+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

PROČ KUPOVAT ZLATO, KDYŽ EXISTUJE BITCOIN &TESLA

To, co řídí svět a zejména investiční trhy, je okamžité uspokojení. Často slyším nářky, že zlato je zbytečná investice, protože jeho cena nevzrůstá dostatečně rychle. Od roku 2002, kdy byla cena 300 amerických dolarů za unci, pro sebe a naše klienty do zlata pravidelně investujeme. Od té doby vzrostla jeho cena téměř 6x. Jistě, cena kovu nerostla přímočaře a proběhly i velké korekce.

AKCIE JSOU DNES ENORMNĚ RIZIKOVÉ

Bitcoin a Tesla jsou však mnohem atraktivnější, tak proč by měl investor držet zlato – pro většinu lidí neuvěřitelně nezajímavou investici. Pokud investorům řeknu, že pro účely zachování majetku je naprosto důležité vlastnit zlato, většina z nich by mě ignorovala nebo zesměšňovala. A když jim řeknu, že dolar a většina měn od roku 1971 oproti zlatu klesly o 97-99% a od roku 2000 o 85%, okázale by mě ignorovali. Na akciovém trhu se zajímají pouze o své nominální zisky, aniž by pochopili, že v reálném vyjádření nezískali nic.

Pokud ale prohlásím, že v roce 2021 by cena zlata mohla dosáhnout 3000 dolarů za unci, někteří zbystří pozornost (více o tom, jak zlato této ceny dosáhne, dále v článku.) Přesto mnoho lidí upřednostňuje akciový trh a naprosto si neuvědomují, že většina investorů zažije pád akciového trhu až na dno. A tentokrát to nebude dno ve tvaru “V“ jako 23. března 2020, ale dno ve tvaru “L“, které bude trvat nejméně deset let nebo déle. Fundamentálně i technicky je krach obrovských rozměrů akciového trhu zaručen. Zda začne zítra nebo nejdříve zažijeme jeho náhlý, finální růst, není důležité. Bez ohledu na to, RIZIKO JE NESMÍRNÉ!

CASSANDRA MĚLA VŽDY PRAVDU, ALE ……

Slyším hlasy, které mě nazývají Cassandrou a někým, kdo hlásá to, že se stanou nepěkné události. Pro ty, kteří si nepamatují řeckou mytologii, Cassandra byla dcerou krále Priama a od boha Apolla, který se jí snažil získat, dostala dar předpovídat budoucnost. Byl však odmítnut a proto Apollo ke svému daru přidal ještě kletbu, že i když Cassandra správně předpoví temnou budoucnost, nikdo jejím proroctvím nebude věřit.

Nejsem Cassandra, která předpovídá smutné a tragické události, ale jen někdo, kdo celý svůj život strávil analyzováním a chápáním rizika. Proto jsem například v roce 1999 obchodnímu partnerovi navrhl, že musíme společnost bez zisku prodat za tehdy směšné ocenění hodnoty podniku s poměrem P/E=10. Kupujícím byla tehdy společnost Nasdaq, která nakupovala za přemrštěné inflační ceny a která o několik let později po akviziční horečce zbankrotovala.

PROČ KUPOVAT ZLATO, KDYŽ EXISTUJE BITCOIN A TESLA

Na konci devadesátých let poklesla hodnota většiny technologických společností o 80% a mnoho společností zkrachovalo. Analýza rizika je také důvod, proč bych bitcoiny nekupoval. Ano, vím, že spekulativní mánie by mohla zvýšit cenu bitcoinu na 1 milion dolarů. Jsem si však také vědom toho, že vlády by mohly bitcoin zakázat, čímž by se stal bezcenným. A tak podstoupit takové riziko je z mého pohledu nepřijatelné.

Proc_kupovat_zlato_kdyz_existuje_bitcoin_a_tesla_Vlastimil_Kojzar

Stejně obrovským rizikem je Tesla. Koupit Teslu při poměru P/E nad 1000 a s tržní kapitalizací 650 miliard dolarů je stejně riskantní jako vyskočit z Empire State Building. Pokud akcie Tesly v příštích několika letech neklesnou reálně alespoň o 80%, sním svůj klobouk. Ne, že bych očekával, že tuto sázku prohraji, ale přece jen existuje nepatrná pravděpodobnost, že se mýlím a v tom případě si chci užít trochu radosti. Klobouk by měl být samozřejmě vyroben z nejlepší švýcarské čokolády!

Nezapomeňte, že investice může být překoupena více, než si kdokoli dokáže představit, stejně jako index Nasdaq v letech 1999-2000. Následný pokles je ale nevyhnutelný.

REÁLNÉ ZISKY Z AKCIOVÉHO TRHU JSOU NIŽŠÍ O 85%

Většina lidí stále měří svá aktiva v měnách, jako jsou dolary, libry, eura, která klesají rychleji než Niagarské vodopády. Pokud na akciovém trhu chcete znát své skutečné zisky od roku 2000, měli byste odečíst 85%, protože v reálném vyjádření je to od té doby ztráta kupní síly dolaru. Na tomto základě přijde o peníze více než 99% investorů. Nakonec tedy možná nejsou tak chytří. Jak úžasné jsou zisky na akciovém trhu, dokud si neuvědomíte, že to všechno byla jen iluze díky kompletnímu oslabení ekonomiky a měny vládami a centrálními bankami.

Proc_kupovat_zlato_kdyz_existuje_bitcoin_a_tesla_Vlastimil_Kojzar

ZLATO – predikce ceny 3000 dolarů

Nedávno jsem obdržel více mailů než obvykle od lidí, kteří jsou zlatem naprosto rozčarováni. Spěšně dodávám, že to nejsou naši klienti, protože ti umění zachování majetku ovládají. To je obvykle velmi dobré znamení, že obrat na ceně zlata je blízko. Tyto maily přicházejí od investorů, kteří nakupují zlato za účelem okamžitého uspokojení. Kdokoli, kdo koupil zlato v roce 2000 za 290 dolarů, znepokojen není. Ale ti, kteří ho v roce 2011 nakoupili kolem cenového maxima 1900 dolarů, čekají již dlouho. Frustruje je to, že nevlastní akcie, jejichž cena značně vzrůstá.

DVA TUCTY DŮVODŮ, PROČ JE DŮLEŽITÉ VLASTNIT FYZICKÉ ZLATO

Dovolte mi lidem, kteří jsou z ceny zlata zklamaní, představit důvody, proč by neměli být:

 1. Zaprvé, fyzické zlato se nekupuje kvůli okamžitým ziskům, ale jako pojištění a ochrana proti zkaženému finančnímu systému a neustálému znehodnocování měn.
 2. Pokud kupujete zlato z tohoto důvodu, kupujete unce nebo kilogramy reálného majetku, který by neměl být pravidelně oceňován v měně, která je denně znehodnocována neomezeným tiskem bezcenných papírových peněz.
 3. Váš nejlepší přítel, pokud jde o podporu hodnoty zlata, je centrální banka. Nezapomeňte, že v historii vždy spolehlivě pilně pracovala na zničení měny.
 4. Právě nyní se nacházíme uprostřed největšího globálního cvičení tisku peněz v historii. Zlato však ještě ani nezačalo na úplné zničení těchto papírových měn reagovat.
 5. Ve vztahu k nabídce peněz ve Spojených státech, je zlato dnes stejně drahé jako v roce 1970, kdy byla jeho cena 35 dolarů za unci nebo v roce 2000, kdy byla jeho cena 290 dolarů.
 6. Ve skutečnosti je zlato nyní stejně tak levné, jako bylo v roce 1970, těsně předtím, než jeho cena začala vzrůstat 24krát z 35 dolarů na 850 dolarů!!!
 7. A je stejně tak levné jako v roce 2000, než cena zlata vzrostla téměř 7krát z 290 dolarů na 1920 dolarů.
 8. Stejně jako většina komodit se cena zlata mění ve vlnách nebo cyklech. Nemá smysl se domnívat, že jeho cena není Bankou pro mezinárodní vypořádání (BIS), centrálními bankami a bankami drahých kovů manipulována.
 9. Ano, intervence samozřejmě existuje, tyto banky to samy uznávají. Dokonce i Alan Greenspan, v té době předseda Federálního rezervního systému, který v roce 1998 svědčil před Kongresem Spojených států amerických, připustil, “pokud by cena zlata vzrostla, centrální banky jsou připraveny zlato pronajímat ve větším množství.”
 10. V noci, kdy je trh uzavřen, lze zaregistrovat nenadálé poklesy cen zlata o 30-50 dolarů během několika sekund. To je nestoudná manipulace, protože nikdo by neprodával tak velká množství zlata, když kupci spí.
 11. Jak již mnoho pozorovatelů trhu jako je Alasdair Macleod uvedlo, na londýnském trhu existuje velký nedostatek zlata a stříbra.
 12. Ke zmírnění tohoto nedostatku vystavuje BIS bankám drahých kovů komoditní swapové obchody se zlatem, aby mohly vyrovnat náhlé poklesy zásob fyzického zlata papírovým zlatem. Pravidelně referuji o masivních finančních obratech s papírovým zlatem na londýnském trhu. Denní obchodování asociace LBMA se zlatem je dvakrát větší než objem obchodování indexu S&P.
 13. Ze strany BIS je toto frenetické obchodování s papírovým zlatem zjevně zoufalým pokusem skrýt velká manka na fyzickém trhu.  Proč by jinak byly objemy hrubého obchodování 2krát větší, než obchodování indexu S&P 500, což je mnohem větší investiční trh.
 14. Stejně jako každá manipulace, i právnické kličky na trzích s papírovým zlatem a stříbrem nakonec okázale selžou.
 15. V mnoha článcích jsme se s Mattem Piepenburgem zabývali tím, že v příštích letech pravděpodobně inflace vzroste, stejně jako úrokové sazby. Ale stejně jako v sedmdesátých letech, skutečná inflace bude vyšší než úrokové sazby, čímž vzniknou záporné reálné výnosy, které budou pro zlato prospěšné. Jak jsem se již zmínil výše, bylo to toto prostředí, ve kterém cena zlata vzrostla 24krát.
 16. Korekce na zlatě, které jsme právě byli svědky, byla přirozenou součástí cyklických změn jakékoli komodity. V posledních několika týdnech jsem poukazoval na to, že cena zlata klesne na 1700 dolarů a pravděpodobně tuto hodnotu podkročí, jak tomu často bývá. Přesně to se stalo a korekce je nyní u konce. Přesto je důležité si uvědomit, že opětný, ale nepravděpodobný pokus na pokles ceny kolem 1670 dolarů, by býčí trend na zlatě nezměnil.
 17. Nadcházející nárůst ceny zlata bude extrémně silný a každého překvapí. Neexistuje žádný důvod k zásadní korekci dříve, než cena zlata dosáhne úrovně 3000 dolarů.
 18. Zda cena zlata V DNEŠNÍCH PENĚZÍCH dosáhne můj dlouhodobý cíl 10000 dolarů či podle Jima Sinclaira 50000 dolarů, uvidíme v příštích 5 letech. Dosažení hyperinflačních úrovní 100 milionů nebo 100 miliard dolarů je také pravděpodobné.
 19. Výše uvedené cenové úrovně nejsou ani předpověďmi, ani senzačními projekcemi k získání pozornosti. Nikoliv, jsou to pravděpodobné důsledky všech faktorů, které jsem nastínil výše.
 20. Exponenciální deficit a růst dluhu kombinovaný s rychle pokračujícím tiskem peněz v příštích letech nevyhnutelně zničí většinu papírových měn.
 21. Velké strukturální deficity fyzického zlata a selhání trhů s papírovým zlatem by mohly zapříčinit stav, kdy fyzické zlato nebude k dostání za žádnou cenu.
 22. To, co výše říkám o zlatě, se ještě více bude týkat stříbra, jehož cena bude pravděpodobně vzrůstat 3-5 rychleji než cena zlata. Nezapomínejte však na to, že stříbro není pro bázlivé povahy, protože jeho cena je podstatně proměnlivější, než cena zlata.
 23. V nadcházejícím medvědím trhu měn a v býčím trhu drahých kovů, si zlato a stříbro nejen udrží kupní sílu, ale výrazně ji překonají a stanou se tak nezbytnou investicí.
 24. Především ale nekupujte zlato a stříbro pro spekulativní účely. Zlato a stříbro je vaše pojištění proti nadcházejícímu konci měnové éry, kdy se všechny měny a aktiva, která se nachází v bublinách, zhroutí.

Dnes si toto zlaté a stříbrné pojištění můžete koupit za směšně nízkou cenu a možná brzy nemusí být k dispozici za žádnou cenu. S jeho pořízením nečekejte.

Zdroj:

24.3.2021

Egon von Greyerz