+420 735 763 753 kevlar@centrum.cz

Způsobí extrémně vysoký poměr cen zlato/stříbro extrémní obrat?

V životě investora, jak se jednou vyjádřil Jim Rogers, existuje jen málo okamžiků, kdy vidíte hromadu peněz ležících na zemi a můžete jít a zvednout je. Jinými slovy, investiční příležitost, která právě teď není zjevná, má vysoký poměr výdělek/riziko.

Mnoha investory to možná nebylo očekáváno, ale poměr zlato/stříbro (cena zlata vydělená cenou stříbra) dosáhla úrovní, které nikdy předtím nebyly viděny. Poměr prudce vystoupal nejen pouze na generačně vysokou hodnotu, ale na historicky vysokou hodnotu. Historii dlouhou 5000 let.

Naznačuje tato extrémní hodnota, že můžeme jít a na zemi ležící hromadu peněz zvednout? Minimálně to poskytuje podnět k vysoce zajímavé investiční příležitosti.

Tak se tedy na tento poměr podívejme a také na to, jaký vzkaz nám jeho hodnota možná posílá…

Tři století poměru zlato/stříbro

Po uvedení poměru zlata/stříbra do zorného úhlu, je užitečné se podívat na jeho dlouhou historii. Současná hodnota poměru nám může prozradit, kde se nacházíme dnes.

V různých obdobích historie byly ceny zlata a stříbra fixovány. Někdy cena zlata, někdy cena stříbra, někdy ceny obou kovů, občas žádného. Ale tento obrázek posledních 333 let poskytuje do očí bijící příklad extrémního poměru, který dnes máme.

V celé zaznamenané historii nebyla nikdy evidována tak vysoká hodnota poměru zlato/stříbro. Nedávná maximální hodnota poměru 123,5 byla zaznamenána 17. března, ale v historickém kontextu zůstává poměr stále velmi vysoko.

Přibližme si posledních několik desetiletí pro bližší náhled. Následující diagram znázorňuje maximální a minimální hodnoty poměru za posledních několik desetiletí společně s jeho aktuální hodnotou.

Předchozí maximální hodnota byla 100,8 v roce 1991. Nová maximální hodnota je nyní 22,5% nad nejvyšší minulou hodnotou všech dob. Naopak, z grafu lze odečíst, že poměr dosáhl dna v roce 1980, kdy byla jeho hodnota 14.

V odpověď na Covid-19 cena zlata vzrostla, zatímco cena stříbra nikoliv. Na konci prvního čtvrtletí roku 2020 vzrostla cena zlata o 5,6%, zatímco cena stříbra klesla o 22,8%. Ve skutečnosti to bylo nejhorší čtvrtletí stříbra od roku 2013.

Toto snad není překvapující: jak se šíří obavy z události typu “černé labutě“, tak investoři spěchají do zlata, ale protože je tato událost typově deflační, tak se o stříbro nezajímají. Až 88% stříbra je používáno v nepeněžních aplikacích — v klenotnictví, v průmyslu, ve výrobcích obsahujících stříbro, v náboženských předmětech, atd., ale období ekonomického poklesu má za následek, že poptávka na tyto předměty bude klesat.

Vývoj ceny stříbra se zpožďuje za zlatem, ale může to být inflace, která toto zpožďování obrátí a stříbro začne procentuelně překonávat zlato (a tím stlačovat poměr níže) nebo to snad může být nějaká jiná monetární událost, ale co určitě víme je to, že pokud se poměr neobrátí, tak by to bylo poprvé v historii.

Jak by mohly zisky stříbra vypadat? Zde je analýza některých dřívějších obratů…

Co klesající poměr znamená pro chování stříbra

Z výše uvedených diagramů jste si mohli povšimnout, že existuje mnoho případů, kdy poměr zlato/stříbro vzrůstá a mnoho případů, kdy klesá. Když klesá, tak stříbro překonává zlato — to může být z důvodu, že jeho cena klesá méně, než klesá cena zlata, ale obvykle se tak děje z toho důvodu, že jeho cena vzrůstá více než cena zlata.

V níže uvedeném grafu je možné si zkontrolovat zisky stříbra proti ziskům zlata ve čtyřech posledních poklesech poměru.

Stříbro překonalo zlato jednou až více než čtyřikrát. A bylo to při hodnotách poměru klesajících z 80 na 40 nebo na 30. Historie s nynějším poměrem nad 110 naznačuje, že poklesová “jízda“ by mohla být enormní v tom smyslu, že nárůst ceny stříbra oproti nárůstu ceny zlata může snadno dosáhnout stovek procent.

  • Poměr zlato/stříbro už možná nebude vzrůstat, ale hodnotu stříbra vztaženou ke zlatu není snadné nadsazovat.

Opět, historie naznačuje, že extrémní hodnoty poměru zlato/stříbro nevydrží. A obrat, ať přijde kdykoli, by mohl být úchvatný.

A tak odpověď na naší dřívější otázku… Ano, mohli byste říci, že koupě stříbra v tomto spojení je blízké tomu, že pokud vidíte hromadu peněz ležících na zemi a procházíte kolem, tak je můžete zvednout.

Zdroj:
Jeff Clark
Senior Analyst, GoldSilver team

20.4.2020