+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Zlato – historie, využití, investice

Zlato jsou nejstarší a nejžádanější peníze

Zlato je v naší kultuře zakotveno velmi pevně. Po dlouhá tisíciletí zůstalo tím nejspolehlivějším ochráncem před nejistou budoucností. Zlato bylo mezi prvními kovy, které lidé začali těžit. Více než 6000 let se profiluje jako jedinečný uchovatel hodnoty, chrání peníze před jejich znehodnocením (inflací). Zlato jako měnový kov bylo poprvé použito zřejmě ve starém Egyptě před 4 000 lety, kde byla jeho velká naleziště.

V historii zlato sloužilo jako nejvyšší forma peněz a své místo si obhájilo i v moderním světě. V 19. století ustanovila Velká Británie zlato jako jedinou míru hodnot a tak vznikl systém zlatého standardu. Platilo se zlatými mincemi a papírové peníze sloužily jako doplňkové oběživo. K tomuto měnovému systému se později přidalo i Rakousko-Uhersko, jehož součástí byly i Čechy.

Po druhé světové válce byl ustanoven tzv. brettonwoodský měnový systém, který fungoval až do roku 1971. Jeho podstatou bylo napojení amerického dolaru na zlato a všech ostatních měn na dolar. Vlády Spojených států se však zadlužovaly masivním tiskem peněz tak, že jich “natiskly“ více, než odpovídalo množství vlastněného zlata. USA sice měly na konci padesátých let 20 000 tun zlata. Pak mezi lety 1958 a 1971 došlo ke změně plateb za zboží místo v dolarech ve zlatě, což požadovaly hlavně evropské země v čele s Francií. Takto se přesunulo 12 000 tun zlata mimo území USA. Na tomto základě pak USA přerušily krytí dolaru zlatem.

Důsledkem byla celosvětová inflace a dolar ztratil podstatnou část své hodnoty. Cena zlata se v letech 1971-1980 zvýšila více než dvacetkrát.

Přestože současný světový monetární systém už není krytý zlatem, tak ho státy stále prostřednictvím svých centrálních bank přikupují a nyní mají ve svých skladech 36 000 tun žlutého kovu. Banky se tak připravují na příští ekonomickou krizi i na případnou změnu měnového systému, který je založený na americkém dolaru.

Proč to banky dělají? Odpovědět na tuto otázku znamená vysvětlit, jaké vlastnosti má měna (USD, EUR, švýcarský frank, britská libra, česká koruna…) a jaké vlastnosti mají peníze (hlavně zlato, stříbro):

Měna:

 • prostředek směny
 • zúčtovací jednotka
 • přenositelnost
 • trvanlivost
 • dělitelnost
 • zaměnitelnost

Peníze

 • prostředek směny
 • zúčtovací jednotka
 • přenositelnost
 • trvanlivost
 • dělitelnost
 • zaměnitelnost
 • uchovatel hodnoty

Vzhledem k současnému masivnímu znehodnocování měny bude mít skutečnost, že peníze uchovávají hodnotu, rozhodující význam. Zlato je navíc ideální formou peněz, protože je vzácné, dobře zpracovatelné, nekoroduje, neztrácí lesk a falzifikát lze snadno poznat.

Výskyt a těžba zlata

Pokud řekneme, že je na světě mnoho zlata, tak je to pravda. Je odhadováno, že v zemském jádru je tolik zlata, že by pokrylo povrch celé Zeměkoule vrstvou vysokou 33 centimetrů. Na druhou stranu, když řekneme, že zlato je vzácné, tak je to také pravda. Problém spočívá v tom, že téměř všechno zlato je uloženo tak hluboko v zemi, že se k němu nikdy nedostaneme.

Dnes se zlato těží ve více než 50 zemích světa. Největší naleziště jsou v Jihoafrické republice, Rusku, Kanadě, USA a v Austrálii. Odhaduje se, že dosud bylo vytěženo cca 180 000 tun zlata, které by se po roztavení vešlo do krychle o hraně cca 20 metrů. Podle americké vědeckovýzkumné vládní agentury (United States Geological Survey) lze z povrchu Země ještě vytěžit 52 000 tun zlata (údaj z roku 2018). Při roční těžbě zhruba 3 000 tun to znamená, že okolo roku 2035 bude všechno dostupné zlato vytěženo.

Všechna snadno dostupná ložiska však již byla vytěžena a proto další těžba bude probíhat ve větších hloubkách nebo v hůře dostupných oblastech, s menší výtěžností a s většími náklady. Například v jednom z největších ložisek na světě na Aljašce je výtěžnost mezi třetinou a polovinou gramu zlata na tunu horniny. Podobný pokles, případně jen slabý růst zaznamenává celé odvětví. Podle Světové rady pro zlato (World Gold Council) bylo čtvrté čtvrtletí roku 2017 vrcholem těžby zlata. Rada dále předpokládá, že se produkce zlata do roku 2022 sníží o 20 %.

Zpracování zlata

Asi nejdelší tradici má zlato ve výrobě šperků. Nejstarší nalezené zlaté šperky jsou staré více než 5 000 let a jejich popularita od té doby stále roste. Každým rokem se na výrobu šperků spotřebuje velké množství zlata. Jednoznačně největšími trhy pro zlaté šperky jsou Čína a Indie.

Zlato jako jistota

Zlato má za sebou nejen dlouhou a bohatou historii, ale představuje také pojistku pro budoucnost. Centrální banky nyní za cenu krátkodobé finanční stability ohrožují naši budoucnost a reálnou hodnotu našich úspor v národních měnách. V prostředí záporných sazeb a neustálého tištění peněz bude poptávka po drahých kovech významně stoupat. Nepromeškejte proto svou příležitost a pojistěte se jeho nákupem.

Zdroje:
GOLDEN GATE CZ a.s.
Světová rada pro zlato (WGC)
Americká vědeckovýzkumná vládní agentura (USGS)
Egon von Greyez, Matterhorn Asset Management