+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Zpětné převzetí kontroly – jeden malý krok po druhém

Na vrcholu druhé světové války, kdy američtí vojáci bojovali na evropských frontách a v Pacifiku pro samotné přežití civilizace, začal být život doma docela bezútěšný. Jen samotné psychologické ztráty byly drsné. Mnoho rodin mělo manžele, otce, bratry nebo syny, kteří ve válce bojovali a proto se lidé o bezpečnost svých milovaných denně obávali. A téměř každý se obával o výsledek války a modlil se, aby spojenecké síly nebyly nacisty poraženy.

Na vrcholu duševního stresu byly zdroje vzácné. Všechno ušetřené jídlo, kov a stavební dříví bylo odesláno k jednotkám a vláda začala uplatňovat přídělový systém. Maso, mléko, máslo, cukr, benzín atd. byly na příděl a unavení, vystresovaní a znepokojení lidé museli stát v řadě, aby obdrželi svůj týdenní příděl. Mějte na paměti, že to bylo hned po Velké hospodářské krizi; lidé stěží přežili poslední desetiletí. Přesto, když vypukla válka, se život stal ještě nesnesitelnějším. Když se ale zdálo, že se téměř všechno vymklo kontrole, někteří lidé začali brát věci do svých rukou.

Zpetne_prevzeti_kontroly_Vlastimil_Kojzar

Krok po kroku, Američané začali vysazovat ´Potravinové zahrady´. Přeměnili městské parky, příměstské trávníky a dokonce parapety na potravinové pozemky. Netrvalo dlouho a zhruba jedna třetina veškeré zeleniny konzumované ve Spojených státech pocházela z ´Vítězných zahrad´. Pro válečné úsilí to bylo jistě užitečné, protože do frontových linií bylo možné dopravit více jídla. Ale Vítězné zahrady se staly obrovskou podporou morálky lidí a individuálního zdravého rozumu. Vítězná zahrada byl způsob, jak získat kontrolu zpět. Nemohli jste ovlivňovat ekonomiku. Ale mohli jste zasadit semínko, zalít ho a s trochou úsilí vyprodukovat jídlo…něco, co přinese skutečný užitek vám, vaší rodině a vaší komunitě.

Dnes je celkem zřejmé, že svět vstupuje do kritického období, které bude představovat obrovské výzvy. Potýkáme se s extrémní ekonomickou nejistotou. Vládní dluh roste všude. Centrální banky tisknou peníze bez jakéhokoli smyslu pro kontrolu nebo omezení. Desítky miliónů lidí jsou nezaměstnané, přičemž 68% výkonných ředitelů nedávno uvedlo, že očekávají, že buď propustí více lidí, nebo že nepřijmou žádné nové pracovníky.

Nadále zažíváme globální pandemii, která nezmizí bez ohledu na to, jaká budou vládní drakonická opatření ke zmrazení ekonomiky. Máme neustálý sociální konflikt — nepokoje, násilí a absurdní úroveň polarizace společnosti, ve které se lidé  navzájem drží tzv. pod krkem. Rok 2020 rozhodně způsobil, že spousta lidí má chuť se vzdát…nebo přinejmenším chtějí přejít do režimu hibernace a říci: “Probuď mě, až to skončí…a všechno se vrátí do normálu.“ ´Normální stav´ pravděpodobně nenastane. Realita, na kterou se podle mě musí každý připravit je, že to dlouho…dlouho neskončí. Ekonomické důsledky, například, ve skutečnosti dokonce ještě ani nezačaly; náklady na tyto záchrany v ceně bilionů dolarů budeme splácet roky, potenciálně desetiletí.

Cítit se frustrovaný je normální. Dokonce nervózní nebo vystrašený. Ale vzdát se jednoduše není možné. Stejně jako se lidé nevzdali během druhé světové války, když realizovali malé záměry – jako Vítězné zahrady – což se ukázalo být nesmírně prospěšné. Nyní nemluvím doslova o pěstování rostlin…třebaže je tato činnost vždy prospěšná. Vypěstování i jen malého množství potravin posiluje sebedůvěru. O čem opravdu mluvím, je provádění malých kroků k opětnému získání vaší nezávislosti. Například mít bezpečně uložené nějaké zlato a stříbro, které máte pod kontrolou, znamená, že vlastníte formu pohotovostních úspor, která je chráněná před inflací nebo před jakýmikoli potenciálními problémy v bankovním systému.

Zpetne_prevzeti_kontroly_Vlastimil_Kojzar

Zlato a stříbro jistě nejsou jedinými způsoby, jak ukládat bohatství. K dispozici jsou také pozemky, umění, víno, hodinky nebo dokonce sběratelské střelné zbraně. Opět, existují obrovské variace možností; dokonce máte možnosti v rámci možností. Pokud se například rozhodnete nakoupit drahé kovy, mohli byste si vybrat mezi investičním kovem nebo vzácnými mincemi. Uložení doma nebo v bezpečném zámořském zařízení.

Zdroj: 

21.10.2020

Simon Black

(zkráceno)