+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Tvorba měny vs. produkce drahých kovů: přesvědčivý důvod, proč dnes nakupovat zlato a stříbro

Pokud jste někdo, jako já, pravděpodobně vás mate, jak Fed a další centrální bankéři ve velké míře ředí měnu. Jste rozzlobeni a možná vás to dokonce uráží. Je to šílené — a přesto je to svět, ve kterém v tomto historickém okamžiku žijeme. Existuje však způsob, jak se můžeme chránit. Podle mého názoru je bezpodmínečně nutné toto řešení implementovat.

Fiat = Zdarma-pro-všechny

Na zářijovém zasedání výboru Fedu pro otevřený trh (FOMC) bylo mimo jiné potvrzeno, že Fed bude pokračovat v nejnovějším tempu kvantitativního uvolňování (QE). Překvapilo mě, jak rozsáhlé QE (120 miliard dolarů měsíčně) plánují realizovat. Fed letos již vyčaroval téměř 3,5 bilionu dolarů, přičemž téměř všechny země rozvinutého světa prováděly něco podobného. Když bylo QE v roce 2008 zahájeno, mělo to být dočasné opatření. Nyní je to jeden ze zavedených primárních nástrojů. 120 miliard dolarů měsíčně je hodně peněz. Pokud se dožijete 95 let, budete naživu 3 miliardy sekund. V poměru těchto čísel tak Fed vytváří 40krát více měny každý měsíc.

K tomu, abyste pochopili, že čím více něčeho vytvoříte, tím to má menší cenu, stačí základní ekonomické vzdělání. V samé podstatě je proto fiat měnový systém vadný. Dříve či později nemohou centrální bankéři a politici odolat pokušení řešit své problémy vytvářením více měnových jednotek. Důsledkem tohoto jednání je stav, kterého jsme nyní svědky, a který lze označit jako “zdarma-pro-všechny“. Tento fiat systém je v ostrém kontrastu se systémem skutečných peněz…

Tvorba měny vs. produkce zlata a stříbra

Jak vypadá Fedem vytvořená měna ve výši 120 miliard dolarů měsíčně v porovnání s hodnotou měsíční produkce zlata a stříbra? Globálně v roce 2019 průmysl těžby zlata vyprodukoval 90,9 milionů uncí zlata. Měsíčně je to 7,575 milionů uncí. Průměrná cena zlata v letošním roce je přibližně 1800 dolarů za unci, z čehož plyne, že měsíční hodnota produkce je 13,6 miliardy dolarů.

Produkce těžby stříbra v loňském roce činila 760,1 milionu uncí, což je 63,34 milionu uncí měsíčně. Při ceně stříbra 20 dolarů za unci je měsíční hodnota produkce 1,27 miliardy dolarů.

V grafickém vyjádření to vypadá následovně:

Tvorba_meny_vs_produkce_drahych_kovu_Vlastimil_Kojzar

Vyjádřeno v dolarech, Fed vytváří téměř 9krát více měny než zlata a téměř 95krát vice měny než stříbra, než co produkuje celý svět. A v to se nepočítají měny, které vytvářejí ostatní centrální banky po celém světě. Pokud bychom přidali jejich množství — nebo jen porovnali úsilí Fedu s produkcí zlata ve Spojených státech — graf by neměl dostatečné rozlišení pro zobrazení hodnot pro zlato a stříbro. Ale není to jen hodnota. Je to také čas a úsilí věnované produkci skutečných peněz. Fed a většina centrálních bankéřů vytváří většinu své nové měny pomocí počítače a myši — zaměř, klikni a — tady jsou!

Produkce skutečných peněz — zlata a stříbra — však trvá celá desetiletí, od průzkumu a nálezu ložiska, až po vývoj, produkci a distribuci.

Tvorba_meny_vs_produkce_drahych_kovu_Vlastimil_Kojzar

Většina měny není v současné době vytištěna. V zásadě je centrální bankou “vymyšlena”, přičemž nové digitální dolary jsou poté připsány bankám a dalším subjektům. Velmi snadné. Jak cenné je něco, co lze vytvořit doslova během několika sekund? To je jeden z důvodů proč zlatý standard může fungovat; jeho uvedení na trh vyžaduje provedení skutečné práce a spoustu času, což nutí politiky dodržovat disciplínu (proto budou proti jeho zavedení bojovat).

Za dnešní výplatu si již nikdy nekoupíte víc než nyní

Bystrá úvaha je uvědomění si, že za dnes vydělaný dolar si nejvíce koupíte nyní. Postupem času bude jeho kupní síla stále více a více klesat.

Zde je, kolik v roce 2000 vydělaný dolar ztratil na kupní síle (do srpna 2020).

https://drahekovy-kojzar.cz/wp-content/uploads/2021/03/Tvorba_meny_vs_produkce_drahych_kovu_Vlastimil_Kojzar_3.png

Za dolary, kterými jste byli zaplaceni v roce 2000, si nyní můžete koupit zboží a služby v hodnotě 65 centů. Zlato a stříbro, na druhé straně, jsou dlouhodobými uchovateli hodnoty. Udržují kupní sílu — a za posledních 20 let tomu, kdo je vlastnil, kupní sílu dokonce zvýšily.

https://drahekovy-kojzar.cz/wp-content/uploads/2021/03/Tvorba_meny_vs_produkce_drahych_kovu_Vlastimil_Kojzar_3.png

Za jednu unci zlata zakoupenou v roce 2000 za 281 dolarů si po úpravě o inflaci nyní zakoupíte zboží a služby za více než 1200 dolarů. To je 350% nárůst kupní síly (před zdaněním).

Stříbro také zvýšilo svojí kupní sílu, přestože se jeho cena v tomto období nezvýšila tolik, jako cena zlata.

https://drahekovy-kojzar.cz/wp-content/uploads/2021/03/Tvorba_meny_vs_produkce_drahych_kovu_Vlastimil_Kojzar_3.png

Po úpravě o inflaci vzrostla kupní síla stříbra za posledních 20 let o 235%, zatímco dolar ztratil 35%. Vzhledem k tomu, že stříbro v býčích trzích historicky vždy překonávalo zlato, nebylo by vůbec překvapivé, kdyby jeho kupní síla v příštích několika letech předčila kupní sílu zlata.

Pokud máte vaše úspory uloženy v hotovosti, jejich kupní síla se časem snižuje. Pokud je ale máte denominovány ve skutečných penězích, ve zlatě a stříbře, nejenže si ji uchováte, ale zvýšíte ji.

Pokračujte v jejich nakupování, protože v uvedených diagramech znázorněné trendy budou nabírat na intenzitě a vaše kupní síla bude vzrůstat.

Zdroj:

21.9.2020

Jeff Clark

GoldSilver.com

(zkráceno)