+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Stříbro by mohlo během týdnů explodovat

Máte svítilnu, náhradní baterie a nějakou lepicí pásku schovanou pro domácí krizové situace jako jsou výpadky napájení nebo hurikány? Samozřejmě že máte. A co třeba 100 uncí stříbrných mincí? Pokud ne, měli byste. Při extrémních sociálních nepokojích nebo při zhroucení infrastruktury — kde nefungují banky, bankomaty a skenery obchodů — stříbrné mince mohou být jedinou možností, jak pro vaši rodinu nakupovat potraviny. A je to jeden z mnoha důvodů, proč se prodej mincí a slitků prudce zvyšuje.

Nadcházející americké volby a jejich následky by mohly způsobit sociální nepokoje, díky nimž by chaos tohoto léta vypadal nevýrazně. Dokonce několik týdnů po volbách možná nebudeme znát jejich vítěze. Události by mohly být velmi ošklivé. Pokud k tomu dojde, objeví se nedostatek a cena stříbra by se ze současných hodnot kolem 25 dolarů mohla prudce zvýšit na 60 dolarů za unci nebo výše.

Stříbro je praktičtější než zlato

Jak víte, často píšu a mluvím o roli zlata v měnovém systému. O stříbře jsem dosud mluvil jen zřídka. Někteří lidé se domnívají, že pro vaše portfolio stříbro jako tvrdé aktivum nemám rád. To není pravda. Ve skutečnosti může být stříbro v extrémní krizi jako prostředek směny praktičtější než zlato. Zlatá mince je příliš cenná na to, aby ji bylo možné vyměnit za koš s potravinami, ale jedna nebo dvě stříbrné mince jsou tak akorát.

stribro_by_mohlo_behem_tydnu_explodovat_vlastimil_kojzar

Fotografie z vysoce zabezpečeného trezoru ve Švýcarsku. Jsem zde na snímku s paletou stříbrných ingotů o čistotě 99,99%. Každý ingot váží 1000 uncí (31,1 kg). Po mé levé ruce je malá kilogramová zlatá cihla v hodnotě asi 45000 dolarů.

Stříbro lze obtížněji analyzovat než zlato, které kromě peněz nemá téměř žádné využití (Zlato je obecně užíváno v klenotnictví. Zlaté šperky považuji za tvrdé aktivum, které nazývám jako “nositelné bohatství“). Stříbro má naproti tomu mnoho průmyslových aplikací. Tento kov je jak pravá komodita, tak i forma peněz. To znamená, že jeho cena může růst nebo klesat na základě průmyslového využití a hospodářského cyklu, nezávisle na měnových faktorech, jako jsou inflace, deflace a úrokové sazby. Stříbro je nicméně formou peněz (spolu se zlatem, dolary, bitcoiny a eury) a vždy to tak bylo.

Minulé a budoucí peníze”

stribro_by_mohlo_behem_tydnu_explodovat_vlastimil_kojzar

Očekávám, že jak střadatelé a investoři ztrácejí důvěru v peníze centrální banky, budou se stále více uchylovat k fyzickým penězům (zlatu a stříbru) a k digitálním penězům (bitcoinu a jiným kryptoměnám) jako uchovateli bohatství a prostředku směny. Proto nazývám stříbro “minulými a budoucímu penězi”, protože role stříbra v budoucnosti je jednoduše jeho návratem k tradiční roli peněz v celé historii. Stručně řečeno, stříbro je stejně jako zlato monetární kov a v měnové soustavě má stejné využití. Po celou historii lidstva podporovalo ekonomiky impérií, království a národních států.

Světové peníze z drahých kovů existovaly ve formě mincí nebo neraženého kovu již před renesancí. Císařové a králové zlato a stříbro hromadili, rozdělovali je svým jednotkám, bojovali o ně a kradli si je navzájem. Půda byla od starověku další formou bohatství. Přesto to nejsou peníze, protože na rozdíl od zlata a stříbra, nelze půdu snadno vyměnit a navíc nemá stejnou kvalitu.

Zrození bankovního systému částečných rezerv

Ve čtrnáctém století přijímali florentští bankéři (byli tak nazýváni proto, že pracovali na lavičkách na náměstích Florencie a dalších měst) vklady ve formě zlata a stříbra výměnou za úpisy, které byly slibem, že budou na požádání vyměněny za zlato a stříbro. Tyto úpisy (bankovky) byly pohodlnější formou výměny, než fyzický kov. Mohly být přepravovány na dlouhé vzdálenosti a vykoupeny za zlato a stříbro v pobočkách florentské rodinné banky v Londýně nebo Paříži. Bankovky nebyly nezajištěné závazky, spíše to byly příjmové účtenky na drahé kovy ze skladu.

Renesanční bankéři si uvědomili, že mohou uložit drahé kovy do svého opatrovnictví i k jiným účelům, včetně půjček knížatům. Výsledkem byl větší počet vydaných bankovek, než fyzického kovu v opatrovnictví. Zároveň spoléhali na skutečnost, že všechny bankovky nebudou vyplaceny najednou a že budou mít dost času na nákup zlata a stříbra, které knížatům a ostatním vypůjčovatelům prozatím půjčily ve formě úpisu, aby dostáli svému slibu drahé kovy půjčit. Takto se zrodilo “bankovnictví částečných rezerv”, ve kterém vlastněné zlato tvoří jen zlomek vydaných papírových slibů.

První “QE”

Navzdory zrození bankovnictví, bankovek a systému částečných rezerv si zlato a stříbro udržely svojí hlavní roli světových peněz. Knížata a obchodníci stále měli ve svých peněženkách zlaté a stříbrné mince a ukládali drahé kovy do trezorů. Drahé kovy a papírové sliby existovaly bok po boku. Systém byl stále ještě založen na drahých kovech. V tomto systému hrálo stříbro vedoucí roli. Pokud bylo zlato prvními světovými penězi, stříbro bylo první světovou měnou. Popularita stříbra jako peněžního standardu byla založena na nabídce a poptávce. Zlato bylo vždy vzácné, stříbro snadněji dostupné. V devátém století Karel Veliký vynalezl kvantitativní uvolňování nebo také “QE” nahrazením zlatých mincí stříbrnými, aby ve své říši zvýšil peněžní zásobu. Španělsko učinilo to samé v šestnáctém století.

Ve Spojených státech byly jak zlaté, tak i stříbrné mince zákonným platidlem podle amerického zákona o ražbě mincí z roku 1792. V letech 1794 až 1935 razila americká mincovna “stříbrné dolary” v různých provedeních. Tyto mince periodicky obíhaly a byly Američany každodenně používány jako peníze. Americký dolar byl právně definován jako jedna unce stříbra. Americký stříbrný dolar z konce osmnáctého století byl kopií dřívějšího španělského dolaru (stříbrné mince v hodnotě osmi španělských reálů) raženého španělským impériem od konce šestnáctého století. Anglický název pro španělskou minci byl “osm kusů” (ocho je španělské slovo pro “osm”), protože mince mohla být snadno rozdělena na jedno-osminové kusy. Do roku 2001 byly ceny akcií na newyorské burze cenných papírů zaznamenávány v osminách a šestnáctinách na základě původní španělské stříbrné mince a jejích jedno-osminových částí.

Znehodnocování amerického měnového systému

stribro_by_mohlo_behem_tydnu_explodovat_vlastimil_kojzar

Stříbro má většinu půvabů zlata. Je uniformní, tvárné, relativně vzácné a příjemné na pohled. Poté, co Spojené státy v roce 1933 učinily z držby zlata kriminální čin, stříbrné mince obíhaly volně. USA razily 90% solidní stříbrné mince až do roku 1964. Znehodnocování začalo v roce 1965. V závislosti na konkrétní minci – deseticenty, čtvrťáky nebo půl-dolary – procento stříbra pokleslo z 90% na 40% a počátkem sedmdesátých let na nulu. Americké oběžné mince od té doby obsahují měď a nikl.

Od starověku do poloviny dvacátého století mohli mít příslušníci střední třídy nějaké zlaté nebo stříbrné mince. Dnes v oběhu neexistují žádné zlaté nebo stříbrné mince. Existují pouze investiční mince z drahých kovů — mimo pozornost veřejnosti.

Stříbro vyhrává, nezáleží na tom, kdo vyhraje volby

Stříbro má za sebou velmi dobrý rok, což by nás nemělo překvapit, protože i zlato zažilo dobrý rok a oba kovy obecně (ale ne vždy) cenově následují jeden druhého. Cena stříbra ze svého srpnového maxima 28 dolarů za unci trochu ustoupila. Ale v době, kdy píšu tento článek, se stále pohybuje těsně kolem 25 dolarů.

Bez ohledu na to, která strana v listopadu vyhraje americké prezidentské volby, Spojené státy jsou pro rok 2021 připraveny na další fiskální stimuly a mnoho dalších vládních výdajů. Jestliže vyhraje Joe Biden, budou demokraté prosazovat zdravotní péči pro všechny zdarma, zdravotní péči pro ilegální imigranty zdarma a novou zelenou dohodu (Green New Deal). Jestliže vyhraje prezident Trump, budeme také svědky mnohem větších výdajů. Jednu věc, kterou Trump během výkonu své funkce prezidenta ukázal, je, že není fiskálně konzervativní. V každém případě jsme svědky dalších výdajů, větších deficitů, většího tisku peněz a případně větší inflace.

Důsledky výše popsaných stimulů, které začátkem listopadu trh očekává, budou pro stříbro silným větrem do zad. Investoři by se měli připravit nyní, dříve než tato podpora začne působit.

Zdroj:

23.10.2020

Jim Rickards

The Daily Reckoning