+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Zlaté řešení americké dluhové krize

Právě nyní je oficiální dluh Spojených států 27 bilionů dolarů. Od nástupu prezidenta Trumpa do úřadu se dluh zvýšil téměř o 7 bilionů dolarů. Letošní rozpočtový deficit se odhaduje na 3,3 bilionu dolarů, což je více než trojnásobek loňského odhadu. Viníkem značného deficitu je koronavirus. V blízké budoucnosti však budou roční deficity na úrovni bilionů dolarů.

Spojené státy jsou v podstatě na mizině. Netvrdím, že dluh narůstá hyperbolicky. Nechci lidi vylekat nebo na sebe upoutat pozornost. Je to jen reálné zhodnocení ekonomické situace založené na číslech. Dluh 27 bilionů dolarů by byl akceptovatelný, kdybychom měli ekonomiku s HDP 50 bilionů dolarů. Ekonomiku s takovým HDP ale nemáme. Máme ekonomiku s HDP ve výši 21 bilionů dolarů (alespoň jsme měli), což znamená, že náš dluh je větší než naše ekonomika.

Zlate_reseni_americke_dluhove_krize_Vlastimil_Kojzar

Kdy je poměr dluhu k HDP příliš vysoký? Kdy země dosáhne bodu, ve kterém je buď ještě schopna své dluhy splácet anebo dopadne stejně jako Řecko? Ekonomové Ken Rogoff a Carmen Reinhart provedli rozsáhlý historický průzkum sahající 800 let zpět, ve kterém se zaměřili na jednotlivé země nebo v některých případech říše, které kvůli dluhu zbankrotovaly nebo se dostaly do platební neschopnosti. Nebezpečnou zónu poměru dluhu k HDP určili na 90%. Vypátrali, že jakmile tento poměr dosáhne 90%, nastává bod zvratu… V tom okamžiku bude dolar dluhu produkovat méně než dolar výstupu. Dluh se stává skutečnou brzdou růstu. Jaký je ve Spojených státech současný poměr dluhu k HDP? Asi 130% (reakce na pandemii způsobila prudký nárůst. Dříve byl poměr asi 105%).

Jsme hluboko v červené zóně. A dluh nesnižujeme. Spojené státy mají nebezpečný poměr dluhu k HDP, deficity více než bilion dolarů a další výdaje na cestě. Směřujeme do krize státního dluhu. To není názor; je to založeno na číslech. Jak se z toho dostaneme? Pro elity v tuto chvíli existuje pouze jediná cesta a to je inflace. A v jednom bodě mají pravdu. Snížením daní nebo provedením strukturálních změn v ekonomice se dluhy nevyřeší. Obojí by pomohlo, kdyby bylo provedeno správně, ale problém je prostě příliš velký. Zbývá pouze jediné řešení a tím je inflace. Za posledních několik let “vytiskl“ Fed biliony dolarů a další biliony za posledních několik měsíců. Inflaci to ale nezpůsobilo.

Většinu nových peněz předal Fed bankám, které je obratem uložily u Fedu, aby získaly úrok. Peníze se nikdy nedostaly do ekonomiky, kde by inflaci způsobily. Vyplývá z toho, že ani tisk peněz nepřivodil zvýšení inflace. Existuje ještě nějaká možnost, jak dosáhnout požadovaného cíle? Ve skutečnosti existuje. Fed by mohl přivodit inflaci během 15 minut, kdyby tuto možnost použil. Jak? Mohl by svolat jednání správní rady, hlasovat o nové politice, jít s tím ven a oznámit světu, že s okamžitou účinností platí cena zlata 5000 dolarů za unci. Novou cenu by mohl vytvořit použitím zlata státní pokladny ve Fort Knox a hlavních amerických bank obchodujících se zlatem k provádění “transakcí na volném trhu“ ve zlatě. Bude kupujícím, pokud bude cena zlata 4950 dolarů za unci nebo nižší, a prodejcem, pokud bude cena 5050 dolarů za unci nebo vyšší. Prostřednictvím bank bude při nákupu zlata tisknout peníze a při prodeji zlata bude snižovat nabídku peněz.

Fed by se raději zaměřoval na cenu zlata než na úrokové sazby. Jde o to, aby došlo k obecnému zvýšení cenové hladiny. Při poměřování množství kovu, které může nakoupit jeden dolar, nárůst ceny zlata z 1900 dolarů za unci na 5000 dolarů za unci je masivní devalvací dolaru. Tady to je — masivní inflace během 15 minut: čas potřebný k hlasování o nové politice. Myslíte si, že to není možné? Ve Spojených státech se to za posledních 80 let stalo dvakrát. Poprvé to bylo v roce 1933, kdy prezident Franklin Roosevelt nařídil zvýšení ceny zlata z 20,67 dolarů za unci na 35 dolarů za unci, téměř 75% nárůst dolarové ceny zlata. Udělal to, aby zlomil deflaci Velké hospodářské krize a fungovalo to. Ekonomika v letech 1934-36 silně rostla. Podruhé to bylo v sedmdesátých letech, kdy prezident Nixon ukončil směnitelnost amerických dolarů za zlato americkými obchodními partnery. Nixon inflaci nechtěl, ale získal jí. Cena zlata vzrostla z 35 dolarů za unci na 800 dolarů za unci za méně než devět let, zvýšení o 2200%. Ve Spojených státech byla v letech 1977-1981 dolarová inflace přes 50%. Kupní síla dolaru během těchto pěti let klesla na polovinu.

Historie vypovídá o tom, že zvyšování dolarové ceny zlata je nejrychlejší způsob, jak vyvolat všeobecnou inflaci. Pokud to neučiní trhy, vláda může. Funguje to vždy. Lidé si však neuvědomují, že existuje způsob, jak lze zlato použít k řešení krize dluhového stropu. Říkám tomu divný zlatý trik a nikdy a se o tom nikde nevedly diskuze kromě některých velmi technických akademických kruhů. Může to znít divně, ale ve skutečnosti to funguje. Zde je jak… Když ministerstvo financí během hospodářské krize převzalo kontrolu nad veškerým národním zlatem podle Zákona o zlaté rezervě z roku 1934, převzalo také kontrolu nad zlatem Federálního rezervního systému. V této zemi ale existuje Pátý dodatek, který říká, že vláda nemůže zabavit soukromý majetek bez kompenzace. Federální rezerva technicky není, i přes své jméno, vládní institucí. Ministerstvo financí tedy předalo Federální rezervě zlatý certifikát jako náhradu podle Pátého dodatku (tento zlatý certifikát je dodnes v bilanční rozvaze Fedu).

Zlate_reseni_americke_dluhove_krize_Vlastimil_Kojzar

Nyní pojďme do roku 1933. Eisenhowerova administrativa byla proti dluhovému stropu. A Kongres nezvýšil dluhový strop včas. Eisenhower a jeho ministr financí si uvědomili, že nemohou platit účty. Co se stalo? Obrátili se k podivnému zlatému triku. Ukázalo se, že zlatý certifikát, který ministerstvo financí vydalo Fedu v roce 1934, nezohledňuje všechno zlato, které vlastnila státní pokladna. Ministerstvo financí vypočítalo rozdíl, na který zaslalo Fedu nový certifikát a řeklo: “Fede, dejte mi peníze.“ Fed peníze vydal. Vláda tedy získala potřebné peníze za zlata státní pokladny, než Kongres zvýšil dluhový strop.

Tato možnost dnes existuje. Ve skutečnosti existuje v mnohem mnohem větší formě a zde je proč… Právě nyní má zlatý certifikát Fedu hodnotu 42,22 dolarů za unci. To zdaleka není tržní cena zlata, která je asi 1900 dolarů za unci. Ministerstvo financí by nyní mohlo vydat Fedu nový zlatý certifikát v hodnotě 8000 tun zlata ministerstva financí za 1900 dolarů za unci. Mohlo by uplatnit dnešní tržní cenu 1900 dolarů, odečíst oficiální cenu 42,220 dolaru a vynásobit rozdíl 8000 tunami. Provedl jsem matematický výpočet a cena tohoto zlata se blíží 500 miliardám dolarů. Jinými slovy, ministerstvo financí by mohlo vydat Fedu zlatý certifikát pro 8000 tun kovu ve Fort Knox na 1900 dolarů za unci a říci Fedu: “Dejte nám peníze za 8000 tun zlata v hodnotě 1900 – 42,22 dolaru za unci“. Ministerstvo financí by bez dluhu získalo z ničeho téměř 500 miliard dolarů. Dluh by se tím nezvýšil, protože ministerstvo již zlato vlastní. Je to jen převzetí aktiva a jeho uvedení na trh. To není fantazie. Bylo to provedeno dvakrát. Bylo to provedeno v roce 1934 a znovu v roce 1953 Eisenhowerou správou. Mohlo by to být provedeno znovu. Nevyžadujete to právní předpisy.

Uvažovala by vláda o zlatém triku, který jsem právě popsal? Nevím. Skutečným poselstvím však je, že řešení současných úrovní dluhu jsou inflační. To znamená přecenění dolaru buď prostřednictvím vyšší ceny zlata anebo uvedení zlata na trh a předání peněz vládě. Existuje zde řada proměnných, ale všechny směřují jedním směrem, kterým je vyšší inflace. Je to jediný způsob, jak zabránit bankrotu Spojených států. Bohužel to také sníží kupní sílu vašich dolarů.

Zdroj:

26.10.2020

Jim Rickards

Daily Reckoning