+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Zlato vs. akciový trh

Řecko-římská legenda pocházející z doby před 3000 lety na počátku 12. století před naším letopočtem nám vypráví o bájné dvojici příšer, které se nacházejí v Messinském průlivu v jižní Itálii. Příšery se jmenovaly Skylla a Charybda. A jak Homerova Odyssea tak Virgilova Aeneid popisují hrůzu námořníků, kteří s nimi přišli do styku. Skylla byla na jedné straně úžiny a Charybda na druhé straně. Ale protože úžina byla příliš úzká, nebylo možné, aby se námořníci vyhnuli oběma příšerám, což v podstatě přinutilo kapitána, aby si vybral mezi menším zlem. Například v Homerově příběhu je Odysseovi oznámeno, že vodní víry Charybdy by mohly potopit celou jeho loď, zatímco Skylla by mohla zabít jen hrstku jeho námořníků. Odysseus se tedy rozhodl plout kolem Skylly: “Je přece jen lepší ztratit šest mužů a zachránit si svou loď, než ztratit celou posádku.“ Příběh je mýtus. Ale představa, že si musíte vybrat mezi dvěma strašnými možnostmi, je velmi reálná.

Zdá se, že se Federální rezervní systém v této pozici ocitl. Fed ve snaze posílit ekonomiku během pandemie snížil úrokové sazby natolik, že na začátku tohoto roku dosáhla průměrná 30letá hypoteční sazba na nákup domu historického minima 2,65%. Podobně výnosy podnikových dluhopisů s hodnocením AAA dosáhly loni v létě rekordně nízké hodnoty 2,14%. Výnosy amerických vládních obligací s desetiletou splatností klesly na rekordně nízkou hodnotu 0,52%. A výnosy amerických vládních obligací s 28-denní splatností byly ve skutečnosti na krátkou dobu záporné – něco, co se nikdy předtím nestalo. Účinky takových nízkých sazeb jsou zřejmé. Akciový trh s tak nízkými úrokovými sazbami podnikových půjček vzkvétal. Díky spotřebitelům, kteří si mohou půjčit peníze tak levně, se ceny domů zvýšily na historické maximum. Přesto, při snižování úrokových sazeb na rekordní minima, vplul přímo do Messinského průlivu. A brzy uvízne mezi dvěma příšerami.

Zlato_vs_akciovy_trh_Vlastimil_Kojzar

Na jedné straně je inflační monstrum, které sílí a je hrozivější s každým Fedem vyčarovaným dolarem. Fed v loňském roce ve finančním systému (M2) zvětšil nabídku amerických dolarů o 26% – což je největší roční nárůst od roku 1943. Jen za posledních 12 měsíců téměř zdvojnásobil velikost své rozvahy a od finanční krize v roce 2008 téměř zdesetinásobil. Jednoduše řečeno, Fed ‘tiskne’ peníze (byť elektronicky) a kropí jimi finanční systém. Jedná se o formu znehodnocování, která se příliš neliší od toho, jak starověcí římští císaři snižovali ryzost svých zlatých a stříbrných mincí.

Jednoduše řečeno, znehodnocování měny nakonec inflaci způsobí. Existují slavné historické epizody, jako je Zimbabwe, Venezuela nebo Výmarská republika, kde nekonečný vládní tisk peněz způsobil hyperinflaci. Existuje však nespočet ‘tišších’ příkladů inflace – například v Brazílii, kde je nyní inflace vyšší než 5%, nebo v Turecku, kde je roční míra inflace přibližně 15%, která však ještě není úplně hyperinflací. Život je ale docela nepříjemný, zvláště když růst mez neudrží s inflací krok. Lidé se každý rok cítí hůře a jsou chudší. Federální rezerva přesto tyto nespočetné historické příklady ignoruje a nedávno Kongresu tvrdila, že neustálý tisk peněz inflaci nezpůsobí. Úvaha Fedu je taková, že její tisk peněz dosud inflaci nezpůsobil, a proto nikdy nevznikne. To je docela nebezpečná logika, vzhledem k tomu, že pravidlo č. 1 ve financích je takové, že ‘minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.’

Za chvíli se k tomu ale vrátím, protože na druhé straně úžiny je monstrum trhu. Stejně jako inflační monstrum, s každým Fedem vytvořeným dolarem, se zvětšuje i tržní monstrum. VYKRMUJE se na levných úrokových sazbách. Podívejte se na americký akciový trh: před pandemií dosáhl index Dow Jones rekordního maxima něco málo přes 29000 bodů. Dnes je tento index o více než 10% vyšší.

A ještě –

  1. Firemní zisky se SNIŽUJÍ. Průměrný zisk na akcii indexu S&P 500 je o 30,47% nižší než před pandemií.
  2. Příjmy společností jsou také nižší. Firemní DLUH je podstatně vyšší.
  3. Ekonomika USA měřená podle HDP je slabší. Spotřebitelské výdaje jsou nižší než před pandemií. Nezaměstnanost je vyšší.
  4. Vládní dluh se vymkl kontrole a nová vládnoucí strana právě oznámila, že chce zvýšit daně.
Zlato_vs_akciovy_trh_Vlastimil_Kojzar

Nižší zisk, nižší příjem, vyšší dluh, vyšší daně – ŽÁDNÝ z těchto trendů by pro akciový trh neměl být příznivý. Přesto jeho tržní hodnota vzrůstá, přičemž průměrný poměr Cena / Zisk indexu S&P 500 dosahuje neuvěřitelné hodnoty 40. Fed ví, že stabilita akciového trhu…spolu s nemovitostními a dluhopisovými trhy… je založena na nízkých úrokových sazbách. Rovněž si uvědomuje, že pokud sazby zvýší, tyto trhy mohou utrpět dramatický pokles. Fed má tedy na výběr ze dvou možností a ani jedna není dobrá: zvýšit sazby a způsobit propad trhů nebo sazby nezvyšovat, ale riskovat inflaci. Federální rezerva nám už do jisté míry sdělila, že si vybrala inflaci. Nenaznačuji, že se Spojené státy změní na Zimbabwe a utrpí strašnou hyperinflaci.

Dosažení úrovně inflace podobající se Brazílii nebo Turecku je však určitě možné. Stalo se to již dříve v sedmdesátých letech, kdy inflace dosáhla dvouciferných hodnot – a zůstala tak po celá léta. A vzhledem k tomu, že Fed odmítl uznat sebemenší možnost vzniku inflace, má smysl uvažovat se na tuto možnost připravit. Znovu připomínám, že zlato má v dobách inflace za posledních 5000 let dobré výsledky. Je to také jedna z mála tříd aktiv, jejíž ocenění NENÍ v současné době na maximální hodnotě. Na rozdíl od akciového trhu, který navzdory nižším ziskům a vyššímu dluhu dosáhl historického maxima, zlato ze svého vrcholu kleslo o 16%, přestože inflační očekávání jsou za poslední roky nejvyšší. Z tohoto důvodu se žlutý kov jeví značně podhodnocený.

 Zdroj:

16.3.2021

Simon Black