+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

ZLATO VS BITCOIN & SMRT PENĚZ

Rok 2021 pravděpodobně bude rokem probuzení. Tehdy si svět začne uvědomovat, že globální dluh ve výši 280 bilionů dolarů nemá žádnou hodnotu a nikdy nebude splacen. Ale ještě horší je, že z 280 bilionů dolarů bylo neuvěřitelných 200 bilionů vytvořeno za posledních 20 let. Řekněme, že trvalo 2000 let, než se z nulové hodnoty změnil dluh na 80 bilionů dolarů v roce 2000. Nezáleží na tom, kdy začneme počítat, protože většina z dluhu 80 bilionů dolarů byla vytvořena poté, co prezident Nixon v roce 1971 uzavřel zlaté okno.

S implozí dluhu implodují ceny aktiv

Podíváme-li se na druhou stranu rozvahy, pro investory a majitele nemovitostí nastane ještě větší šok, jak se dluh zhroutí, protože oceňování aktiv je funkcí dluhu. A pokud se dluh zhroutí, což je nevyhnutelné, stejně tak se zhroutí ceny aktiv. To je důvod, proč se ceny akcií, dluhopisů a nemovitostí propadnou o více než 95% v reálném vyjádření (zlato).

Trvalo to tedy necelých 2000 let, než globální dluh vzrostl z téměř nuly na přibližně 5 bilionů dolarů v roce 1971. Poté trvalo 29 let do roku 2000, aby se dluh zvětšil o 75 bilionů dolarů na 80 bilionů dolarů. Každý, kdo nevidí, co se děje, je buď slepý, nebo nestudoval historii.

+5 bilionů dolarů – 1971 roků – Rok 0 až 1971
+75 bilionů dolarů  – 29 roků – Rok 1971 až 2000
+200 bilionů dolarů  – 20 roků – Rok 2000 – 2020

V letech 1971 až 2000 jsme zažili exponenciální expanzi dluhu. Od té doby je nárůst dluhu explozivní.

Kolaps dolaru následuje

Nyní je vše nastaveno pro hyperinflaci. Rychlost oběhu měny M1 je stále nízká, ale jak dolar kolabuje, brzy se to změní. Samozřejmě, první část propadu měny jsme již zažili. 97% pokles od roku 1971 určitě jako kolaps vypadá. Nyní nastal čas na další 99%+ pokles. Každý, kdo to nevidí, popírá historii. (Je smutné, že popírání historie nebo dokonce její přepisování se v současné době stalo velmi populární.)

Zlato_vs_bitcoin_&_smrt_penez_Vlastimil_Kojzar

Je docela zlověstné, že 100 let po kolapsu měny ve Výmarské republice se svět nachází na pokraji podobného kolapsu dluhu a měny s následnou hyperinflací. Před 100 lety to byl především problém jedné země, jejíž dluh si svět mohl dovolit odepsat. Alternativa neexistovala, protože dluh byl stejně bezcenný.

Tentokrát se ale jedná o globální problém, kdy se každá země nachází ve stejné situaci. Nebude existovat nikdo, kdo by zachránil jednotlivé země nebo světový finanční systém. Ano, všechny hlavní centrální banky budou tisknout nekonečné množství peněz. To však situaci jen zhorší. Dluhový problém nelze nikdy vyřešit ještě větším dluhem. A skomírající měnu nelze vzkřísit. Svět tak v příštích několika letech čeká zásadní šok. Problémy budou na všech úrovních – finanční, sociální, politické i geopolitické. Nejsnadnějším způsobem, kterým si mohou investoři s různě velkými úsporami koupit nějaké pojištění, je nákup fyzického zlata.

Bitcoin & zlato

Pokud se týká BTC a zlata, probíhá důležitá debata. Investoři, včetně institucí, vkládají velké částky do BTC. Nejsem odborník na bitcoiny. Jsem si ale zcela jistý, že důvody pro doporučení zlata jako nejvyšší formy uchování bohatství nemohou být bitcoinem splněny. Mnohokrát jsem uvedl, že BTC může být pozoruhodnou investicí a jeho cena může vzrůst na 1 milion dolarů, jak to například obhajuje Raoul Pal (RealVision). Je to velmi chytrý investor a svou prognózu zakládá na diagramu stavů a toků. Na druhou stranu, podle mého názoru, by cena BTC mohla klesnout na nulu, pokud by ho centrální banky zakázaly, protože zavádějí své vlastní digitální měny. Protože BTC není kryt žádným aktivem ani žádnou centrální bankou, byl by bezcenný, kdyby byl zakázán. Jistě, mohl by existovat černý trh, ale ten by moc nefungoval, když by prakticky nikdo neakceptoval platbu v BTC.

Míra zachování bohatství požadovaná k uchování kapitálu závisí do značné míry na tom, ve které fázi se nachází investiční cyklus. Pokud jsou investiční trhy zdravé a nejsou nadhodnocené v důsledku spekulací nebo manipulací s trhem, akcie a dluhopisy mohou představovat spolehlivé zachování bohatství. Avšak na současných trzích, které jsou v bublinách, v důsledku neomezené expanze úvěrů a tisku peněz jsou všechna aktiva nadhodnocena. Jak jsem se už zmínil výše, riziko 95% poklesu je mnohem větší než 100% zisk. Dříve byly nejvyšší formou uchování bohatství vládní dluhopisy. Mnoho investorů si dosud neuvědomilo, že silně zadlužené vlády, které jsou zcela závislé na tisku peněz, aby s nimi vystačily, jsou extrémním rizikem.

Kritéria pro ochranu bohatství

Nyní se tedy nacházíme v období, kdy zachování bohatství vyžaduje aplikaci velmi přísných kritérií.

Podívejme se na některá z nich:

  1. Aktivum na ochranu bohatství nesmí být závislé na elektřině, internetu nebo počítačích
  2. Aktivum nesmí být napadnutelné hackerem
  3. Aktivum nesmí být závislé na prolomitelném kódu
  4. S aktivem by se nemělo obchodovat online

Tato čtyři kritéria tedy jednoznačně vylučují jakoukoli digitální formu peněz nebo jiného digitálního aktiva. Nebudu se zde zabývat výše uvedenými kritérii, ale investorovi požadujícímu nejbezpečnější základ pro jeho pyramidu bohatství a rovněž nejlepší možné pojištění by to zřejmé mělo být.

Vrcholné aktivum pro zachování bohatství musí být:

  • Nezávislé
  • Vzácné
  • Trvalé

Výše uvedené body 1-4 definují nezávislost částečně. Co je ale důležitější, fyzické zlato finanční systém nepotřebuje. Dokonce méně, když je systém naprosto nefunkční, jako v současné době. Na základě kritérií 1-4 bitcoin rozhodně nezávislý není.

Zlato je zjevně vzácné. V historii bylo vyprodukováno 190000 tun (11 bilionů dolarů). Prakticky všechno zlato stále existuje. K tomuto množství přibývá přibližně 1,5% nové důlní produkce ročně. Za 2,6 bilionů dolarů bylo nakoupeno 43000 tun investičního zlata. To představuje 0,5% světových finančních aktiv – nepatrnou část. Vzácnost je jedinou společnou vlastností zlata a bitcoinu.

Naopak, jedinou vlastností, ve které zlato vyniká nad všemi ostatními finančními aktivy, je jeho trvalost. Zlato jsou peníze již 5000 let a jsou to jediné peníze, které přežily ve své původní podobě.

Opět jsme se ocitli v historii. Pokud pouze jedna měna přežila 5000 let, jasně to dokazuje, že má správné atributy. Každý, kdo chce tvrdit, že bitcoin nebo jiné kryptoměny mohou po 11 letech existence zastínit zlato, je unáhlený o několik tisíc let. Krypto/digitální měny jsou teprve v úvodních vývojových fázích, takže i když přežijí, v průběhu času budou existovat stovky nebo dokonce tisíce mutací. Jejich trvanlivost je tedy velmi nepravděpodobná. Riziko s digitálními měnami, ať už jsou to BTC nebo měny vydané centrální bankou, spočívá také v tom, že mohou zmizet během milisekundy. Cokoli od EMP (elektromagnetický pulz) útoků po kvantové počítače může způsobit, že tato forma peněz prostě zmizí.

Zlato_vs_bitcoin_&_smrt_penez_Vlastimil_Kojzar

100 bilionkrát rychlejší čínský kvantový počítač

Číňané právě vynalezli kvantový počítač, který je 100 bilionkrát rychlejší, než běžné počítače. Je také 10 miliardkrát rychlejší než počítač, se kterým pracuje Google. Riziko, že Číňaní hacknou nebo zničí hlavní části globálního internetu a digitálního finančního systému, musí být velké.

Zdroj:

6.12.2020

Egon von Greyerz

(zkráceno)