+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Vzroste cena zlata na 15000 amerických dolarů za unci?

Vzroste cena zlata na 15000 amerických dolarů za unci?

Je zřejmé, že v průmyslu těžby zlata vypukla tendence k fůzím. Před více než rokem jsme byli svědky sloučení společností Barrick Gold (podle tržní kapitalizace druhý největší světový výrobce zlata) se společností Randgold Resources (devátý největší světový výrobce zlata). Dohoda Barrick-Randgold byla oznámena 27.září 2018 a ukončena 31.prosince 2018 s hodnotou přibližně 6,5 miliardy USD.

Další senzační dohoda byla koupě společnosti Goldcorp (osmý největší světový výrobce zlata) společností Newmont Mining (největší světový výrobce zlata), která byla oznámena 14.ledna 2019 s hodnotou asi 10 miliard USD.

Vysoké ceny zlata = více fúzí

vzroste_cena_zlata_na_15000_americkych_dolaru_za_unci_vlastimil_kojzar

Hala se vzorky zkušebního vrtu ze státu Quebec, Kanada, které jsou ze slibných míst pro těžbu zlata získány vrtáním. Na základě analýzy obsahu zlata ve vzorku se pak stanoví, zda se začne těžit nebo ne.

Nedávné vyšší ceny zlata jsou jasným katalyzátorem pro spojování a akvizice společností s prokázanými významnými rezervami a fungujícími doly. V prostředí, kde objevy nových ložisek jsou skromné, koncentrace zlata v existujících ložiscích je nízká, je to zvlášť důležité.

Nejdůležitější faktor prognózy není vyšší cena zlata, ale ekonomiky soustav a efektivit, které vznikají slučováním úspěšných producentů zlata. Ekonomika celku se zlepší, když se dva hlavní producenti zlata spojí. Zatímco v každém dole může vzniknout požadavek na provedení důlního znaleckého posudku, tak eliminace duplikování ředitelství a oblastního administrativního aparátu je výhodná. Výsledkem je okamžité zvýšení výnosu na akcii, což láká nové investory, včetně těch, kteří tradičně do důlního sektoru neinvestují.

Současná ložiska jsou cennější než dříve

Jinou hnací silou je obtížnost v nalézání nových vysoce kvalitních ložisek. Během posledních několika let je těžba zlata na stejné úrovni. Částečně je to z důvodu zavření dolů po kolapsu ceny zlata v letech 2011-13 a z toho vyplývajících bankrotů okrajových producentů. Velká část této kapacity byla pohlcena novými důlními společnostmi, které hledaly levné struktury a nákup krizí postižených aktiv. To vše nyní skončilo.

Zlato je vždy vzácné, těžba je náročná a to je lákadlo. V posledních letech je ale téměř nemožné najít nová ložiska, proto jsou stávající ložiska cennější a společnosti se snaží zvýšit kurz jejich akcií spíše prostřednictvím finančního inženýrství než novou těžbou.

Býčí trh pokračuje

Nerovnováha mezi dodávkou (stejná) a poptávkou (zvyšující se) vytvořila základ pro cenu zlata, která je nezávislá na jiných faktorech pro stanovení ceny, včetně reálných úrokových sazeb a stanoviska investorů.

Další hnací silou pro spojování a akvizice v průmyslové těžbě zlata jsou geografická rizika. Mnoho atraktivních míst pro těžbu zlata trpí z důvodu geopolitické nejistoty nebo rizika sociálních nepokojů. Tyto oblasti zahrnují Rusko, Venezuelu a Afriku. Nejsilnější faktor pro slučování podniků těžících zlato je jednoduše skutečnost, že zlato vstoupilo do nové fáze býčího trhu, která může zvýšit jeho cenu na 5000 USD za unci nebo výše, pokud jsou alespoň nějakým měřítkem poslední dva býčí trhy na zlatě.

Důležité je porozumět tomu, že nelze vydělávat peníze na zlatě, když ve světě platí zlatý standard. Zlatý standard znamená zafixovaný vztah mezi cenou zlata a předními obchodními měnami. V roce 1933 byla cena zlata stanovena na 35 USD za unci a zůstala tak až do roku 1971. Způsob, jak vydělat (nebo ztratit) peníze na zlatě je tehdy, kdy neexistuje zlatý standard a dolarová cena zlata kolísá.

První býčí trh po roce 1933 probíhal v letech 1971-1980. Zlato vzrostlo o 2200%, z 35 na 800 USD za unci. Ten byl následován prodlouženým medvědím trhem v letech 1980-1999, kdy zlato kleslo z 800 na 225 USD za unci — 72% pokles během 20 let.

Následující býčí trh probíhal v letech 1999-2011, během kterých zlato vzrostlo z 225 na 1900 dolarů za unci — 845% zotavení. Ten byl následován druhým medvědím trhem v letech 2011-2015, kdy zlato v prosinci 2015 kleslo o 55% z 1900 na 1050 dolarů za unci.

vzroste_cena_zlata_na_15000_americkych_dolaru_za_unci_vlastimil_kojzar

První býčí trh (1971-1980) trval 9 let.

Druhý býčí trh (1999-2011) trval 12 let.

Nový býčí trh, třetí za posledních 50 let, začal 15.prosince 2015 a pokračuje dodnes.

Zprůměrování těchto dvou býčích trhů na zlatě naznačuje, že nové zotavení by mohlo trvat asi 10 let do prosince 2025.

Zisk 1500% (průměrný zisk dvou předchozích býčích trhů) by nastavil cenu zlata na 15000 za unci asi v roce 2026.

Není nezbytné dojít k tomuto závěru, abychom viděli obrovský potenciál vzrůstu ceny zlata během nadcházejícího nového býčího trhu.

To je důvod, proč jsou při současných atraktivních cenách významní těžaři zlata dychtiví ovládnout konkurenci.

Zdroj:

6.2.2019

Jim Rickards

The Daily Reckoning

Prohlášení ke zveřejnění článku:

Obsah tohoto článku vyjadřuje vlastní pohled a názor autora a nelze jej považovat za radu pro investování.