+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Výtěžnost stříbra v nejdůležitějších čistě stříbrných dolech klesá na nejnižší hodnoty vůbec

Kolik zlata a stříbra potřebujete pro překonání krize

Existence čistě stříbrných dolů s vysokou výtěžností se možná chýlí ke konci. V roce 2019 pozoruhodně klesla průměrná výtěžnost kovu v nejdůležitějších stříbrných dolech na nejnižší hodnoty vůbec. Což nastoluje otázku – zaniknou v blízké budoucnosti stříbrné doly s vysokou výtěžností kovu? Pokud se podíváme na příslušné údaje, tak se zdá, že se tak již děje.

Od té doby, co jsem začal zkoumat těžební průmysl prvotřídních čistě stříbrných dolů, výtěžnost mnoha z nich drasticky klesla. Například, vlajková důlní loď společnosti Fresnillo PLC, Fresnillo Mine, zažila pokles průměrné výtěžnosti z 15 oz/t (uncí stříbra na tunu) v roce 2005 na pouhých 5,3 oz/t minulý rok. Za pouhých 14 let je to enormní pokles… výtěžnost stříbra se snížila téměř o 10 oz/t.

Podívejme se, o kolik víc stříbra produkovala společnost Fresnillo Mine v roce 2005 ve srovnání s rokem 2019… při zpracování MÉNĚ RUDY!!

  • Produkce Fresnillo Mine 2005 = 33,4 miliónu uncí

  • Zpracovaná ruda Fresnillo Mine 2005 = 2,2 miliónu tun

  • Průměrná výtěžnost Fresnillo Mine 2005 = 15,2 uncí/t

  • Produkce Fresnillo Mine v roce 2019 = 13,0 miliónu uncí

  • Zpracovaná ruda Fresnillo Mine 2019 = 2,5 miliónu tun

  • Průměrná výtěžnost Fresnillo Mine 2019 = 5,3 uncí/t

Jak můžeme vidět, technici v dole Fresnillo zpracovali v roce 2019 více rudy, aby vyprodukovali o 20 miliónů uncí stříbra méně.  Nelze se divit, že se náklady na produkci stříbra zvýšily z 4-5 amerických dolarů na unci v roce 2005 na více než 15 dolarů na unci v současné době.

Když nyní zkombinujeme sedm nejdůležitějších čistě stříbrných dolů, tak v roce 2019 klesla jejich průměrná výtěžnost na rekordně nízkou hodnotu 6,0 uncí/t:

vyteznost_stribra_v_nejdulezitejsich_ciste_stribrnych_dolech_klesa_na_nejnizsi_hodnoty_vubec_vlastimil_kojzar

Průměrná výtěžnost stříbra 7 společností s nejdůležitějšími čistě stříbrnými doly klesla z 13 uncí na tunu v roce 2005 na 6,0 uncí na tunu minulý rok. V tomto průmyslovém odvětví to je 54% pokles průměrné výtěžnosti. To znamená, že společnosti těžící stříbro musí vytěžit, dopravit a zpracovat více než dvakrát větší množství rudy než v roce 2005, aby vyprodukovaly přibližně stejné množství kovu.

Skupina společností, která byla nejvíce postižena poklesem průměrné výtěžnosti, pocházela z Peru. Společnost Hochschild zaznamenala pokles ze 7,5 unce/t v roce 2018 na 5,9 unce/t minulý rok, zatímco během stejného období průměrná výtěžnost společnosti Buenaventura klesla z 10,6 unce/t na 7,5 unce/t a mexické společnosti Fresnillo PLC z jejích čistě primárních stříbrných dolů (Fresnillo, Saucito & San Julian) klesla z 5,7 unce/t v roce 2018 na 5,0 unce/t v roce 2019.

Také ruská společnost Polymetal International, Dukat Operations, zažila minulý rok pokles průměrné výtěžnosti na 7,7 unce/t z 8,5 unce/t v roce 2018.  Jediný těžař s nárůstem výtěžnosti v čistě stříbrných dolech byla společnost Hecla. Hlavně kvůli svému dolu Greens Creek, vzrostla společnosti během stejného období průměrná výtěžnost z 10 na 11,5 uncí stříbra na tunu horniny.

Velmi kvalitní, snadno dostupná stříbrná ložiska světu docházejí. Zatímco přesto ve světě stále ještě nějaká existují, tak důlní průmysl s čistě stříbrnými ložisky s vyšší kvalitou zásob pokračuje v poklesu. V určitém okamžiku nebude produkce z těchto sedmi stříbrných dolů dále schopna kompenzovat poklesy produkce z důvodu nižší kvality rudy.

Investoři nemají žádnou představu o tom, jaká možnost se jim nabízí při získávání stříbra za tak nízké ceny, když je porovnáme s většinou nadhodnocených finančních papírových aktiv a nemovitostí. Několik těžařů stříbra ve světě možná trh překvapí, až se do nich investoři ve velkém začnou přesunovat.

Zdroj:

9.6.2020
SRSrocco