+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Proč by cena stříbra mohla prudce vzrůstat

Darius Veliký, ‘Král Králů’, vládl uprostřed šestého století před naším letopočtem nad obrovskou Achaemenidskou říší. Již předtím bylo zlato a stříbro používáno po tisíce let dřívějšími civilizacemi. Starodávní Sumerové po sobě zanechali tabulky s klínovým písmem, které jsou téměř 4000 let staré a které zaznamenávají obchodní transakce zrealizované ve zlatě a stříbře. A následné civilizace – Babylóňané, Egypťané, Lýdové a další, všichni vyměňovali zboží a služby za zlato a stříbro. Darius ale dostal jedinečný nápad. Myšlenku si vypůjčil od Lýdů, kteří razili zlaté a stříbrné mince… potom ale mezi těmito dvěma kovy ustanovil pevný směnný kurz. Darius vydal výnos, že jeden zlatý “daric” měl cenu 13,5 stříbrných mincí. Byl to jeden z prvních historických příkladů pevného bimetalového standardu. Jeho myšlenka se uchytila. Po tisíce následných let zavedly pozdější civilizace pevný poměr mezi cenou zlata a stříbra. V antickém Řecku během doby Periklea, bylo zlato a stříbro vyměňováno v poměru 1:14. V antickém Římě ustanovil Julius Caesar poměr cen zlata a stříbra 1:12. Takto to zůstalo po celá staletí.

Dokonce v počátečních dnech Spojených států, osmnáct století po Caesarovi, zavedl Coinage act (ražební zákon) z roku 1792 poměr 1:15 (podle tohoto zákona se předpokládá, že jeden americký dolar se rovná 24,1 gramu stříbra nebo 1,6 gramu zlata. A tak ty kousky papíru ve vaší peněžence nejsou dolary – technicky jsou to “bankovky Spojených států”).

proc_by_cena_stribra_mohla_prudce_vzrustat_vlastimil_kojzar

Nyní v moderních dobách již není mezi cenou zlata a stříbra pevný poměr stanoven, ačkoli jeho dlouhodobý průměr během několika posledních desetiletí kolísal mezi 1:50 a 1:80. To je mnohem výše, než v antických dobách… ale okolnosti jsou samozřejmě odlišné. Dnes je zlato stále široce používáno jako rezerva centrálních bank a vlád po celém světě. A investoři zlato stále nakupují jako ochranu proti inflaci a nejistotě.

Stříbro, na druhou stranu, má nespočet průmyslových aplikací; je to kritický komponent téměř ve všem, od mobilních telefonů až po automobily nebo solární panely.

Podobně jako zlato, funguje stříbro také jako ochrana proti inflaci a nejistotě. Základní poptávka po stříbře je ale silněji ovlivňována celkovým ekonomickým zdravím. Pokud je ekonomika v recesi, tak ceny stříbra mohou klesat, protože existuje menší průmyslová poptávka. Zlato, na druhou stranu, tento vzor nekopíruje. Ve skutečnosti v 5 z posledních 6 recesí se cena zlata zvýšila. Proto mohou recese a extrémní nepokoje vést k pozoruhodnému zvýšení poměru cen zlata ke stříbru. Zlato v ceně vzrůstá a cena stříbra se nemění (nebo klesá).

Před druhou světovou válkou, když Hitler zahájil svou invazi do Polska, se poměr zvýšil na 1:98 a znovu dosáhl hodnoty 1:100, když v roce 1991 začala první válka v Zálivu. Dnes se v této situaci nacházíme znovu; ráno (13.4.2020) dosáhl poměr hodnoty 1:110 a v minulých týdnech 1:120 nebo vyšší. V současné době si vzhledem k rozšířené pandemii nikdo nemůže být téměř ničím jistý.

Záležitosti, které byly před měsícem nemyslitelné, jsou dnes součástí našeho každodenního života. A tak opět, jak jsem opakovaně psal, KAŽDÝ možný scénář je právě teď na stole. Ale jedna věc, která se zdá být zcela jasná je, že centrální banky po celém světě hodlají tisknout mimořádné množství peněz. Mnoho z nich již začalo. Například Federální Rezerva ve Spojených státech již zvětšila svou účetní rozvahu na ŠEST BILIÓNŮ DOLARŮ. To je téměř 50% navýšení od minulého měsíce. A to sotva začala. Proč něco tak pozemského, jako účetní rozvaha centrální banky, je tak závažná? Protože vzrůstající účetní rozvaha znamená, že Federální Rezerva vyčaruje bilióny dolarů z ničeho, aby každému pomohla z nesnází. To je způsob, jakým řeší problémy: tisknou peníze a znehodnocují měnu, něco, co politici dělají již po tisíce let. Předtím, než měna začne ztrácet hodnotu, můžete tímto způsobem uniknout vícekrát. Výsledkem takového postupu ale je, že cena zlata a stříbra má tendenci vzrůstat.

O této pandemii existuje mnoho neznámého. Nevíme, jak dlouho bude trvat, kolik destrukce způsobí nebo jak bude svět vypadat, jakmile skončí. Ale můžeme si být téměř jisti, že centrální banky budou tisknout absurdní množství peněz a vlády se ponoří do absurdně vysokého dluhu. Sdělovaly nám to často. A také to již začaly dělat.

Cena zlata od začátku této krize během několika posledních měsíců podstatně vzrostla. Cena stříbra ale poklesla… což vedlo k rekordně vysokému poměru jejich cen. Po nějakou dobu může tento poměr zůstat zvýšený nebo se může dokonce zvětšit. V minulosti se ale poměr vždy vrátil do tradičnějších úrovní. VŽDY. Dokonce, i když svět čelil Adolfu Hitlerovi nebo Velké Depresi. A tak je logické, že pokud budou vlády pokračovat v tisku peněz (což již dělají) a poměr se nakonec vrátí do historického rozmezí, tak by se cena stříbra opravdu mohla prudce zvyšovat.

Tohoto faktu lze využít k zajištění osobní prosperity bez ohledu na to, co se ve světě bude dít dále. Nyní je vhodná doba na přípravu plánu “B“, protože pokud žijete, pracujete, máte bankovní účet, investujete, podnikáte a uchováváte všechna vaše aktiva právě jen v jedné zemi, je třeba vzít v úvahu, že je dáváte pouze do tzv. “ jednoho košíku“. Podstupujete sázku s vysokým rizikem, že v této jediné zemi bude všechno a vždy v pořádku. Mohla by se ale přihodit řada událostí od přehřátí ekonomiky, živelné pohromy nebo se může změnit politický systém ve zmatek a mohli byste přijít o všechno – o vaše peníze, o vaše aktiva a možná dokonce i o vaši svobodu.

Zdroj:

13.4.2020
Simon Black