+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Žádné překvapení: stříbro je jedno z nejvýkonnějších aktiv na světě

Projekt “Sovereign Man“ (nakladatelská a vydavatelská činnost) je starý více než 11 let. V době jeho založení stálo stříbro 13 amerických dolarů za unci. Moje filosofie tehdy, stejně jako dnes, je, že si drahé kovy dlouhodobě udržují svojí hodnotu. Ale v roce 2009 existoval jeden klíčový indikátor, který mi říkal, že by se investice do stříbra mohla poměrně rychle vyplatit, protože stříbro se ke zlatu obchodovalo v poměru 70:1, to znamená, že 1 unce zlata měla cenu 70 uncí stříbra. Poměr byl považován za docela ‘drahý’; za poslední století se pohyboval kolem hodnoty 50:1. A ve starověku se poměr blížil hodnotě 15:1.

Pokud se vrátíme zpět do roku 2009, poměr 70:1 mi nedával smysl. Panika světové finanční krize pobídla mnoho investorů ke koupi zlata, ale stříbro jimi bylo z velké části ignorováno. Naše čtenáře jsme proto informovali o tom, že stříbro je rozumná dlouhodobá investice. V článku ze 7. července 2009 jsem napsal, že naši čtenáři-investoři zvažují dlouhodobou termínovou smlouvu (futures), která by na dva roky zaručila cenu stříbra na skvělých 13 dolarů za unci. A opravdu, během dvou let se poměr cen zlata ke stříbru obrátil z hodnoty 70:1 na 35:1 a cena stříbra dosáhla rekordní hodnoty zhruba 50 dolarů za unci.

Žádná finanční investice by se neměla pohybovat přímo nahoru nebo přímo dolů a tak jsme měli obavy, že cena stříbra vzrostla příliš rychle. Během několika hodin poté, kdy cena bílého kovu vyvrcholila, jsme našim čtenářům zaslali upozornění, že stříbro může být na cenovém vrcholu a že lze zrealizovat zisk téměř 300%. V příštích několika letech bylo stříbro v depresi… až do současnosti.

Před několika měsíci, když se pandemie stala globálním problémem, se poměr cen zlata ke stříbru vyšplhal až nad poměr 120:1 a cena stříbra klesla pod 12 dolarů za unci. Ještě jednou, nedávalo mi to smysl. Během několika posledních měsíců jsme naše čtenáře opět informovali, že jako reakce na Covid stříbro pravděpodobně poroste, procentuelně dokonce více než zlato.

Centrální banky po celém světě vytiskly bilióny a bilióny dolarů a vlády ještě více zvýšily své dluhy. V samotných Spojených státech se národní dluh jenom za červen zvýšil o 750 miliard dolarů! A od začátku pandemie Federální Rezerva rozšířila svou rozvahu ze 4 biliónů dolarů na 7 biliónů dolarů.

To není bez následků. Vlády se noří hlouběji do dluhů a centrální banky horečně tisknou více peněz v době, kdy ekonomiky sotva fungují. V ekonomice, která produkuje méně zboží a služeb, tedy cirkuluje mnohem více peněz… což, opět, nedává smysl. Mnoho vlád to už dříve vyzkoušelo; když jejich ekonomiky ochabují, jen tisknou peníze a doufají, že problém zmizí. Obvykle tím ale znehodnotí peníze… a skutečná aktiva jako zlato a stříbro jsou cennější.

Očekávaně, stříbro je nyní jedno z nejvýkonnějších aktiv na světě; poměr cen zlata ke stříbru klesl na 93:1 … ten je však stále považován za docela vysoký, ale jasně mnohem nižší než 120.

V červenci 2020, kdy píšu tento článek, dosáhla cena stříbra 19,70 dolarů za unci – zisk 68% za pouhé čtyři měsíce. To znamená, že stříbro značně překonalo zisky akciového indexu S&P 500 a dokonce předčilo zisky, které od začátku pandemie vytvořilo zlato.

Domnívám se, že to jsou dostatečně pádné důvody pro to, že by se během několika příštích let mohlo jak zlatu, tak i stříbru dařit velice dobře. Již nyní můžeme po celém světě pozorovat rekordní vládní dluhy, rekordní firemní dluhy, rekordní rozvahy centrálních bank, rekordní tvorbu měn a mnoho ekonomik stále v různých fázích blokace. Tato pandemie zdaleka ještě neskončila… a ekonomické následky budou přetrvávat roky.

Moje analýza je docela jednoduchá: čím více měn centrální banky vytisknou a čím větší dluh si vlády na sebe berou, tím se zlato a stříbro stane cennějším. Zlato je právě nyní, ve srovnání s celkovou měnovou zásobou, stále relativně podhodnoceno… a stříbro je ve vztahu ke zlatu rovněž historicky podhodnoceno.

A tak opět, existuje spolehlivý předpoklad, že by ceny obou kovů během několika příštích let mohly stále vzrůstat. Moje osobní filosofie, pokud se týká drahých kovů, ale není o obchodování s nimi za účelem získání rychlého zisku. Na zlato a stříbro se dívám jako na strategii pojištění: způsob, jak si v nejistých dobách uchovat bohatství. A právě nyní existují tuny nejistot… sociální nepokoje, politické otřesy, masivní záchranné programy, blížící se studená válka. Ano, svět je zřídka klidný. Vždy existují krize, konfliktní oblasti a nouzové situace, které je třeba vyřešit. Ale problémy, kterým musíme čelit dnes, jsou v moderní době skutečně bezprecedentní. A několik z nich řešíme současně.

zadne_prekvapeni_stribro_je_jedno_z_nejvykonnejsich_aktiv_vlastimil_kojzar

Běžně si můžeme uchovávat přiměřenou jistotu o tom, jak bude vypadat několik následujících dnů… nebo, že za šest měsíců bude svět vypadat podobně jako dnes. Realita je ale taková, že nemáme žádnou představu o tom, co přinese zítřek. Další nebezpečná nákaza? Další blokáda? Další zapálené město?

A tak, přestože mají zlato a stříbro stále silný potenciál cenového růstu, věřím, že je to tato úroveň nejistoty, která je nejsilnějším důvodem vlastnit drahé kovy právě nyní.

Zdroj:

20.7.2020

Simon Black