+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

V dubnu 2020, dva největší světoví producenti stříbra drasticky omezili těžbu

Jak Mexiko a Peru uvolnilo své údaje o důlní těžbě stříbra za duben, dva největší producenti tohoto kovu zkonstatovali společný pokles produkce o 53%. Pro získání představy o množství ztracených důlních dodávek stříbra z Mexika a Peru, za stejný měsíc to bylo více než celková světová produkce zlata (přesněji 1,5 měsíční produkce zlata).

Podle mexického institutu INEGI, v dubnu poklesla produkce stříbra na 301 tun ve srovnání s 500 tunami v březnu. To se ukázalo být 40% poklesem, menším než moje předpověď ztráty produkce o 60-70%.

dva_nejvetsi_svetovi_producenti_stribra_drasticky_omezily_tezbu_vlastimil_kojzar

Zdá se, jako by Mexiko možná uzavřelo menší počet stříbrných dolů než Peru. V dubnu peruánské Ministerstvo dolů a energetiky oznámilo 74% pokles produkce stříbra v zemi:

dva_nejvetsi_svetovi_producenti_stribra_drasticky_omezily_tezbu_vlastimil_kojzar

Pokud však zkombinujeme celkovou dubnovou produkci stříbra z Mexika a z Peru, byla oproti dubnu 2019 nižší o 432 tun nebo o téměř 14 miliónů uncí. Domnívám se, že se podobných čísel dočkáme i za květen.

dva_nejvetsi_svetovi_producenti_stribra_drasticky_omezily_tezbu_vlastimil_kojzar

Zatímco Mexiko nevykázalo takový pokles jako Peru, složená dubnová ztráta produkce stříbra z těchto dvou hlavních zemí více než předčila světovou důlní těžbu zlata:

Mexiko & Peru vs. Světová produkce zlata v dubnu

Ztráta produkce stříbra Mexika & Peru v dubnu = 432 tun.

Odhadovaná světová produkce zlata v dubnu = 265 tun.

Již dříve jsem odhadoval, že Peru nakonec ztratí 22 miliónů uncí důlních dodávek stříbra, zatímco Mexiko sníží těžbu o 31 miliónů uncí.

dva_nejvetsi_svetovi_producenti_stribra_drasticky_omezily_tezbu_vlastimil_kojzar

Za část března a za celý duben ztratilo Peru 10,8 miliónu uncí stříbra a Mexiko snížilo produkci o 6,4 miliónu uncí tohoto kovu. Pokud vykážou přibližně stejné ztráty za květen, tyto dvě země ztratí 30-32 miliónů uncí vyprodukovaného stříbra a to je méně, než 50 miliónů uncí, které jsem předpovídal v dubnu.

Mexiko z nějakého důvodu nezavřelo tolik stříbrných dolů jako Peru.  Znám mnoho producentů stříbra jako jsou Pan American Silver, Endeavour Silver, First Majestic a Fortuna Silver, kteří v Mexiku dočasně zavřeli všechny jejich doly na stříbro. Neviděl jsem však žádné oznámení o jakémkoli uzavírání dolů společnosti Fresnillo PLC. Tyto doly jsou největšími producenty stříbra v Mexiku. Jen minulý rok vyprodukovala Fresnillo PLC 54,6 miliónů uncí stříbra, téměř 30% celkových mexických důlních dodávek v roce 2019.

Nehledě na to, během dubna a května byly ve světě zavřeny také jiné doly. A tak za tyto dva měsíce se můžeme dočkat snížení světové produkce stříbra o 40-50 miliónů uncí.

Konečně, až začnou během druhé poloviny roku 2020 a v roce 2021 fungovat nepříjemné ekonomické fundamenty, domnívám se, že uvidíme výrazné snížení světové ekonomické aktivity. Tím pádem, poptávka po základních kovech jako jsou měď, zinek a olovo poklesne. To bude druhý dopad na světovou důlní těžbu stříbra, protože 55% jeho světové těžby je výsledkem vedlejšího produktu při těžbě základních kovů.

Zdroj:

2.7.2020
SRSrocco