+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Zlato a stříbro by jednou mohlo umožnit cenově dostupné bydlení

Zlato a stříbro by jednou mohlo umožnit cenově dostupné bydlení

Jeden z článků, který vyvolal zpětnou reakci mnoha čtenářů, byla naše zpráva ohledně poměrů cen nemovitosti k cenám zlata a stříbra. To bylo více než před rokem a se vzrůstajícími cenami obou kovů nastal čas pro aktualizaci této informace.

Ceny nemovitostí jsou také vysoké, a když FED snížil sazby, tak dostaly další impulz k růstu. Zůstávají tak poměry cen nemovitostí k cenám zlata a stříbra zvýšené? A kde se ustálily ve srovnání s posledním velkým býčím trhem na drahých kovech? To je důležitá otázka, protože jsme přesvědčeni, že očekávaná krize sníží tyto poměry zpět k jejich nejnižším hodnotám a vlastníkům významnějšího množství drahého kovu poskytne příležitost k přímému nákupu domu. Pokud máme pravdu, tak jeho budoucí nákup z výnosu prodeje zlata a stříbra by mohl být opravdu cenově dostupný.

Začněme se zlatem…

V následujícím grafu je zobrazen historický vzájemný poměr mezi cenou průměrného domu ve Spojených státech a cenou zlata od roku 1975 (cena domu vydělená cenou zlata za jednu unci). Maximální a minimální hodnoty spolu s aktuálním poměrem z 23. srpna 2019 jsou označeny.

zlato_a_stribro_vs_dostupnost_bydleni_vlastimil_kojzar

Z grafu lze odečíst, že v roce 2011, kdy cena žlutého kovu naposledy kulminovala, jste si mohli koupit cenově průměrný dům ve Spojených státech za 135 uncí zlata. V roce 1980 to bylo možné pouze za 85 uncí. Dnes (v létě 2019) to je 272 uncí.

Pokud máme pravdu a poměr cen se vrátí na historická minima a potenciální kupec bude chtít vyměnit zlato za dům, tak v následujícím obrázku lze vidět, jak by to vypadalo v blízké budoucnosti (v tom smyslu, že blízká budoucnost bude srovnatelná s poměry roku 1980) a jak nyní (léto 2019).

zlato_a_stribro_vs_dostupnost_bydleni_vlastimil_kojzar

Nechceme dělat předčasné závěry, ale je možné, že pro nákup cenově průměrného domu by mohlo stačit dokonce méně uncí.

Domníváme se tak proto, že na rozdíl od sedmdesátých let, je dnes většina hlavních tříd aktiv v bublině, což je historicky vzácný úkaz. Světový finanční systém je také mnohem nestabilnější, zvláště když vezmeme v úvahu široce rozšířené záporné úrokové sazby a tehdy nepoužívaný tisk peněz. Pro většinu segmentů společnosti — ať je to vláda, firemní úvěr, světový dluh, studentské půjčky, automobilové půjčky a deriváty, jsou dluhové zátěže na historických maximálních hodnotách a to jsme nezmínili nezajištěné závazky, jak federální vlády, tak i mnoha států.

Sečteno všechno dohromady – je těžké si představit scénář, ve kterém by se v nastávajícím ekonomickém poklesu cena zlata a stříbra prudce nezvyšovala. Ano, je možné, že poměr ceny průměrného domu a ceny jedné unce zlata poklesne pod hodnotu 85, dokonce i kdyby to znamenalo, že ceny domu vzrostou tak, jako vzrostly v sedmdesátých letech.

Ale neudivuje mě poměr ceny domu k ceně jedné unce zlata — udivuje mě poměr ceny domu k ceně jedné unce stříbra.

Zde je historický poměr mezi cenou průměrného domu a cenou jedné unce stříbra od roku 1975, rovněž s vyznačenými maximálními a minimálními hodnotami a s vyznačeným aktuálním poměrem (až do 23. srpna 2019).

zlato_a_stribro_vs_dostupnost_bydleni_vlastimil_kojzar

Z grafu lze odečíst extrémní hodnoty, kterých bylo v minulosti dosaženo následkem cenové nestálosti stříbra, kterou ale můžeme využít k našemu prospěchu. Domníváme se totiž, že je pravděpodobné, že pro nákup domu se zopakuje hodnota 1464 uncí stříbra (stejně jako v roce 1980).

Z následujícího obrázku lze odečíst, jak by to vypadalo v blízké budoucnosti (v tom smyslu, že blízká budoucnost bude srovnatelná s poměry roku 1980) a jak nyní (léto 2019).

zlato_a_stribro_vs_dostupnost_bydleni_vlastimil_kojzar

A tak ano, tři kazety amerických stříbrných orlů (1 kazeta = 500 ks) by v dolní části cyklu jistě byly dostačující pro nákup cenově průměrného domu. I pro osoby se skromným rozpočtem je to množství, se kterým se mohou vypořádat.

Pokud se týká zlata, tak v typu krize, která leží před námi, by mohl poměr klesnout dokonce ještě více.

Poměrně vzrušující, viďte?

  • Jak se před námi se rýsující krize bude vyvíjet, tak k nákupu domu bude zapotřebí méně a méně uncí. Pokračujte proto v nákupech mincí, abyste mohli cyklus plně využít a vyměnit jedno tvrdé aktivum za jiné.

Zdroj:

29.8.2019

Jeff Clark

GoldSilver.com