka pohltila 35% trhu se stříbrem, zhruba jednu třetinu celého trhu. Dnes představuje průmyslová poptávka polovinu trhu se stříbrem. Stříbro zůstává klíčovou součástí zařízení, která umožňují digitální věk a teoreticky existují některé inovace, které by mohly trh se stříbrem zcela zrušit. Pokud by svět přešel na solární energii, přestože solární panely používají pouze malé množství stříbra, dodávka stříbra by byla skutečně ohrožena. Vzhledem k tomu, že svět směřuje k zelené energii, nejedná se o scénář, který by byl příliš vzdálený.

 Zdroj:

22.3.2021

David Morgan