+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Jak by se dařilo zlatu při druhém krachu na burze cenných papírů?

1929 – 1933; 1973 – 1975; 2000 – 2008 a nyní 2020 – …?

Během největších medvědích trhů cenných papírů za posledních devět dekád byl úvodní krach následován velkým zotavením a pak mnohem drsnějším výprodejem, “druhou etapou poklesu“, chcete-li.

Mohlo by se to stát znovu?

Jak Mark Twain řekl, “historie se sama o sobě neopakuje, ale často se rýmuje.”

A někteří nejúspěšnější světoví manažeři investičních fondů jsou přesvědčeni, že druhý pokles přichází…

  • Miliardář David Tepper, považovaný za jednoho z nejúspěšnějších světových manažerů investičního fondu minulý měsíc řekl, že “během mé kariéry jsou dnes cenné papíry nejvíce nadhodnocené.“

  • Stanley Druckenmiller, jehož čisté jmění je 4,7 miliardy amerických dolarů říká, že “pro cenné papíry je možná nejhorší poměr riziko-výnos, jaký jsem během mé kariéry viděl.“

  • Takzvaný dluhopisový král Jeffrey Gundlach říká, že “zajisté se nacházíme v situaci, ve které nejsme mimo nebezpečí… Domnívám se, že opětná zkouška minima je velmi pravděpodobná.” Současně řekl, že zahájil nekrytou pozici (spekulaci na pokles kurzu) proti burze.

  • Miliardář Mark Cuban říká, že “trh cenných papírů je nadhodnocen… je téměř nemožné předpovědět, odkud přichází spotřebitelská a firemní poptávka. A z tohoto důvodu je obtížné stanovit ocenění podniků.“

S pobídkou biliónů dolarů, které zaplavují trh, nevím, zda se již díváme na stěnu reprezentující další krach akciového trhu nebo ne. Dokonce Mike Maloney se zmínil o tom, že by se akcie mohly snadno rozplynout směrem nahoru právě tak jako směrem dolů.

Pokud ale zažijeme další etapu poklesu, tak se chci dozvědět… co se stane se zlatem v “krachu po krachu”?

Zlato v druhé etapě krachů

Prověřil jsem čtyři největší medvědí trhy amerických akcií, které zahrnovaly zotavení a potom “druhou“ poklesovou etapu a během každého z těchto druhých výprodejů jsem posuzoval výkon zlata. Měl jsem představu o tom, co bych mohl zjistit, ale výsledky pro mě byly překvapující. Pokud vlastníte zlato, tak se domnívám, že budete překvapeni také…

1929 – 1933

zlato_pri_druhem_krachu_na_burze_cennych_papiru_vlastimil_kojzar

Krach akciového trhu 1929 odstartoval Velkou Depresi. Po onom úvodním výprodeji se akcie o více než 20% zotavily, ale pak během příštích dvou let pokračovaly v 84,5% pádu.

Jak většina z vás ví, tak během tohoto období byla cena zlata pevně stanovena a prezident Roosevelt v roce 1933 zlato beztak znárodnil. Investoři ale mohli místo zlata vlastnit cenné papíry zlata, po kterých byla během Velké Deprese enormní poptávka.

Zde je, jak si v té době největší producent zlata v USA, Homestake Důlní, vedl během druhé etapy poklesu indexu Dow.

Homestake Důlní, kterou si někteří investoři nakoupili, protože nemohli vlastnit zlato, VZROSTLA během tohoto období o 87,5%. Z diagramu lze odečíst, že akcie dále pokračovaly v růstu, ale od začátku druhé etapy poklesu indexu Dow až na minimální hodnotu, tento zástupce za držbu zlata vzrostl.

1973 – 1975

zlato_pri_druhem_krachu_na_burze_cennych_papiru_vlastimil_kojzar

Polovina sedmdesátých let byla pro investory do cenných papírů nepříjemná. Index S&P 500 se v prvních sedmi měsících roku 1973 propadl o 20%. Pak se sice o 10% zotavil, ale následně se obrátil do druhého propadu, který trval rok a končil 44,1% poklesem.

Zde je, jak se zlatu dařilo během druhé etapy poklesu indexu S&P 500.

Zlato v této druhé etapě poklesu VZROSTLO o 52,7%. Časem polevilo v růstu, když burza začala opět stoupat, ale během zlověstných dnů druhého krachu ještě jednou prudce vzrostlo.

2000 – 2002

zlato_pri_druhem_krachu_na_burze_cennych_papiru_vlastimil_kojzar

Na začátku roku 2000 byl index S&P 500 přeinvestovaný a proměnlivý. Poklesl až o 10%, ale získal více než to zpět. Ale druhá etapa poklesu byla nepříjemná, když se během příštích dvou let S&P propadl o 48,9%.

Zde je, jak se zlatu dařilo během druhé etapy poklesu.

Cena zlata VZROSTLA o 15,3%, zatímco index S&P 500 se propadl téměř o polovinu.

Mějte na paměti, že toto se stalo během “dot-com“ bubliny, kdy se index Nasdaq propadl o 66%. Můžete namítnout, že “druhá“ etapa poklesu začala později a ztráta indexu S&P by bývala byla nižší, ale zisk na zlatě by býval byl vyšší.

Jeden nebo druhý způsob, poselství je stejné: na rozsáhlém trhu cenných papírů během druhé etapy poklesu zlato opět vzrostlo.

2007 – 2009

zlato_pri_druhem_krachu_na_burze_cennych_papiru_vlastimil_kojzar

Všichni si pamatujeme na Velkou finanční krizi, která začala v roce 2008. Cenné papíry začaly klesat ke konci roku 2007, kdy index S&P 500 poklesl o 16% během pěti měsíců. Opět se zotavil zhruba o 10%, potom začala druhá etapa poklesu a index S&P během příštích 10 měsíců poklesl o 52,5%.

Zde je, jak se zlatu dařilo během druhého prudkého poklesu indexu S&P 500.

Cena zlata VZROSTLA o 5%. To není tolik jako u předchozích případů, ale během tohoto období zlato zaznamenalo zisk, kdy cenné papíry ztratily přes polovinu své hodnoty.

A tak, co z toho všeho usuzujeme?

V důležitých druhých etapách poklesů akciových trhů cena zlata vzrostla

Ve čtyřech nejhorších medvědích trzích akciového trhu, které zahrnovaly důležité druhé etapy poklesu, cena zlata pokaždé vzrostla. V úvodním krachu, který nastartuje medvědí trh, může cena poklesnout, ale v těchto nejhorších případech se poptávka po zlatě a tím i jeho cena zvýšila, když akcie odstartovaly druhou etapu poklesu.

Bude se zlato chovat stejně, pokud dnes cenné papíry opět zkrachují? Dějiny jsou na naší straně, ale ať je před námi cokoli, tak je uklidňující vědět, že zlato nekopíruje akcie a místo toho se chová tak, jak se chovalo po staletí: slouží jako ochrana, jako uchovatel bohatství a jako nejsilnější forma peněz, jakou kdy lidstvo používalo.

Zdroj:

22.5.2020
Jeff Clark
GoldSilver.com