+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Zlato a finanční přežití v období 2020 – 2030

Celosvětový dluh  se zvýšil 2x a NASDAQ 7x

Kdo by mohl před 10 lety předpokládat, že index Nasdaq vzroste z nejnižší hodnoty v roce 2009 sedmkrát. Nebo že se světové úrokové sazby budou pohybovat kolem nuly nebo budou záporné po větší část poslední dekády. Nebo že se světový dluh od Velké finanční krize, která začala v roce 2006, více než zdvojnásobí ze 125 biliónů amerických dolarů na 260 biliónů. A kdo by býval věřil, že se všemi těmi natištěnými penězi, bude o devět let později zlato v dolarech stále pod maximální hodnotou 1920 amerických dolarů, které bylo dosaženo v roce 2011.

Prognostika je věštění z křišťálové koule

Mnoho šťastných úspěšných investorů by s tímto prohlášením nesouhlasilo. Můj dobrý přítel Alfred by také nesouhlasil (pozn.: Alfred je fiktivní investor bez talentu do akciových trhů, který se narodil na konci druhé světové války a nyní, v roce 2019, mu je 74 let. Po jeho narození mu účet založili rodiče a zpočátku do něj i investovali). Alfred pak od mládí pravidelně investoval do amerických akcií a vydělal jmění, přestože na trzích proběhla řada korekcí.

ALFRED s nulovým talentem – vítěz nad akciovými trhy

Proč bychom měli časovat akciový trh, když nám vydělává tak dobře. Vezměme si příklad investora do akciových trhů a říkejme mu Alfred.

Alfred si ověřil, že stálým držením dlouhých pozic tzv. přechytračí nejméně 99% profesionálních investičních manažerů, kteří se neúspěšně snaží časovat trh a často otáčejí své balíky cenných papírů.

A tak měl Alfred s indexem Dow další úspěšný rok, který v roce 2019 vzrostl o 24%. Jaký nádherný život, stačí držet index, neprovádět žádné analýzy, nečasovat trh, nikdy neprodávat, nikdy nestudovat žádné finanční zprávy a jen si užívat důchod. Alfred to již brzy bude dělat 75 let (viz pozn. výše) a je nepravděpodobné, že změní svojí jednoduchou investiční strategii. Proč by měl, protože pouhým investováním svých úspor má dnes majetek v hodnotě 14 miliónů amerických dolarů. Bude mít Alfred štěstí v dalším roce? Jako vždy se to dozvíme později.

Zlato_a_financni_preziti_v_obdobi_2020-2030_Vlastimil_Kojzar

Finanční přežití v období let 2020-2030

Mnoho expertů se na začátku roku a dekády snaží vytvořit rozumné plány. Tentokrát se budu snažit nepředpovídat. Je zde mnoho dalších, kteří to budou dělat a většina z nich neúspěšně. To mě přesto neodradí od poskytnutí některých rad na konci tohoto článku.

Nejdůležitějším úkolem pro nadcházející dekádu nebude podle mého názoru určování směru vývoje trhu a vydělávání peněz, ale zajištění finančního přežití.

Období let 2010-2019 bylo obdobím fantazie – fantazie trhů, fantazie zhodnocení, fantazie peněz, fantazie dluhu a fantazie centrálních bankéřů. Pro lidi, kteří měli z tohoto světa fantazie prospěch, se to zdá velmi přirozené.

Bude svět fantazie pokračovat ještě další dekádu? To budeme vědět kolem roku 2030. Většina všech investorů, kteří měli prospěch v minulé dekádě, samozřejmě nehodlají na začátku této dekády měnit svůj postoj.

Přílišné sebevědomí a přehnaná spokojenost může být drahá

Obchodníci jsou si vědomi, že nejnebezpečnější období v jejich podnikání je po velkých vítězstvích na trhu. Je to čas, kdy se domnívají, že jsou vládci vesmíru. Existuje mnoho příkladů. Vezměme si manažera investičního fondu Johna Paulsona, který po velkých ziscích ztratil většinu svých aktiv, která se snížila z 36 miliard amerických dolarů na vrcholu na pouhých 8 miliard.

Tentokrát to bude pro většinu investorů stejné, ať jsou angažováni v akciích, dluhopisech nebo nemovitostech. Nyní se domnívají, že jsou zcela nezranitelní a již všechno znají. Stejné věci se staly během vzestupu indexu Nasdaq v pozdních devadesátých letech. Na začátku roku 2000 byl každý investor expert na technické akciové indexy. O dva roky později, kdy se index Nasdaq zhroutil o 80%, již nebylo možné v tomto oboru nalézt žádného experta.

Na hraně propasti

Dnes, po dalším rekordním roku na většině světových akciových trhů, projevuje pouze velmi málo investorů znepokojení. Proč by měli? Konec konců, mnoho investorů je dnes bohatších než kdy předtím. A tak, stojíme dnes na hraně propasti jako v letech 2007, 2000, 1987, 1973 nebo 1929?

Tyto roky jsou příklady vrcholů s následnými pády různých indexů o 50% až 90%. Musíme připomenout, že to byly průměrné poklesy a také to, že mnoho společností zmizelo.

Po dlouhé době v podnikání a na trzích jsem se naučil, že je prakticky nemožné přesně určit vrcholy a dna. Jak ekonom John Maynard Keynes řekl, “Trh může zůstat iracionální déle, než vy zůstanete solventní.”

Dejte si pozor na super-důvěru

Mnohem důležitější, než soustřeďování se na to, zda jsme na vrcholu cyklu, je zaměřit se na existující rizika. Pokud se podíváme na rizika na trzích, tak většina aktiv se dnes nachází v oblasti bublin, ať jsou to akcie, dluhopisy nebo nemovitosti. Podle všech kritérií hodnocení, jsou tyto trhy masivně nadhodnoceny. Musíme si ale připomenout, že bubliny mohou být ještě větší, jak Keynes řekl.

Trhy udržuje v pohybu vzhůru množství faktorů a jedním z kritických je důvěra. A v tuto chvíli se investoři nacházejí v super-důvěrné náladě. Tato nálada je podporována centrálními bankami v čele s FEDem, ale i ostatními centrálními bankami jako ECB, BoJ (Japonskou bankou) a SNB (Švýcarskou národní bankou). Banky podporují akciové trhy od začátku tohoto století neustálým tiskem peněz nebo kvantitativním uvolňováním (QE), kombinovaným s nákupy aktiv.

Z pohledu mnoha investorů není důvod věřit, že centrální banky ukončí podporu trhů. A centrální banky vědí, že trhy lze před krachem zachránit pouze trvalou dodávkou likvidity. A tak jsou trhy přesvědčeny, že více zázračných cyklů QE a vyšší ceny indexů budou pokračovat do nekonečna. A trhy zůstanou vysoko tak dlouho, dokud bude důvěra zachována.

Ale nesmírně nadhodnocené trhy podporované tiskem bezcenných peněz nejsou známkou dobrého stavu. Je to naopak falešný trh podporovaný falešnými penězi. A stačí velmi málo k tomu, aby se trhy začaly hroutit.

3 tucty důvodů k obavám

Zlato_a_financni_preziti_v_obdobi_2020-2030_Vlastimil_Kojzar

Níže lze nalézt schéma nazvané “časovaná bomba“, ve kterém jsou popsány tři tucty důvodů ke znepokojení. Kterýkoliv jeden z těchto rizikových faktorů je dostačující ke spuštění krachu na trhu. Katalyzátorem může být Irán a riziko významnějšího globálního konfliktu nebo to mohou být obchodní války nebo bankovní kolaps nebo pád amerického dolaru. Ale katalyzátorem nemusí být závažná událost. Na křehkém trhu to může být pád malé banky nebo dokonce politická událost.

Nemá žádný smysl pokoušet se odhadovat, co bude tím spouštěčem. Místo toho by se měli investoři koncentrovat na riziko. S bezprecedentním globálním rizikem, enormním světovým dluhem, deriváty a s nezajištěnými závazky, které přesahují 2 kvadriliony amerických dolarů, bude nadcházející krach mohutný, ať začne kdykoli.

Zachránit nás může pouze “DEUS EX MACHINA“ (příchod nečekeného řešení)

A opomineme-li Deus ex Machina (bůh v antických řeckých hrách, který vždy vyřeší složité zápletky), tak žádné řešení neexistuje. Nadměrné zadlužení nelze řešit ještě větším dluhem a snížení všech úrokových sazeb až do záporných hodnot situaci jenom zhorší, protože by nepřežily ani banky ani střadatelé nebo penzijní fondy.

Tak jaké je řešení? Já jsem na 100% přesvědčen, že řešení neexistuje. Jak řekl von Mises: “Neexistuje žádný způsob, jak se vyhnout konečnému kolapsu…” a nyní jsme zralí na “konečný a naprostý kolaps měnového systému”. A pokud říká, že měnového systému, tak má nepochybně na mysli celkový kolaps finančního systému.

Co si lze počít v situaci, kdy svět čelí vůbec největšímu riziku destrukce bohatství? Bohužel většina lidí nebude dělat nic a to až do té doby, kdy bude příliš pozdě. Očekávají, že je centrální banky opět zachrání, ale tentokrát budou banky bezmocné. Další tisk peněz bude zbytečný pokus a pouze způsobí hyperinflaci. A tak mnoho investorů v příštích několika letech pravděpodobně ztratí 75% až 99% svého bohatství.

Zlato je vaše nejlepší pojištění

Nejlepší pojištění proti kolapsu papírového bohatství jsou nepochybně tvrdá aktiva. Po celou historii zlato vždy fungovalo jako maximální ochrana proti politickému a finančnímu riziku. A ani tentokrát se to od historie lišit nebude. Bohužel pouze málo lidí studuje historii nebo věří, že tentokrát je to jiné. Ale jiné to je zřídkakdy a my všichni se musíme z historie hodně učit. Zažili jsme stoleté období založené na dluhu a tisku peněz, což vytvořilo vůbec největší papírové bohatství a tak většina investorů nevidí důvod pro změnu kurzu.

Extrémní poptávka a bankrot papíroveho zlata vytvoří masivní nedostatek fyzického zlata

Méně než 0,5% investorů aktuálně vlastní zlato nebo akcie zlata. Až krize začne, tak jen velmi málo z nich bude kupovat drahé kovy. Jak cena zlata překročí 2000 a cena stříbra 50 amerických dolarů, tak se o ně začne zajímat více investorů. Problém pro nové investory je, že zlato, stříbro a akcie drahých kovů tvoří jen malý trh. Zvýšená poptávka nevytvoří více fyzického zlata a stříbra, protože již bylo dosaženo vrcholu produkce. Samozřejmě na světě existuje asi 170000 tun zlata a zlatých šperků, ale ve skutečnosti nic z tohoto množství nebude při současných nízkých cenách k dispozici.

Ke zhoršení problému mají termínové trhy ve zlatě a stříbře a mezibankovní trh masivní papírové pozice v papírovém zlatě a stříbře. Jakmile budou vlastníci papírového kovu požadovat jeho fyzické dodání, tak budou ceny zlata a stříbra explodovat, protože papírové hory zlata a stříbra nemají žádné krytí fyzickými kovy.

Býčí trh na zlatě má před sebou dalekou cestu

Od roku 2000 probíhá býčí trh na drahých kovech. V současné době končí dlouhé období korekce a právě začíná nárůst jejich cen, který bude pravděpodobně velmi výrazný. Ve většině měn je cena zlata na maximálních hodnotách kromě švýcarského franku a amerického dolaru. Nemělo by trvat dlouho, než bude překonána maximální cena zlata 1920 USD za unci z roku 2011. Jak bude hodnota dolaru klesat, tak cena zlata bude vzrůstat. A cena stříbra se pravděpodobně bude zvyšovat 2-3krát rychleji než se bude zvyšovat cena zlata.

Zda světová ekonomika začne klesat začátkem roku 2020 nebo euforie na trzích bude ještě nějakou dobu pokračovat, není podstatné. Míra rizika je maximální, a proto nejdůležitější ze všeho je ochrana bohatství. V historii fyzické zlato fungovalo jako nejlepší pojištění finančního rizika, které může měna koupit. Tentokrát to nebude jiné.

Zdroj:

9.1.2020
Egon von Greyez
Matterhorn Asset Management