+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Prvních 10 zemí s největšími zásobami zlata

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_KojzarPrvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

Od roku 2010 se centrální banky po celém světě změnily z čistých prodejců zlata na čisté kupce zlata. V roce 2019 poklesla oficiální sektorová aktivita oproti předchozímu roku o 1 procento, přičemž centrální banky přikoupily 650,3 tun. To je o něco méně než v roce 2018, kdy banky nakoupily 656,2 tun – podle Světové rady pro zlato (WGC) druhý nejvyšší nákup v tomto století.

Za posledních několik let se prvních 10 centrálních bank s největšími zlatými rezervami nezměnilo. Spojené státy drží první pozici s více než 8000 tunami zlata ve svých trezorech – téměř tolik jako další tři země dohromady.

V roce 2019 nakoupilo 15 centrálních bank jednu nebo více tun a potvrdily tak pokračující celosvětovou poptávku po investičním zlatě. Největším kupcem bylo Turecko, které navýšilo své rezervy o 159 tun. Polsko provedlo největší jednotlivý nákup v roce, když v červnu nakoupilo 94,9 tun.

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

Světová rada pro zlato poznamenává, že v posledním desetiletí nakoupily centrální banky 5019 tun, což více než kompenzuje čisté prodeje 4426 tun v letech 2000 až 2009. Zásoby zlata jsou nyní jen o 12 procent pod historickým maximem 38491 tun v roce 1966.

Níže je uvedeno prvních 10 zemí s největšími zásobami zlata, počínaje Nizozemskem, které bylo nedávno předstiženo Indií. Čísla platí k srpnu 2020 a nezahrnují Mezinárodní měnový fond (IMF) jako zemi, jinak by v seznamu obsadil třetí místo.

10. Nizozemsko

Tuny: 612,5

Procento devizových rezerv: 71,4 procent

Holandská centrální banka oznámila, že přestěhuje své trezory se zlatem z Amsterodamu do Kempu Nový Amsterodam, asi hodinu mimo city, s odůvodněním, že bezpečnostní opatření současného umístění jsou nevyhovující. Jak bylo mnohokrát zdůrazněno, je to zvláštní vzhledem k tomu, že banka poměrně nedávno repatriovala velké množství svého zlata z USA.

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

9. Indie

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

Tuny: 657,7

Procento devizových rezerv: 7,5 procent

Není to žádné překvapení, že Indická Banka má jednu z největších zásob zlata na světě. Jihoasijská země, domov pro 1,25 miliardy lidí, je druhým největším spotřebitelem drahých kovů a je jedním z nejspolehlivějších hnacích sil globální poptávky. Indický festival a svatební sezóna, které probíhají od října do prosince, jsou historicky považovány za svátek zlata.

8. Japonsko

Tuny: 765,2

Procento devizových rezerv: 3,2 procent

Japonsko, třetí největší světová ekonomika, je také země s osmými největšími zásobami zlata. Její centrální banka je jedna z nejagresivnějších praktiků kvantitativního uvolňování — v lednu 2016 snížila úrokové sazby pod nulu, což podpořilo poptávku po zlatě na celém světě.

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

7. Švýcarsko

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

Tuny: 1040,2

Procento devizových rezerv: 6,5 procent

Na sedmém místě je Švýcarsko, které má ve skutečnosti největší světové rezervy zlata na obyvatele. Během druhé světové války se neutrální země stala centrem obchodu se zlatem v Evropě, prováděním transakcí jak se Spojenci, tak i s mocnostmi Osy. Dnes je většina jeho obchodu se zlatem prováděna s Hong Kongem a s Čínou.

6. Čína

Tuny: 1948,3

Procento devizových rezerv: 3,4 procent

Čínská lidová banka začala v létě 2015, poprvé od roku 2009, nakupovat zlato na měsíční bázi. Ačkoliv je Čína na šestém místě v seznamu zemí s největšími zásobami zlata, představuje žlutý kov pouze malé procento jejích celkových rezerv – pouhé 3,4 procenta. Čína hromadí zlato ve velkém měřítku od prosince 2018, kdy začala nakupovat téměř 100 tun měsíčně až do srpna 2019 a je také největším producentem zlata na světě.

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

5. Rusko

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

Tuny: 2299,9

Procento devizových rezerv: 23 procent

Ruská centrální banka je za posledních sedm let největším kupcem zlata a v roce 2018 přeskočila Čínu, čímž se stala zemí s pátými největšími rezervami. V roce 2017 nakoupilo Rusko 224 tun neraženého kovu ve snaze se diverzifikovat od amerického dolaru, když se po anexi Krymského poloostrova v polovině roku 2014 jeho vztah k Západu ochladil. K získání hotovosti pro tyto nákupy prodalo Rusko značné procento svých amerických státních obligací.

4. Francie

Tuny: 2436,0

Procento devizových rezerv: 65,5 procent

Francouzská centrální banka prodala za posledních několik let jen málo ze svého zlata a existují snahy k úplnému zastavení prodejů. Marine Le Pen, presidentka pravicové strany Národní fronty země, iniciovala jednání za účelem nejen zmrazení prodeje národního zlata, ale také za repatriaci veškerého zlata ze zahraničních trezorů.

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

3. Itálie

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

Tuny: 2451,8

Procento devizových rezerv: 71,3 procent

Itálie si v průběhu let rovněž udržovala velikost svých rezerv a má podporu bývalého Prezidenta Evropské Centrální Banky (ECB) Maria Draghi a bývalého guvernéra Italské banky, který na otázku reportéra v roce 2013, jakou roli má zlato v portfoliu centrální banky, odpověděl, že zlato je bezpečná rezerva a dodal, “poskytuje vám poměrně dobrou ochranu proti výkyvům vůči dolaru“.

2. Německo

Tuny: 3363,6

Procento devizových rezerv: 75, procent

V roce 2017 Německo po čtyřech letech dokončilo aktivity spojené s repatriací celkem 674 tun zlata z Francouzské Banky a Federální Rezervní Banky v New Yorku zpět do svých vlastních trezorů. Po prvním oznámení v roce 2013 se očekávalo, že přesun kovu bude dokončen v roce 2020. Od světové finanční krize země neustále zvyšuje investice do zlata, třebaže v roce 2017 v Německu poptávka klesla poté, co v roce 2016 dosáhla rekordního maxima.

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

1. Spojené státy

Prvnich_10_zemi_s_nejvetsimi_zasobami_zlata_Vlastimil_Kojzar

Tuny: 8133,5

Procento devizových rezerv: 79,0

Spojené státy s největšími oficiálními zásobami zlata na světě tvrdí, že mají téměř tolik zlata jako Německo, Itálie a Francie dohromady. Ve zlatě mají také nejvyšší alokaci, jako procento devizových rezerv, ve výši 79 procent. Z toho, co je známo, většina amerického zlata je uložena ve Fort Knox v Kentucky, zbytek v mincovnách ve Philadelphii a Denveru, ve zkušebně v San Francisku a v úschovně neraženého kovu ve West Pointu ve státě New York. Který stát miluje zlato nejvíce? Správně, stát Texas zašel tak daleko, že vytvořil svojí vlastní texaskou úschovnu neraženého kovu, aby ochránil zlato investorů.

 

Co se v roce 2020 děje se zlatem? Věřte tomu nebo ne, cena neraženého kovu v srpnu poprvé prudce vystoupala nad 2000 dolarů za unci.

Zdroj:

25.8.2020

Frank Holmes

Vezměte prosím na vědomí: Výše uvedený článek Franka Holmese obsahuje starší informace. Poskytnuté údaje byly aktuální v době zveřejnění.